Rezime početka kvalifikacija: 14 maksimalnih reprezentacija, Norvežani među najvećim gubitnicima, Škoti najveće iznaneđenje
Vrijeme Čitanja: 4min | sri. 29.03.23. | 13:30
Iza nas su prva dva kola kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2024, nakon kojih neke reprezentacije imaju lagodnu situaciju, a pred drugima je teška borba za plasman na europsku smotru.
S utakmicama u drugoj polovici ožujka započeo je kvalifikacijski ciklus za Europsko prvenstvo koje će se od 14. lipnja do 14. srpnja održati u Njemačkoj.
Hrvatska je kvalifikacije otvorila loše, zbog pada koncentracije ispustili smo dva boda u prvoj utakmici protiv Walesa na Poljudu, no, zato smo izričito popravili dojam pobjedom na najtežem gostovanju u Turskoj čime smo preuzeli vrh ljestvice te početak kvalifikacija za iduće veliko natjecanje, 13. od hrvatske samostalnosti možemo ocijeniti s vrlo dobrim.
U nastavku donosimo kratki pregled ostalih grupa te izdajamo najveće pobjednike i najveće gubitnike prva dva kola kvalifikacija.
NAJVEĆI POBJEDNICI
Nakon prva dva kola čak 14 reprezentacija ima maksimalan učinak, od čega njih devet nakon dvije utakmice. U skupini A Škotska je prvo s 3:0 svladala Cipar, a onda i, senzacionalno, s 2:0 nadvisila Španjolsku koja je ostala na tri boda. Francuska je 'demolirala' Nizozemsku u skupini B s 4:0, a onda upisala i važnu pobjedu na teškom gostovanju u Irskoj (1:0).
Englezi su slavili u Napulju kod Italije, a onda su na domaćem terenu nadvisili i drugu najjaču reprezentaciju u skupini Ukrajinu s 2:0. Austrija je imala dvije domaće utakmice, s 4:1 pao je Azerbajdžan, a onda i s 2:1 Estonija.
Srbija je u skupini G upisala dvije 2:0 pobjede, Litvu na domaćem terenu, a onda i Crnu Goru u Podgorici. Maksimalna je i susjedna Slovenija, nakon 2:1 trijumfa u Kazahstanu, Dežela nije imala problema na domaćem terenu sa San Marinom (2:0).
U skupini I dvije reprezentacije imaju po šest bodova. Švicarska je s 3:0 svladala Izrael i s 5:0 Bjelorusiju u Novom Sadu, a Rumunjska je s 2:1 svladala Bjeloruse i s 2:0 Andoru. Najefikasnija momčad prva dva kruga je Portugal koji je u dvije utakmice zabio 10 pogodaka. Šest Luksemburgu i četiri Lihtenštajnu.
Od stopostotnih reprezentacija treba izdvojiti Grčku (skupina B) koja je svladala Gibraltar s 3:0, Sjevernu Makedoniju koja je bila bolja od Malte 2:1, Belgiju koja je s 3:0 pobijedila Švedsku i Mađarsku koja je s 3:0 svladala Bugarsku.
Od reprezentacija 'pobjednika' svkakako treba izdvojiti 'naš' Wales koji nakon dva kola ima četiri boda te skromne reprezentacije Ovčjih Otoka i Andore koje su ostale neporažene u Moldovi i na Kosovu.
NAJVEĆI GUBITNICI
Reprezentacija Norveške nakon dva kola ima samo jedan bod. Bez Erlinga Haalanda izgubili su 0:3 u Španjolskoj, a onda su propustili svladati Gruziju u Batumiju. Turska je nakon pobjede u Armeniji imala priliku zacementirati prvo mjesto i otežati život Hrvatskoj, no domaćim porazom kompromitirali su svoje šanse za Njemačku.
Reprezentacija Azerbajdžana, od koje se dosta očekivalo u skupini F, upisala je dva teška poraza, 1:4 od Austrije i 0:5 od Švedske, a debaklirala je i Bugarska koja je doma izgubila od Crne Gore, a onda i s 0:3 kod Mađarske.
Kao gubitnike možemo okarakterizirati i Dance, koji su ispustili 0:2 prednost nad Kazahstanom, ali su dojam popravili u idućem kolu na domaćem terenu protiv Finske. Izrael je doma remizirao s Kosovom, a onda izgubio teško kod Švicarske, dok je u istoj grupi Bjelorusija upisala 0:5 poraz od Švicarske i 1:2 od Rumunjske.
NAJVEĆA IZNENAĐENJA
Svakako pobjeda Škotske od 2:0 nad Španjolskom i Tartan Army na vrhu jake skupine A s maksimalnim učinkom i gol-razlikom 5-0. Remi Walesa na Poljudu svakako ulazi u kategoriju najvećih iznenađenja prvog kola, kao i 'nula' Češke kod Moldove, kao i ranije spomenuti remi Ovčjih Otoka kod također ranije spomenute Moldove.
U iznenađenja možemo upisati i dva rezultata iz skupine J. Prvo je Slovačka na domaćem terenu odigrala 'nulu' sa skromnim Luksemburgom, a onda je nekoliko dana kasnije 'rutinski' nadvisila Bosnu i Hercegovinu koja se relativno lagano obračunala s Islandom.