.jpg.webp)
Allegrijev primarni zadatak je slaganje obrane, a ulogu kreativnog direktora dat će - Modriću
Vrijeme Čitanja: 5min | uto. 15.07.25. | 15:00
Očekivanja će, logično, biti velika, kao i skrupul javnosti ako Modrić i Milan ne kliknu od samog početka. Ali Luka ima dovoljno ovakvih utakmica u nogama – uostalom, tako je i počela njegova gaža na Santigao Bernabéuu, kada mu je nalijepljena etiketa „najgoreg pojačanja u povijesti kraljevskog kluba“.
Tinta na ugovoru nije se propisno niti osušila, a skepse na Čizmi oko suradnje Luke Modrića i Milana ne nedostaje. Primjerice, Maurizio Sarri je nedavno u opsežnom intervjuu za Sportitaliju naveo kako ne misli da je dovođenje Modrića najbolje rješenje za Rossonerre.
„PSG je ove sezone svima očitao lekciju. Prestali su graditi uobičajenu momčad od zvijezda i usredotočili su se na mlade, motivirane i talentirane igrače. I s grupom koja se činila manjom nego u prošlosti, uspjeli su pobijediti upravo tamo gdje su uvijek podbacili“.
U prijevodu – igrači s krive strane 30-ih su za rezalište, dok budućnost planeta Nogomet pripada mladosti…
Slično će, iako nešto stidljivije, navesti i pojedini talijanski nogometni komentatori koji su unisoni da će Luka prije biti prinova nego pojačanje za milanskog velikana. Takvo gledište graniči s blasfemijom, Modrić je pokazao čak i u prošlosezonskoj smanjenoj minutaži za Real, kako u svojim nogama i dalje ima vrhunskog nogometa, a španjolski mediji navode kako je Xabi Alonso pitao Florentina Pereza, postoji li šansa da se promijeni odluka o Modrićevoj selidbi s madridske adrese.
Očekivanja će, logično, biti velika, kao i skrupul javnosti ako Modrić i Milan ne kliknu od samog početka. Ali Luka ima dovoljno ovakvih utakmica u nogama – uostalom, tako je i počela njegova gaža na Santigao Bernabéuu, kada mu je nalijepljena etiketa „najgoreg pojačanja u povijesti kraljevskog kluba“.
13 godina, 597 utakmica i 28 trofeja kasnije, Modrić otvara svoje posljednje poglavlje karijere i ponovno se, kao i kada je bio klinac, bori s jednakim pitanjem „je li dovoljno dobar?“. Onda kao golobradi mladić, danas kao ponajbolji veznjak svoje generacije. Kao punokrvni superstar – kakvog Serie A nije imala još otkako se sa Starom damom pozdravio Cristiano Ronaldo. Stoga čudi sumnja oko Modrića u Italiji, kada se zna da je liga ionako u debelom deficitu s plakatnim licima, pogotovo onima koja u svojim trofejnim kabinetima imaju pohranjenu Zlatnu loptu.
A izgleda da dobar dio kritički nabrušenih diskutanata očito nije gledao utakmice Real Madrida prošle sezone i da, izuzev Federica Valverdea, nije bilo boljeg veznjaka u redovima Kraljeva. Nitko ne misli da će Modrić neumorno jurcati po terenu 90 minuta. Razlog njegove dugovječnosti leži u njegovoj tehnici, smislu za igru i kontroli ritma.
Uostalom, nije baš da je Serie A liga u koju se upada na temelju štoperice, to je liga u kojoj je ritam malo sporiji i u kojoj iskustvo i rutina veterana dolazi do izražaja. Kevin De Bruyne je potpisao ugovor s Napolijem u 35. godini, dok su 37-godišnji Francesco Acerbi i 36-godišnji Henrih Mhitarjan važne uzdanice momčadi koja je igrala finale Lige prvaka. 34-godišnji Marten de Roon i dalje drži vezni red Atalanta pod svojim kopačkama, a na boku ga prati 37-godišnji Juan Cuadrado. Prosječna starost igrač Serie A iznosi 14 mjeseci više od prosjeka 31 europske lige.

Nije teško zaključiti zašto je De Bruyne odlučio potpisati za Napoli – ne nije samo riječ o klimi, hrani i podneblju – umjesto da bude u rovovima pete ili šeste momčadi Premier lige. Isto tako je jasno zbog čega je Modrić stigao u Milan. Ne mora se sve raditi u warp brzini i u nemilosrdnom tempu. Sporije je nekada brže. Pa, valjda ima u tome i nekog šarma.
Opet, sve je stvar perspektive – možemo najelitniju talijansku ligu nazivati gerijatrijskom ligom, sigurnim utočištem prokušanih zvijezda čiji je karijerni zenit daleko u retrovizoru, a može se i reći kako je talijanska nogometna liga posljednji bastion nogometne romantike, koji nam produžuje karijere omiljenih nam igrača. U Italiji je 40 novih 30.
U Milanu će, pak, Modrića dočekati Massimiliano Allegri, trener koji je na burzi od svibnja 2024. kada se razišao s Juventusom. Maksima 57-godišnjeg stručnjaka jest da tehnički potkovani igrači nadjačavaju taktičke sheme. Poznat je po svom pragmatičnom i prilagodljivom stilu igre, u kojoj je naglasak stavljen na defenzivniju igru i promišljeni build-up. Talijan spada u onu skupinu trenera koji formaciju i taktiku temelje na protivniku, umjesto da se drži rigidnog plana. Štoviše, Allegri nije opsesivan oko sustava igre, važnija mu je sinergija momčadi. Prošle sezone je momčad Milana bila raštimana, što potvrđuju i rezultati, a Rossonerri, unatoč osvajanju Scudetta 2022. godine, još uvijek traže svoj identitet. Prava, konkretna struktura je ono što je ovom Milanu nedostajalo proteklih godina.
Dok je bio za kormilom Stare dame, Allegri je forsirao igru s trojicom u zadnjoj liniji (ili petoricom, ovisno o fazi igre), ali dojam je da se odlučio za to jer Juve nije imao pravo osoblje i mogućnost za igranje s četvorkom. Kroz karijeru je ipak preferirao izvedenice 4-3-3 sustava (4-3-1-2 ili 4-2-3-1), uz punokrvnog registu, direktora veznog reda koji usko surađuje s obrambenom sekcijom, a istovremeno diktira tempo, usmjeruje i režira igru.

Allgerijev trenerski forte je sklapanje obrambenog sustava, ali mu trebaju kreativni igrači prema naprijed, u čemu bi mu Modrić trebao dati ruke.
U ovom trenutku je nezahvalno pisati o tome tko će Luku dočekati u svlačionici Milana, budući da je prijelazni rok u punom jeku, ali s obzirom na Allegrijev opus neka predviđanja se mogu izložiti. Milan vjerojatno neće igrati nogomet od kojeg se skuplja slina u ustima, ali bi trebao pobijediti u osjetno više od 18 utakmica koliko ih je skupio u zadnjoj ligaškoj kampanji. K tome, trebao bi primiti i manje od 43 golova – što je, izuzev Lazija, najviše među osam najboljih momčadi talijanskog prvenstva. Slično se ponavalja već treću sezonu zaredom, obrambene poteškoće su najveća boljka milanskog velikana.
Dakle, Allegrijev prvi zadatak je uvesti disciplinu u obrambeni dio igre, zgusnuti redove i postaviti ozbiljan blok pred protivnika. Kreativnu palicu će dati u ruke Zlatnoj lopti iz 2018. godine. Unatoč godinama. Iskustvo ne valja podcjenjivati.