Goran Stanzl/PIXSELL

Nakon iskustva sa Spursima 1:3 ne izgleda nedostižno, ali samo ako se uz Mišića i Ivanušeca vrati i pravi Petković

Vrijeme Čitanja: 4min | pet. 18.02.22. | 08:00

Previše je Modrima nedostajao reprezentativni vezni igrač koji po Transfermakrtu vrijedi 13,5 milijuna eura, ali i standardna Kopićeva ‘šestica’ kao ispomoć kapetanu Ademiju u sredini terena, a podbacio je i dvojac najiskusnijih

Luka Ivanušec nije ovog proljeća odigrao ništa spektakularno, ali tek kad ga nije bilo osjetilo se koliko nedostaje Dinamovoj igri. Gojak i Ademi, ali i Petković, bolji su kad uza sebe imaju 23-godišnjeg vižljastog vezista iz Ljubešćice, s njim na terenu lakše se izlazi iz pritiska suparnika, a manje preskače igra. Mogli su Modri i bez svog najvrenijeg igrača izvući bolji rezultat, ali napadači, osim Oršića, nisu imali svoju večer…

Bilo bi nepravedno ne istaknuti i neigranje kartoniranog Josipa Mišića, ‘šestice’ u uobičajenoj koncepciji Željka Kopića, koji drži ravnotežu momčadi i omogućuje energičnijim igračima, poput Ademija i spomenutog Ivanušeca, da idu više naprijed. Bez dva od tri standardna vezna igrača bilo je iluzorno izbjeći poraz protiv drugoplasirane momčadi Primere, od koje je u Španjolskoj samo Real Madrid bolji.

Julen Lopetegui htio je u prvoj utakmici riješiti sve dvojbe oko prolaska, budući da više ne vrijedi pravilo o pogotku u gostima ovih 3:1 je bolje nego bi bilo lani, no iz perspektive hrvatskog prvaka jednako je lanjskom porazu u Londonu od Tottenhama. Svi znamo kako je završio uzvrat. No, za razliku od Spursa, Sevilla je momčad kojoj je Europska liga natjecanje po mjeri, koliko god žalila za Ligom prvaka. Ove se sezone Sevilla bori i za titulu u Primeri, paradoksalno, trenutno su navijačima jednih i drugih važniji domaći nego europski dvoboji, Lopeteguievoj momčadi Espanyol, Kopićevoj Lokomotiva, oba u nedjelju. No, kada dođe vrijeme uzvrata, sljedeći četvrak u 18.45 u Maksimiru, bit će to svima koji sudjeluju najvažniji meč. Nije se Sevilla kandidirala za domaćinstvo završnog dvoboja da bi ispala u razigravanju za osminu finala… I teško će si dopustiti da ispusti ova dva gola prednosti. Hrvatskom prvaku, pak, nakon što je lani okrenuo Spurse, ništa ne izgleda neoguće i bacat će se zasigurno na glavu Plavi da naprave još jedno čudo. Jer 'remontada' protiv Seville doista bi bila novo čudo!

Bruno Petković je bio izvan ritma. PHOTO: Goran Stanzl/PIXSELLBruno Petković je bio izvan ritma. PHOTO: Goran Stanzl/PIXSELL

Željko Kopić je najavio da će njegova momčad na Ramon Sanchez Pizjuanu pokazati gard, pokušati igrati svoju igru koju trenira i doista, nestvarno je izgledao posjed lopte u trenutku kad je dosuđen kazneni udarac za domaće u 12. minuti: 42:58%. Uzeli su Modri momčadi Seville ono što najviše voli, loptu. Nisu potonuli nakon rezultatskog zaostatka, bili su čvrsti u duelima, izjednačili su u pravi trenutak, no potom im je popustila koncentracija, u sljedeće četiri minute do poluvremena primili su dva gola i otišli na odmor s prevelikim zaostatkom u odnosu na viđeno na terenu. Bar jedan gol prevelikim.

I završni je dojam da su Zagrepčani morali izvući barem minimalni poraz, da su ga zaslužili po igri, da su propustili kazniti neke velike Sevilline pogreške u defenzivi. Lopeteguijeva momčad branila se posjedom, u 2. poluvremenu držala loptu 69%, no ipak su gosti stvorili neke prilike i situacije za prilike. Sevilla, koja ima problema s ozljedama braniča, dopustila je puno međuprostora, Kopić je na to u najavi i ciljao, no previse su i neki Dinamovi igrači ponudili suparniku takvog ranga da ne bi bili kažnjeni. Vidjelo se, primjerice, da je Petar Bočkaj novak u dvobojima ovakve jačine, s Osijekom, nažalost, jest izbacio PSV Eindhoven prije tri i pol godine, ali nikad nije igrao ni skupinu nekog euronatjecanja. Deni Jurić je ovakve utakmice igrao samo dvije, obje protiv West Hama, po 45 odnosno 26 minuta, bez učinka, a takav je ostao i na Sanchez Pizjuanu, promašivši ‘nemoguće’ za 3:2.

Kapetan Arijan Ademi u najavi je kazao da je za razliku od 2016. Dinamo naučio igrati ovakve utakmice. I zato je zapravo veći problem od Bočkaja i Jurića iskusni Kevin Theophile-Catherine i Bruno Petković. Nakon što se doimalo da je u kakvoj-takvoj formi, Francuz s Martinika ponovno se pokazao slabom karikom protiv mlađeg Martiala i nižeg Papu Gomeza. Bruno Petković bi, dojam je, nastupio i da je Komnen Andrić zdrav, jer ipak se radi o hrvatskom reprezentativcu i do prošlog Eura centarforu Vatrenih, no Petko je nastavio gdje je stao jesenas, forsirao individualne akcije, radio potez previše, žargonski, igrao privatnu utakmicu. Ponekad mu to ‘upali’, kao protiv Rapida, tada ga hvalimo "da je imao svoj dan", ali protiv jačih suparnika to ide malo teže. Dobro su se domaćini i pripremili za njega, nisu nasjeli na gotovo nijedan ‘štos’ Dinamove ‘desetke’.

Za razliku od prošlog gostovanja u Andaluziji, kad su dobili četiri laka komada, od čega tri u drugom poluvremenu kad su ostali s desetoricom, ovaj su put Modri pokazali zube, prijetili do samog kraja, nisu se raspali. Kopićeva momčad oslabljena za Ivanušeca, Mišića i Andrića pokazala je da ima glavu i rep, no zamjene za tu trojicu nisu u formi za ovu razinu natjecanja. Navijačima Plavih ostaje za nadati se da će se Ademi, Mišić i Ivanušec spojiti sljedeći četvrtak. Ali i da će se na utakmici pojaviti - pravi Bruno Petković! U suprotnom, bolje je da ni ne starta...

GNK DinamoSevillaEuropska ligaDinamo ZagrebŽeljko KopićJulen LopeteguiLuka IvanušecArijan AdemiJosip MišićBruno PetkovićKevin Theophile-CatherineDeni JurićPetar Bočkaj