
Najpodcjenjeniji trener HNL-a?
Vrijeme Čitanja: 3min | sri. 28.05.25. | 14:15
I dok se Dinamo i Hajduk gledaju prema Mariju Kovačeviću i Gonzalu Garciji, dok se niži komplimenti za njihove igre ove sezone, najveći posao, zapravo, napravio je Nikola Šafarić
"Neću ni gledati finale Kupa, želim se odmoriti, a i sin mi igra turnir. Samo ću pogledati rezultat. Mi smo ionako svoje napravili, na ovo ne možemo ništa utjecati", kazao je Nikola Šafarić, trener Varaždina, nakon završnog poraza sezone u Maksimiru. Dinamo je slavio 1-0, ali je, zahvaljujući ostalim rezultatima, Varaždin ipak dohvatio četvrto mjesto. I, osvoji li Rijeka Kup, dođe li i Rabuzinovo Sunce na Rujevicu, Varaždin će na jesen igrati Europu. Ali, čak i da ne završi tako, četvrto je mjesto veliki uspjeh, na kojemu je, prije svega, potpis Nikole Šafarića.
Dinamo i Hajduk traže trenere za novu sezonu i 'pipke' su bacili na Marija Kovačevića i Gonzala Garciju. Sigurno, dva hit-trenera HNL-a, čije su momčadi, Slaven Belupo i Istra 1961 dobili najviše komplimenata za svoje izvedbe. Nogometu s Apaša i Drosine pljeskali su gledatelji na svim stadionima lige, a domaće tribine tih dvaju klubova bivale su sve punije. No, na samom kraju, kad podvlačio račun, najveći je posao napravio - Nikola Šafarić. Koji je, ne biste vjerovali, u ovom trenutku najdugovječniji trener lige, na klupi Varaždina još od prosinca 2023. Kad je zamijenio upravo Marija Kovačevića.
Je li Šafarić, generalno, najpodcjenjiji trener u ovom društvu? Rezultati će reći da mu se možda i ne pridaje dovoljno važnosti, nekako stalno ostaje u sjeni Kovačevića, Garcije, čak i Carevića, koji je isto tijekom sezone pokazivao trenerski gen i spominjao se čak i kao mogući trener Hajduka. Osijek se, recimo, kod promjene trenera odlučio za Simona Rožmana, nisu se Šafarića sjetili niti u Lokomotivi, recimo, nakon odlaska Silvija Čabraje. Nije se, u konačnici, našao niti u konkurenciji za trenera godine, na širem popisu, u izboru HNS-a. Bez obzira na to što je, ako ćemo gledati Transfermarkt, upravo Varaždin imao 'najjeftiniju' momčad, od koje je manje vrijedio jedino Šibenik. Ne samo to, Šafariću su svako malo odlazili najbolji igrači, standardni iz prvih 11. Još prošlog ljeta Jelinić, Lusavec, Postonjski, Drožđek..., onda na zimu Belcar, Nekić i Šego. Morao je u hodu slagati momčad i tražiti rezultat, bez obzira na 'ljudske gubitke', nit izgubio nije. U zadnjih 13 utakmica upisao je tek dva poraza, uključujući i ovaj od Dinama, nijednom nije Varaždin čitave sezone izgubio više od jedan razlike, a uz to je Šafarić stvorio drugu najčvršću obranu HNL-a. Primio je Varaždin samo 24 pogotka, tri više od Rijeke i čak 17 manje od Dinama. Na kraju, završio je sezone uz pozitivnu gol-razliku, 28-24, svi oni ispod njega na ljestvici, ne mogu pohvalitim plusom u toj rubrici.
Istina, u tim brojkama upast će u oči da je Varaždin zabio 28 golova, isto kao i Šibenik, a jedan manje čak i od Gorice. Možda je to mali minus Šafarićeva opusa, Varaždin ne igra tako atraktvino, lepršavo i efikasno kao što to rade momčadi, primjerice, Marija Kovačevića i Gonzala Garcije, no, postoji i za to razlog.
"Šteta što napadači nisu bili raspoloženi, ne znam što bi tek bilo da smo ostali na okupu. Predviđali su nam ispadanja, a mi smo napravili čudo, ispisali povijest", kazao je nakon utakmice s Dinamom Nikola Šafarić. Da, napadače, praktički, nije ni imao. Marko Dabro i Mate Antunović zabili su po jedan pogodak čitave HNL sezone, a drugi strijelac kluba s četiri pogotka ostao je Michele Šego, koji je, dakle, otišao na polusezoni. Dimitar Mitrovski, koji je u drugom dijelu sezone pet puta bio strijelac, završio je sezonu kao prvi 'topnik' Varaždinaca s osam golova. Doista, koliko bi Varaždin bio bolji da je Šafarić imao još jednog raspoloženog strijelca, barem na granici pet-šest pogodaka u sezoni? I koliko bi se time i o samom Šafariću više pričalo?