
Toronto će gorjeti: Hrvati spremaju invaziju na ulice grada
Vrijeme Čitanja: 5min | pon. 22.06.26. | 11:00
Iseljena Hrvatska u Torontu i okolici sprema spektakl: tisuće navijača iz dijaspore i domovine pune župe, dvorane i fan zone, a uoči Paname najavljuje se more kockica na tribinama i fešta kakvu grad još nije vidio.
“Toronto će gorjeti”, pričali su već u Zagrebu. Ne u metafori, nego doslovno — od crveno-bijelih kvadratića, zastava na balkonima i glasnica koje nisu došle štedjeti ni sebe ni grad. Kao da je riječ o još jednom suhoparnom klišeju. Ali ovdje, na rubu Kanade, ta rečenica odjednom ima težinu. Iseljena Hrvatska u ovom dijelu svijeta broji se u šest znamenki. A onda na to dodaj one koje su došli iz domovine…
“Preko 70 posto stadiona bit će naše”, govore ljudi iz Saveza. Uz napomenu da to, naravno, treba uzeti s rezervom. Jer ako je netko majstor improvizacije — onda su to Hrvati. Karte se kupuju, mijenjaju, dijele, pojavljuju niotkuda. Netko “zna nekoga” i odjednom tribine stadiona izgledaju kao De Kuip na finalu Lige nacija sa Španjolskom.
Sve je krenulo već u nedjelju, daleko od centra, tamo gdje Hrvatska u Kanadi živi svaki vikend, ne samo kad je Svjetsko. Po župama, dvoranama, parkovima... Mi smo završili u župi Hrvatskih mučenika u Mississaugi. I ako se po jutru dan poznaje…
Nedjelja navečer — Norval. Fešta. Ponedjeljak — Saskatchewan Road, nekoliko minuta hoda od stadiona. Hrvatska večer u srcu Toronta, na adresi u kojoj će teći potoci piva…
Čini se da će upravo tamo biti epicentar svega na dan utakmice. U 13 sati po ovdašnjem vremenu kreće Slavonia Bend i DJ Škaro. Kombinacija koja garantira jedno: nitko neće trijezan ući u utakmicu, ali svi će ući dobro raspoloženi. Nakon utakmice — isti teren, ista glazba, nadamo se tek drugačiji tonovi: pobjednički.
Sve se radi u koordinaciji s navijačkim grupama. Nema improvizacije bez organizacije, to je hrvatski paradoks. U 17 sati tradicionalno razvijanje velike zastave na Dufferin Gateu. To je onaj trenutak kad i neupućeni shvate da se ovdje ne radi o “nekoj utakmici”, nego o nacionalnom sportu Hrvata. Pola sata kasnije — zajednički odlazak na stadion.
Plan je jednostavan: Panama mora pasti. Nitko ovdje ne razmatra drugi scenarij. Ako je kapacitet stadiona oko 45 tisuća mjesta, realno je očekivati da će barem 35 tisuća biti u hrvatskim bojama. Ostali će biti navijači Paname a mali dio domaćina će na povratku kući razmišljati gdje da nabave dres s kvadratićima.
Očekuje se i dolazak Mladena Grdovića, koji je već krenuo put Kanade. Kad se on pojavi, onda znaš da to prelazi iz “eventa” u “feštu”. Domaćini šapuću i o gostima iznenađenja. Kod Hrvata to obično znači da će se netko pojaviti s mikrofonom tko nema veze s pjevanjem, ali će dobiti aplauz kao da je stadionu.
Za one koji ne uspiju doći do karte — ne očajava se. Gledanje utakmice organizira se u Norvalu, pa u Father Kamber parku u Mississaugi, i na svim mogućim mjestima gdje se može staviti ekran, roštilj i tri stola spojena u jedan.
Toronto će tih dana imati svoje službene fan zone. Hrvatska će imati svoje neslužbene. One bolje. Tamo gdje se navija, jede, pjeva i pamti. I gdje će, za promjenu, svi biti na istoj strani.
Inače, reprezentacija stiže u Toronto jutarnjim letom iz Washingtona! Oko podneva ih očekuju u Kanadi. Press konferencija je na stadionu u 15:15 sati a na njoj će biti Zlatko Dalić i Mateo Kovačić. Kasnije je trening, na jednoj od lokacija u gradu Torontu.









