Kako je Miami omogućio Wadeu dostojanstvene posljednje godine karijere
Vrijeme Čitanja: 7min | sri. 04.03.15. | 15:06
Nešto manje od osam mjeseci nakon što je LeBron James odlučio vratiti se u Cleveland, Miami Heat izgleda puno bolje nego su mnogi to očekivali. Iako će do kraja sezone igrati i bez ozlijeđenog Chrisa Bosha, družba Erica Spoelstre u borbi je za doigravanje, a stvorena je i jezgra momčadi za sljedećih nekoliko godina.
Nakon što su San Antonio Spursi u prošlosezonskom finalu onemogućili treći uzastopni naslov košarkašima Heata, znalo se da će na Floridi ljeto biti toplije nego inače. Sva tri glavna igrača, LeBron James, Dwyane Wade i Chris Bosh, imali su mogućnost raskida ugovora, a financijski nije bilo previše mogućnosti za nužna pojačanja. Postalo je jasno da 'Velika trojka' ne može sama do naslova, a igrače koji su tada popunjavali roster trebalo je zamijeniti novima. No, prije toga je bilo važnije ostaviti LeBrona u gradu.
Da bi 'Kralja' natjerao da potpiše novi ugovor s Heatom, glavni operativac kluba Pat Riley je odmah po otvaranju tržišta u Miami doveo Luola Denga i Josha McRobertsa. Deng se s godinama isprofilirao kao jedan od najboljih obrambenih igrača na krilnim pozicijama, a McRoberts je iza sebe imao sjajnu sezonu u Charlotti, a njegov stil igre – niska 'četvorka' koja se voli izvlačiti na vanjski šut i pogađati trice – je iznimno komplementaran s onim što je LeBron tražio od suigrača.
Kako su stizali signali da će Wade i Bosh pristati na manji ugovor kako bi se otvorio prostor da LeBron od Miamija dobije maksimalni iznos, izgledalo je kako će se dinastija na Floridi nastaviti, ali onda je uslijedio šok – LeBron se odlučio na povratak kući te, pokazat će se kasnije, stvaranje nove, nešto mlađe trojke koja će juriti prsten(ove).
U jednom trenutku je izgledalo kao da će se Miami raspasti. Houston je odmah ponudio maksimalni ugovor Chrisu Boshu računajući na njegove teksaške korijene, ali je Riley ipak preveliki lisac da bi dopustio odlazak i drugog stožernog igrača. Iskoristivši mogućnost da Boshu može ponuditi više novca i godinu duži ugovor, predsjednik Heata je to i napravio te je krilni centar ostao na Floridi. Ostanak Wadea je brzo dogovoren, a 33-godišnji trostruki osvajač naslova prvaka dobio je dvogodišnji vrijedan oko 31 milijun dolara. Uz Denga i McRobertsa te Maria Chalmersa, Chrisa Andersena i Udonisa Haslema, koji su ostali na rosteru, odnosno Shabazza Napiera, odabranog na draftu, izgledala je to kao solidna momčad koja će se boriti za playoff.
No, tijekom sezone se dogodilo nekoliko stvari koje su dale vjetar u leđa Heatu. Prije svega je to slabašna Istočna konferencija u kojoj je dovoljno da imaš 40% pobjeda da budeš u playoff utrci. Tu je, zatim, i odlično izdanje Bosha na početku sezone. Odlaskom LeBrona te činjenicom da je Wade sve više opterećen ozljedama i godinama, Bosh se potpuno opustio i preuzeo ulogu vođe. Prije nego mu je ustanovljena plućna embolija, on je igrao daleko najbolju sezonu od kada je iz Toronta prešao u Miami. U 44 utakmice je imao prosjek od 21,1 koš, 7 skokova i 2,2 asistencije. Dovoljno za novi nastup na All-Star utakmici.
