Reuters

Glavu gore, Vatreni: Imate 4 od 15 medalja, 8 od 15 drugih krugova...

Vrijeme Čitanja: 2min | ned. 18.06.23. | 23:53

Ovaj učinak je senzacionalan za jednu državu od svega četiri milijuna stanovnika...

Hrvatska je ostala na korak do svojeg prvog zlata, prvog trofeja u svojoj kratkoj, tek 32-godišnjoj povijesti. Zemlja od četiri milijuna stanovnika u te 32 godine osvojila je četiri međunarodne medalje u uvjerljivo najbrojnijem i najpopularnijem svjetskom sportu.

Nakon srebra i dvije bronce na Svjetskim prvenstvima, Hrvatska je u Ligi nacija osvojila srebro. Nikada nismo bili bliže tom toliko željenom zlatu. U finalu Lige nacija 2022/23 nismo izgubili, odigrali smo 'nulu', veći dio utakmice bili i bolja momčad od La Roje, no, na kraju smo izgubili na jedanaesterce, one koje su nam donijele toliko sreće u Rusiji 2018. i Kataru 2022.

Sve u svemu, Hrvatska je još jednom dokazala da je svjetska velesila. Od 17 natjecanja na kojima je mogla nastupiti, od 1994. kada je dobila pravo natjecanja u UEFA-inim i FIFA-inim natjecanjima, Hrvatska je sudjelovala na njih 15 (od čega tri puta u elitnoj diviziji Lige nacija). Na tih 15 velikih natjecanja, Hrvatska je osvojila dva srebra i dvije bronce. Na više od četvrtine natjecanja na kojima je nastupila, Hrvatska je osvojila medalju!

Na preostalih 11 natjecanja, Hrvatska je dva puta dohvatila četvrtfinale te dva puta osminu finala. Prema tome. Hrvatska je na osam od 15 velikih natjecanja na kojima je nastupila prošla grupu, što je više od 50 posto prolaznosti!

Uspjeh Hrvatske je, unatoč današnjem razočaranju, nestvaran. Učinak kakvog ćemo biti svjesni tek za pet, 10, 15, 20 godina....

Hrvatska je nogometna velesila.

Ponovit ćemo još jednom: Glavu gore, Vatreni. Pred nama je Euro 2024! (nr)