Reuters
Reuters

Španjolci su osvojili peto zlato, ali imaju 17 titula malje od najtrofejnije reprezentacije svijeta

Vrijeme Čitanja: 4min | pon. 19.06.23. | 11:53

Po pet međunarodnih titula osvojili su Kamerun, Australija i Novi Zeland.

Španjolci su u Rotterdamu svladali Hrvatsku i stigli do svoje pete titule u povijesti. Svjetsko prvenstvo osvojili su 2010., Euro 1964., 2008. i 2012., a sada je sletjela i prva Liga nacija.

Iako su Španjolci po pitanju kvalitete trofeja jedna od najuspješnijih reprezentacija svih vremena, uz Francusku jedina koja je osvojila SP, EP i LN, po broju osvojenih titula skočili su 'tek' na 10. mjesto koje još dijele s Kamerunom (peterostruki prvak Afrike), Australije (prvak Azije i četverostruki prvak Oceanije) i Novim Zelandom (peterostruki prvak Oceanije).

Dakako, ovdje ne govorimo o kvaliteti osvojenih trofeja, već čistoj kvantiteti. Kada bi se gledala kvaliteta, svjetsko prvenstvo vrijedilo bi najviše, europsko bi bilo na drugom, a Copa America, Liga nacija i Konfederacijski kup bili bi podosta 'vrjedniji' od recimo prvenstva Sjeverne Amerike i Oceanije ili, uz sve dužno poštovanje, prvenstva Azije i Afrike.

Tako su, recimo, četverostruki svjetski i dvostruki europski prvaci, Talijani po kvaliteti osvojenih medalja jedna od najtrofejnijih reprezentacija svih vremena, a po čistoj kvantiteti titula - deveta reprezentacija svijeta sa šest trofeja!

Ispred Talijana su, recimo, Egipćani koji su osvojili sedam naslova prvaka Afrike te dvije rivalske europske nacije Njemačka i Francuska koje imaju po osam titula.

Nijemci su četiri puta bili prvaci svijeta, tri puta Europe, a jednom su osvojili i Konfederacijski klupe.

Što se pak Francuske tiče, Les Blues su jedina reprezentacija u povijesti nogometa koja je osvojila Svjetsko prvenstvo (dva puta), Europsko prvenstvo (dva puta), Konfederacijski kup (dva puta), Ligu nacija (jednom) i Finalissimu (jednom). Unatoč tome nisu uspjeli završiti u kategoriji top pet kvantitativno najtrofejnijih reprezentacija svijeta...

Četvrto i peto mjesto zauzele su sjevernoameričke reprezentacije. Peti SAD je tako sedam puta osvojio prvenstvo Sjeverne Amerike, a osvojio je i jedina dva izdanja CONCACAF-ove Lige nacija! Kada Amerikancima još pridodamo broncu na Mundijalu 1930., srebro na Olimpijskim igrama 1904., tri medalje na Kupu konfederacija... možemo u šali reći da je riječ o nogometnoj velesili.

Trofejniji od Amerikanaca su Meksikanci koji su kontinentalno natjecanje osvojili 11 puta, a 1999. su osvojili i FIFA-in Kup konfederacija svladavši u finalu Brazil za kojeg su igrali tada mladi Ronaldinho, Ze Roberto, Emerson, Serginho, Dida...

Što se prva tri mjesta tiče po broju trofeja očekivano dominiraju Južnoamerikanci, što je i logično budući da se Copa America igra od 1916. i do sada je doigrano 47 izdanja, dok se Euro održava od 1958., a Euro 2024. u Njemačkoj bit će tek 17. izdanje natjecanja.

Urugvaj je dva puta osvojio Olimpijske igre kada ih se smatralo 'neslužbenim svjetskim prvenstvima' (1924. i 1928.), zatim je dva puta osvojio svjetski naslov (1930. i 1950), a u čak 15 navrata Urugvajci su osvojili prvenstvo Južne Amerike.

Jednu titulu više imaju Brazilci, kvalitativno najjača reprezentacija svijeta, koja je u pet navrata osvojila Svjetsko prvenstvo, devet puta je bila prvak Južne Amerike, a rekordnih četiri puta osvojila je i Kup konfederacija. Brazilcima se pišu i dva naslova ugašenog Panameričkog prvenstva.

I tako stižemo do najtrofejnije reprezentacije svih vremena, kada je riječ o broju međunarodnih titula.

Argentina je tri puta bila prvak svijeta (posljednji 2022.), 15 puta prvak Južne Amerike. Gaučosi su jednom osvojili Kup konfederacija, dva puta Finalissimu (Superkup između prvaka Europe i Južne Amerike), a jednom su osvojili i Panamerički kup.

Države s najvećim brojem službenih međunarodnih trofeja:

22 - Argentina (3 SP-a, 15 Copa Ameirca, 1 Konfederacijski kup, 2 Finalissime, 1 Panamerički kup)

20 - Brazil (5 SP-a, 9 Copa America, 4 Konfederacijska kupa, 2 Panamerička kupa)

19 - Urugvaj (2 SP-a, 2 OI, 15 Copa America)

12 - Meksiko (11 Gold Cupa, 1 Kup konfederacija)

9 - SAD (7 Gold Cupa, 2 CONCACAF LN)

8 - Francuska (2 SP-a, 2 Eura, 2 Konfederacijska kupa, 1 Finalissima, 1 Liga nacija)

8 - Njemačka (4 SP-a, 3 Eura, Konfederacijski kup)

7 - Egipat (7 Afrički kup nacija)

6 - Italija (4 SP-a, 2 Eura)

5 - Španjolska (1 SP, 3 Eura, 1 Liga nacija)

5 - Kamerun (5 Afrički kup nacija)

5 - Australija (1 Prvenstvo Azije, 4 Prvenstva Oceanije)

5 - Novi Zeland (5 prvenstva Oceanije)

Bilo bi zanimljivo kada bismo ove kvantitativne podatke mogli predočiti u kvalitativne, no, kako odrediti objektivne parametre ocjenjivanja? Koliko je SP vrijednije od Eura, a koliko je Euro vrjedniji od Cope Americe. Je li Copa America, koja se kroz povijest igrala svake dvije godine (nekada i svak), s tek tri do četiri konkurentne reprezentacije uopće vrjednija od od UEFA-ine Lige nacija? Kada bismo se uvukli u tu računicu prilično bismo se zakopali, stoga raspravu o tome koja je kvalitativno najbolja reprezentacija svih vremena ostavljamo vama...


Zaigraj odmah, Germania!

Cjelokupnu Germanijinu ponudu pronađite i proučite OVDJE.


Igre na sreću mogu dovesti do ovisnosti. Igraj odgovorno.



Tagovi

Argentinska nogometna reprezentacijaBrazilska nogometna reprezentacijašpanjolska nogometna reprezentacijaFrancuska nogometna reprezentacija

Ostale Vijesti