Najvažniji dio priče oko Heata je činjenica da je Eric Spoelstra jedan od najboljih NBA trenera. Ovaj 44-godišnjak se brzo prilagodio aktualnom rosteru, a bez obzira što je McRoberts prvo bio van forme, a zatim se ozlijedio te da je Deng početkom sezone izgledao tek kao blijeda kopija igrača kojeg pamtimo iz Bullsa, Miami se cijelo vrijeme uspio održati u borbi za posljednje pozicije koje vode na Istok.
Tamo negdje oko Nove godine sve je skupa izgledalo solidno, ali ne baš pretjerano sjajno. Riley nije želio krenuti u potpuni rebuilding, što je postao običaj NBA franšizama kada izgube realne šanse za naslov, ali budućnost nije izgledala sjajno. Pitanje je koliko još sezona ima Wade u nogama, a već smo u Torontu vidjeli da Bosh ne može sam nositi momčad do bilo čega više osim statusa prolaznika u doigravanju. Ostatak rostera je posložen radnički, bez velikog talenta, a posljednjih godina smo se uvjerili u to da moraš imati nekoliko sjajnih košarkaša da bi bio konkurentan za vrh NBA lige. Doduše, nismo sigurno da je Rileyju uopće bilo na pameti ciljati vrh.
I onda su se dogodile dvije stvari koje su preokrenule cijelu priču – ukazanje Hassana Whitesidea i dolazak Gorana Dragića. Priča oko Whitesidea je uistinu pravi holivudski predložak – momak je draftan 2010. od strane Sacramenta u kojem je u dvije sezone odigrao ukupno 19 utakmice, a onda se skitao po D-Ligi, Libanonu i Kini. Svakog ljeta se okušavao u NBA kampovima i uredno dobivao odbijenice uoči početka sezone, a tako se dogodilo i ove godine kada ga je otpustio Memphis. No, Pat Riley je poznat po otkrivanju anonimnih igrača i u studenom je Miami potpisao ugovor s ovim 25-godišnjim centrom. Whiteside je prije svega doveden da pokrpa rupe na centru i sigurno ni Riley nije mogao pretpostaviti da će se dogoditi ono što će se dogoditi. Nakon što je poslan u D-ligu te ekspresno vraćen u momčad, Whiteside je eksplodirao. Prvi double-double je upisao protiv Brooklyna 4. siječnja, a u sljedećim utakmicama je dokazao da to nije slučajno. Uslijedilo je još nekoliko solidnih partija da bi Whiteside eksplodirao krajem siječnja, odnosno početkom veljače. Protiv Chicaga je upisao triple-double (14 koševa, 13 skokova i nevjerojatnih 12 blokada), Dallasu je uhvatio 24 lopte, a protiv Minnesote je imao učinak od 24 koša i 20 skokova. 'Linsanity' priča se ponovila s bitnom razlikom da je Whiteside bolji igrač od Jeremy Lina. On je nastavio s odličnim igrama i nakon što je od igrača s klupe promoviran u startera, a njegove igre postavljaju pitanje kako je moguće da ovakav igrač toliko dugo nije dobio priliku. Trenutno je Whiteside stožerni igrač Heata, a oni hrabriji bi ga stavili i među društvo 15 najboljih centara lige.
Za drugu stvar pobrinuli su se Phoenix Sunsi. Oni su prošlogodišnju sjajnu kemiju momčadi, s kojom su došli nadomak doigravanja, odlučili staviti na kocku dovevši Ericu Bledsoeu i Goranu Dragiću još jednog organizatora igre – Isaiaha Thomasa. Slovenac je prošle godine bio uvjerljivo najbolji igrač momčadi iz Arizone, a ove godine je morao igrati bez lopte. Bez obzira što mu doveli brata Zorana, Goran je očigledno bio nezadovoljan statusom u Sunsima i prije kraja prijelaznog roka zatražio trade. Kako je u NBA ligi pravilo da se nezadovoljnog igrača ne zadržava u momčadi, bilo je jasno da će Dragić napustiti Phoenix, a tu je uskočio majstor Riley. Kako su Dragić i njegov menadžer objavili imena potencijalnih klubova u kojima bi Slovenac želio nastaviti karijeru, a među kojima je bio i Miami, Riley je odmah reagirao. Za razliku od većine aktualnih GM-ova u ligi, on je odmah Phoenixu ponudio dva picka prve runde 2017. i 2021. Sunsi su na to pristali, u cijelu priču se uključio i New Orleans kako bi sve štimalo te je Dragić posljednjeg dana prijelaznog roka otišao na Floridu.
