ANTONIO BRONIC/Action Images
ANTONIO BRONIC/Action Images

Vatreni u ždrijebu: Francuska, Njemačka i Austrija kao najteži, Belgijci, Danci i Mađari kao idealni suparnici

Vrijeme Čitanja: 5min | čet. 16.12.21. | 13:49

U 18 sati u Nyonu saznat ćemo s kime će Vatreni igrati u Ligi nacija, a prijenos uživo moći ćete pratiti na Germanijaku.

Godina će proteći u znaku Mundijala u Kataru, ali dok čekamo prosinac uživat ćemo u novim majstorijama Luke Modrića i ostalih hrvatskih reprezentativaca u novom izdanju Lige nacija. Hrvatska je i dalje dio najprestižnijeg društva, odnosno elitne Lige A.

To nam je omogućila pobjeda protiv Švedske krajem 2020. godine na Maksimiru. Ta tri boda na kraju su našoj nacionalnoj vrsti bila dovoljna da zahvljajući boljoj gol razlici ostane ispred Skandinavaca na trećem mjestu skupine u kojoj su bili još Portugal i Francuska, te izbjegne ispadanje. Spasonosne golove u spomenutoj utakmici postigli su Nikola Vlašić i Andrej Kramarić.

Pred ždrijeb novog izdanja natjecanja, Vatreni se nalaze u trećoj jakosnoj skupini i uz malo sreće u plasman na završni turnir svakako nije nerealan cilj. Televizijskog prijenosa ždrijeba neće biti iz jednostavnog razloga što ga nijedna televizija nije otkupila, ali srećom moći ćete ga uživo pratiti na Germanijaku.

Kao i prije svakog izvlačenja, nemoguće je ne pogledati popis potencijalnih suparnika i krenuti sastavljati liste želje, odnosno razmišljati o tome kako bi različite kombinacije utjecale na šanse Vatrenih za plasman na završni turnir. Podsjetimo, četiri pobjednika iz četire skupine elitne Lige A na kraju igraju dva polufinala, nakon kojih dobijemo dvije reprezentacije koje odmjeravaju snage u finalu i igraju za titulu pobjednika Lige nacija.

NAJTEŽA MOGUĆA SKUPINA

Francuska, Njemačka, HRVATSKA, Austrija

FRANCK FIFE/Action ImagesFRANCK FIFE/Action Images

Ovo bi svakako bila najteža moguća skupina u kojoj s obzirom na imena i renome suparnika čak ni igra Vatrenih na najvišoj razini forme ne može garantirati vrh. Zato bi kombinaciju Francuske, Njemačke i Austrije svakako bilo dobro izbjeći. Kako bi se dočaralo zašto je ova grupa izazovna dovoljno je reći kako Francuska i Njemačka zajedno imaju čak 11 naslova svjetskih i europskih prvaka.

Tricolori nam nikako ne leže, čak toliko da se može govoriti i o ‘crnoj mački’ hrvatske reprezentacije. U osam dosadašnjih međusobnih susreta dva puta smo remizirali, a pretrpili smo šest poraza.

Naravno, najviše se pamte ona dva u polufinalu i finalu Svjetskih prvenstava 1998. i 20 godina kasnije u Moskvi. Nakon finala prošlog Mundijala u kojem naše nade ugasili Antoine Griezmann, Kylian Mbappe i Paul Pogba s Francuzima smo se sastali još dva puta, upravo u Ligi nacija. U prošlosezonskom izdanju natjecanja oba puta smo poraženi s 4:2 i 2:1.

Ako pogledamo povijest i tradiciju Nijemci nam svakako nisu crne mačke. Jest da su oni slavili pet, a mi samo dva puta u međusobnim ogledima, ali te pobjede došle su na Svjetskom i Europskom prvenstvu, dok nas je Elf četiri puta porazio u prijateljskim utakmicama.

Iako smo ih u Francuskoj 1998. s tri gola u mreži poslali kući, a u Austriji 2008. porazili u skupini Eura, sada su druga vremena i ne treba biti siguran u treće slavlje nad Nijemcima, ukoliko ih uopće izvučemo.

Reprezentaciju vodi napadački fanatik Hansi Flick koji CV-u već ima osvojenu Ligu prvaka s Bayernom. Flickove momčadi pobjeđuju, i to uvjerljivo. Kvalifikacije za Katar Elf je završio s devet pobjeda i jednim remijem, uz zastrašujuću gol razliku od +32. Svakako bi bilo dobro kada naša obrana ne bi morala voditi računa o Mulleru, Saneu i Gnabryju ili mladim lavovima koji dolaze – Florianu Wirtzu i Jamalu Musiali.

