Iz minute u minutu - kako se mijenjala tablica prvenstva Belgije

Vrijeme Čitanja: 4min | ned. 04.06.23. | 21:27

Antwerp je bio prvak 50 minuta, Royal Union 43, a Genk 21

Belgijska Jupiler liga pokazala je sve najbolje i najgore što nogomet sa sobom nosi kada je riječ o emocijama, padovima, usponima, euforiji, očaju, potpunoj ekstazi za jedne, i totalnom potonuću za druge. Nakon najluđe završnice jednog prvenstva ove sezone, na tronu Belgije završio je Royal Antwerp, najstariji belgijski klub osnovan 1888. kojem je to bio 'tek' peti naslov u povijesti i prvi nakon 1957. S druge strane, Royal Union St. Gilloise bio je na milimetar do 12. naslova prvaka i to prvog nakon 1935. No, umjesto prekida 88-godišnje suše, doživjeli su fijasko, u samoj završnici dvoboja primili su tri pogotka od Club Bruggea kojem ta utakmica nije značila ništa i ostali ne samo bez naslova prvaka nego i plasmana u Ligu prvaka.

Ono što je za Unioniste najtragičnije jest da im je ovo druga sezona u kojoj su prokockali već osiguranu titulu. Na ljeto 2021. vratili su se u elitu belgijskog nogometa nakon 48 godina odsustva, cijelu sezonu predvodili su ljestvicu, imali su u trenucima ogromnu prednost, ali belgijski sustav natjecanja, koji prepolovljuje bodove pred Ligu za prvaka, omogućio je Club Bruggeu da u fotofinišu prestigne Union St. Gilloise i ostavi ih na drugom mjestu (o Unionovoj tragediji govori i podatak da su u prvoj utakmici kvalifikacija za Ligu prvaka svladali Glasgow Rangerse s 2-0, a onda u uzvrati izgubili 0-3. Na kraju su dohvatili četvrtfinale Europske lige, ali su tamo pokleknuli od Bayer Leverkusena).

Podijeljenih emocija današnji dan završava Genk. Oni su u njega ušli kao trećeplasirana momčad i na kraju su osvojili drugo mjesto i Ligu prvaka, međutim, titulu su držali do 94. minute dvoboja protiv prvaka Antwerpa, kada je legendarni Toby Alderweireld fenomenalnom golčinom zabio za 2-2.

Antwerp je u zadnje kolo ušao kao lider (zbog više osvojenih bodova od RUSG-a u Ligi za prvaka) i držao naslov do 44. kada je Arokodare zabio za 1-0 vodstvo Genka. Do kraja prvog dijela i cijelo poluvrijeme Genk je bio prvak, no u prvoj minuti nastavka Adingra je zabio za Royal Union protiv Club Bruggea i momčad iz belgijske metropole držala je naslov sve do 89. minute. U međuvremenu je Genk bio drugi (kvalifikacije za Ligu prvaka), do 58. minute kada je Antwerpenov Kerk zabio za 1.1. No, od 75. Genk je ponovno drugi budući da je Heynen golom za 2-1 trenutnog prvaka gurnuo na treće mjesto.

A prava drama odvijala se u posljednjih pet minuta. Homma je zabio za 1-1 protiv Royal Uniona, Genk je preuzeo lidersku poziciju. Royal Union je potom u 93. primio za 1-2 (Lang) i pao je na treće mjesto (ostao je bez Lige prvaka), a minutu kasnije Toby Alderweireld pogađa za 2-2 protiv Genka, Antwerpu donosi titulu, a Genkovci, koji su bili u ekstazi pet minuta, ostali bez petog naslova. No, na kraju će, ako ništa drugo, igrati Ligu prvaka budući da su osvojili više bodova od RUSG-a u Ligi za prvaka.

Danas je tako Royal Antwerp prvak bio 50 minuta (od 1. do 44. i od 94. do 100.), Royal Union St. Gilloise 43 minute (od 46. do 89.), a Genk 21 minutu, ako računamo i 15 minuta odmora na poluvremenima (od 45. do 46. i od 89. do 94.)