GRAFIKA: Tamo gdje je nekada dominirala Barcelona, sada vladaju njihovi odmetnici

Vrijeme Čitanja: 3min | pon. 29.12.14. | 10:46

"Razlog zbog kojeg smo imali puno dodavanja je taj što smo konstantno na sebe navlačili jednu stranu protivničke momčadi, da bismo zatim udarili preko druge", odgovorio je ranije ove sezonu Pep Guardiola na pitanje o čuvenoj tiki-taki.

Odlaskom Pepa Guardiole s klupe Barcelone koncem sezone 2011./12., došlo je do velikih promjena unutar katalonske momčadi. Tijekom njegove četiri sezone na klupi Blaugrane, Katalonci su doveli do savršenstva famoznu 'tiki-taku' koju je prvotno uveo Johan Cruyff tijekom njegove pustolovine u katalonskoj prijestolnici krajem 80-ih i u prvoj polovici 90-ih.

Ipak, mnogi smatraju kako je to samo izmišljen medijski termin koji nema veze sa stvarnošću. Prvi koji je osudio stereotip 'beskonačnog dodavanja', ranije ove sezone, bio je upravo 43-godišnji Pep.

„Mrzim taj medijski izraz. Nije stvar beskonačnog dodavanja, već je cilj stvoriti ogroman pritisak na protivniku nakon kojeg se neće moći braniti. Razlog zbog kojeg smo imali puno dodavanja je taj što smo konstantno na sebe navlačili jednu stranu protivničke momčadi, da bismo zatim udarili preko druge“, poručio je u listopadu ove godine pomalo frustrirani strateg Bayerna.

Naravno, upravo su dodavanja ključ uspjeha ove strategije. U posljednjih su nekoliko sezona u toj statističkoj rubrici dominirali nogometaši s Camp Noua. Xavi je bio apsolutni vladar broja dodavanja i njihove točnosti, a u stopu su ga slijedili Iniesta i Busquets. Ipak, dolaskom Gerarda Martina prošle sezone i Luisa Enriquea ove, došlo je do raznih inovacija unutar Barcine igre. Katalonci su sada puno okomitiji, a sam pogled na ljestvicu ispod otkriva i do kakvih je promjena to dovelo.

Naime, prema podacima Squawke, u najboljih deset igrača s najvećim brojem dodavanja u 'ligama petice' nema, ne Xavija, već ni jednog igrača Barcelone. Jedini koji koliko-toliko prijeti ovim imenima jest Sergio Busquets koji se nalazi na tek 12. mjestu.

No, ono što bode u oči je prva petorka koju čine Thiago Motta, Marco Verratti, Yaya Toure, Cesc Fabregas i Xabi Alonso. Defenzivni veznjak PSG-a, 32-godišnji Brazilac Motta, nosio je dres Katalonskog diva od 1999. do 2007. godine, pa stoga ni ne čudi kako je Barcin DNK ostao prisutan i u njegovim poznijim nogometnim godinama. Marco Verratti u svojoj biografiji nema nikakve poveznice s prijestolnicom Katalonije, ali uzme njegov veliki nogometni talent valja uzeti u obzir i to kako svlačionicu dijeli s Mottom, Maxwellom i Ibrahimovićem, bivšim igračima Barce. Osim toga, poznato je kako je Laurent Blanc veliki zaljubljenik i pristaša Barceloninog stila, a u korist toga ide i činjenica kako je na 6. mjestu ove liste njegov veznjak Javier Pastore. Jedan od ključnih igrača Manchester Cityja, Bjelokošćanin Yaya Toure stigao je na Camp Nou godinu prije Guardiole i činio je tada tandem s već spomenutim omalenim veznjacima. Drugi na ovoj listi najboljih igrača s najvećim brojem dodavanja je Cesc Fabregas. Odradio je školovanje u La Masiji i proveo tri sezone u katalonskoj prijestolnici, a ove je sezone napravio briljantan potez. Napustio je poljuljanu Barcu i otišao je kod Mourinha u London, gdje se preporodio. Polusezona je tek završila, a Fabregas na svom kontu ima čak 13 asistencija i 46 ključnih dodavanja, brojke koje drastično odskaču od svih ostalih u Europi i ako bismo tako gledali, radi se o najboljem veznjaku u ovom trenutku.

Na prvom je mjestu bivši Realovac Xabi Alonso. Kakve on veze ima sa svime? Već drugu sezonu vodi ga Pep Guardiola i koristi na poziciji defenzivnog veznog, upravo tamo gdje su Toure, Motta i Busquets postigli to što jesu. Osim toga, Alonso je već osvojio sve što se može osvojiti sa španjolskom nogometnom reprezentacijom čije je igra preslika one Barcelonine od prije par sezona.

(Foto: Action Images, Screenshot: squawka.com)

Germanijak pratite i na našoj Facebook stranici!


Tagovi

BarcelonaXavi HernandezXabi AlonsoCesc FabregasThiago MottaYaya Toure

Ostale Vijesti