Austrijanci bi svakako bili najlakši protivnik u najtežoj mogućoj skupini, ali ni njih ne treba podcijeniti. Na Eurus u stigli podjednako daleko kao i Hrvatska, a budući prvaci Talijani uspjeli sui h izbaciti tek nakon produžetaka u polufinalu. Na izborničkoj funkciji sjedi Nijemac Franco Foda koji najviše vjeruje iskusnom kadru kakav su Marko Anautović, Marcel Sabitzer i vjerojatno ponajbolji defanzvac Europe ove sezone David Alaba, koji podjednako oduševljava kao stoper i bek.

Ne kažemo da Vatreni ni u ovakvoj skupini ne bi imali šanse, ali svakakao nećemo tugovati ako nas ove tri reprezentacije zaobiđu.

NAJLAKŠA MOGUĆA SKUPINA

Belgija, Danska, HRVATSKA, Mađarska        

RUSSELL CHEYNE/Action ImagesRUSSELL CHEYNE/Action Images

Nakon potencijalne kombinacije najteže moguće skupine, pri pogledu na ovu čovjek osjeća veliko olakšanje. Iako je Belgija trenutno svjetski broj jedan prema FIFA-inoj ljestvici (14 mjesta ispred Hrvatske), smatramo kako bi u ovom trenutku mogli biti lakši suparnik od Francuza koji nam ne pašu, Nijemaca koji su u naletu i aktualnih europskih prvaka Talijana.

Dakako, izabranici Roberta Martineza i dalje su velik izazov poput svakog u prvoj jakosnoj skupini, te na napadački potencijal momčadi koja ima Romelua Lukakua i Kevina De Bruynea ne treba trošiti riječi.

Dance priželjkujemo kao ‘kuglicu’ izvučenu iz druge jakosne skupine, ali također treba biti oprezan, jer oni su bili jedna od prvih reprezentacija koje su osigurale plasman u Katar, a svakako bi se htjeli osvetiti Hrvatskoj za kultnu osminu finala Mundijala u Rusiji u kojem ih je nakon izvođenja jedanaesteraca kući poslao Danijel Subašić. Danska ima dobra imena i neke mlade nade poput Mohammeda Daramyja, Mikaela Darmsgarda i Jonasa Winda, ali Hrvatska je i na papiru nedvojbeno bolja.

Za kraj, Mađare smo odabrali kao najlakše moguće suparnike iz četvrte jakosne skupine. Razliku u kvaliteti između naše dvije reprezentacije najbolje se vidjela na Poljudu u kvalifikacijama za Euro, kada su Luka Modrić s jednim i Bruno Petković s dva gola deklasirali nacionalnu vrstu naših susjeda.

Ostatak reprezentacija borit će za promociji i opstanak u Ligama B, C i D, a evo i popisa svih reprezentacija sudionika po jakosnim skupinama:

LIGA A

Prvi šešir: Francuska, Španjolska, Italija, Belgija

Drugi šešir: Portugal, Nizozemska, Danska, Njemačka

Treći šešir: Engleska, Poljska, Švicarska, Hrvatska

Četvrti šešir: Wales, Austrija, Češka, Mađarska

LIGA B

Prvi šešir: Ukrajina, Švedska, BiH, Island

Drugi šešir: Finska, Norveška, Škotska, Rusija

Treći šešir: Izrael, Rumunjska, Srbija, Irska

LIGA C

Prvi šešir: Turska, Slovačka, Bugarska, Sjeverna Irska

Drugi šešir: Grčka, Bjelorusija, Luksemburg, Makedonija

Treći šešir: Litva, Gruzija, Azerbejdžan, Kosovo

Četvrti šešir: Kazahstan/Moldavija, Cipar/Estonija, Gibraltar, Farski Otoci

LIGA D

Prvi šešir: Kazahstan/Moldavija, Cipar/Estonija, Lihtenštajn, Malta

Drugi šešir: Latvija, San Marino, Andora

NAPOMENA: Kazastan i Moldavija, odnosno Cipar i Estonija u ožujku igraju u baražu, pa jedino još ne znaju u koju će Ligu. U Ligi D će svakako biti dvije grupe, jedna sa četiri, druga sa tri učesnika, u svim ostalim po četiri sa četiri reprezentacije.

Naredno izdanje Lige nacija počet će u lipnju kada će se igrati prve četiri utakmice, dok su peto i šesto kolo na programu u rujnu. Završni turnir na kome će igrati četiri pobjednika Lige A na programu je od 14. do 18. lipnja 2023. godine, a plej-aut utakmice od 21. do 26. ožujka 2024.

Za sada, još se ne zna kako će Liga nacija uticati na kvalifikacije za Evropsko prvenstvo 2024, jer bi format kvalifikacija trebao biti potvrđen tek u lipnju 2022. godine. Do sada su sudionici baraža za plasman na Euro birani baš na osnovu rezultata u Ligi nacija.


Tagovi

Liga nacijaHrvatska nogometna reprezentacija

Ostale Vijesti