Kao šlag na tortu pojavila su se još dva igrača koja su posljednjih dana odigrali nekoliko odličnih partija. Henry Walker, nekada znan i kao Bill Walker, od 2008. se mota po NBA ligi, a igrao je i u D-ligi, Filipinima i Venezueli, ali nikada nije odigrao tako dobro kao posljednjih 10-ak dana. Tu je i Tyler Johnson, igrač koji ove godine nije izabran na draftu, a koji je ove sezone imao nekoliko bljeskova, a najveći je bio preksinoć kada je Phoenixu ubacio 26 koševa.
Ono što je najvažnije u cijeloj priči je činjenica da Miami igra jako dobro. Bekovi su agresivni u obrani, cijelo vrijeme su na liniji dodavanja protivničkih igrača, odnosno preuzimaju rizik što mogu raditi kada se iza njih nalaze Deng i Whiteside koji su spremni pokriti sve rupe. Traži se brza igra, bilo kroz sulude 'jedan na pet' kontranapade Dragića, bilo kroz bacanje dugih lopti iz obrane u napad, bilo kroz traženje otvorenih šutera u prvim sekundama napada. Što se tiče napada, iako je Bosh van parketa, opcija ima dovoljno – Whiteside je tu za post igru, na rosteru je dovoljno šutera, a Wade je, iako nagrizen ozljedama, zadržao snagu za ulaze pod koš te šut s poludistance. Sve to pod vodstvom Spoelstre koji zna reagirati na svaku situaciju, prilagoditi se igri protivnika i složiti igru Heata. Sigurno da Miami nije momčad koja će se boriti za naslov, ali bi mogla zagorčati život u prvom krugu playoffa bilo kome. Iako je borba za 7. i 8. mjesto i dalje aktualna, nekako mislimo da će Miami sigurno izboriti jednu od dvije pozicije u konkurenciji Brooklyna, Charlotte, Indiane, Bostona i Detroita.
A onda na ljeto dolazi još jedna zadaća za Rileyja. Trebat će potpisati Dragića i Whitesidea, ali smo prilično sigurni da će oba igrača i sljedeće godine nositi dres Heata. S Dragićem se vjerojatno dogovorilo već ove zime jer sumnjamo da bi Riley da dva picka prve runde ako mu Slovenac nije dao signal da će ostati na Floridi. Što se Whitesidea tiče, bez obzira na njegovu kvalitetu, pitanje je želi li on riskirati i okušati se u nekom novom klubu, novoj sredini, nakon što je u Miamiju postao pravi ljubimac navijača. S druge strane, Miami ima dovoljno prostora na salary capu da mu da ugovor koji će ga zadovoljiti. Iako ima opciju raskida ugovor nakon kraja sezone, čisto sumnjamo da će Wade to napraviti, a ostaje za vidjeti kako će reagirati i Deng koji je u istoj situaciji.
Dragić, Wade, Deng, Bosh i Whiteside. Petorka koja je, na ovakvom Istoku, sasvim dovoljna da sljedećih par godina garantiraju ulazak u doigravanje. Sa Spoelstrom na čelu igra će biti odlična, s Rileyjem u uredu moglo bi biti i dodatnih pojačanja, a u cijeloj priči jedno je sigurno – Dwyane Wade će, kao najveća legenda kluba, dostojanstveno otići u mirovinu. Teško će svojoj kolekciji dodati poneki novi prsten, ali neće posljednje godina karijere protratiti u momčadi koja će se grčeviti boriti da uhvati 20-30 pobjeda. To je najveći uspjeh cijele ove priče.
(Foto: Action Images)
Germanijak pratite i na našoj Facebook stranici!