0

Nismo uspjeli: Španjolci obranili naslov prvaka Europe (VIDEO)

26.01.2020 20:00 | Germanijak/I.G.

Prva medalja Kauboja nakon europske bronce 2016. godine u Poljskoj.

Hrvatska rukometna reprezentacija nije uspjela ostvariti povijestan uspjeh i uzeti prvo europsko zlato. U finalu Europskog prvenstva igranom u Stockholmu svladao ih je branitelj naslova, Španjolska rezultatom 22-20.

Ponovno smo gledali al pari borbu tijekom cijele utakmice, očekivano, sve je svedeno na potez ili dva koji su odlučili utakmicu, a krucijalna situacija dogodila se u posljednjoj minuti kada smo pri zaostatku od jednog gola izgubili loptu u napadu, a Španjolci su zabili za konačnih +2.

Hrvatska je nešto bolje startala u susret. Vidjelo se u startu da će ponovno kao i protiv Norvežana u polufinalu glavna poluga u napadu Kauboja biti osovina Karačić-Duvnjak-Marić. Dvojac srednjih vanjskih bio je glavni asistent u momčadi Line Červara, a puno posla na crti imao je Marić u borbi s Viranom Morrosom, kako bi oslobodio prostor za spomenuti dvojac.

Poveli smo golovima Marića i Duvnjaka, ali Španjolci nisu dopuštali veliko rezultatsko odvajanje. Držali su se na -2 zaostatku, a imali su i puno raznovrsniji napad – zabijali su s krila, crte i s vanjske linije.

Hrvatska se uspjela po prvi put odvojiti na tri razlike u 19. minuti utakmice kada je Dule fenomenalnim asistom proigrao Marića na crti.

Treba spomenuti kako nismo vidjeli niti jednu kontru s obje strane u prvih dvadesetak minuta, što ukazuje na očigledan 'zamor materijala' među igračima.

Nakon odličnog gola Marića, neočekivano smo se zaustavili.  Španjolci su pozvali time-out i vratili se u igru, a Kauboji su u tom trenutku ostali 'bez streljiva'. Upali smo u krizu, narednih 11 minuta nismo postigli gol, a Španjolci su prvenstveno na krilima Jorgea Maquede - koji zabija tri uzastopna gola - uspjeli doći do preokreta.

U napadu nam ništa nije polazilo za rukom, a nakon što je Šego upisao prvu svoju obranu, Horvat je izborio sedmerac iz kontre i isključenje. Ni to nam nije pomoglo. Fantastični Perez de Vargas upisuje šestu obranu iz osmog udarca na španjolska vrata dok je on na vratima.

U konačnici, tek smo u posljednjem napadu prvog poluvremena uspjeli prekinuti crni niz od 11 minuta bez gola, nakon što je Mandić zabio svoj drugi gol na utakmici. Na poluvrijeme smo otišli sa zaostatkom od jednog gola (12:11), a drugi dio počeo je jednako „krvavo i rovovito“ kao i prvi.

Tek nakon tri minute vidjeli smo prvi gol nakon što je Stepančić zabio, a potom Španjolci postižu četiri uzastopna gola – od čega dva na prazna vrata jer smo igrali bez golmana zbog isključenja Zlatka Horvata. Červar je bio primoran zvati time-out jer smo tada zabilježili do tada najveći zaostatak na utakmici (16:12).

Potom smo se krenuli vraćati u igru, polako, ali sigurno.

Nakon minute predaha mladi Šarac je izborio sedmerac koji zabija Horvat i tako nam drži glavu iznad vode. Nanizala je Furija nekoliko vezanih grešaka u napadu i Šego se razbudio, ali osim bombe Duvnjaka za smanjenje na -2 nismo uspjeli iskoristiti pružene prilike za povratak u egal. Marić i Matanović su pootpuno razbranili Vargasa koji je do 43. minute upisao osam obrana.

Dobra stvar u tom periodu svakako je bila obrana koja je zaključala sve prolaze do vrata Šege. Španjolci nisu uspjeli zabiti gol osam minuta, a Mamić je oduzeo jednu loptu i proigrao Karačića za povratak na -1 petnaestak minuta do kraja.

Ipak, brzo je uslijedilo isključenje Karačića i prvi zgoditak Dušejbajeva nakon dugo vremena. Červar se okrenuo igri bez vratara zbog isključenja. Isplatilo se jer smo uspjeli preko Mamića zabiti gol i praktički iscrpiti cijelo vrijeme s igračem manje.

Nastavila se igra gol za gol, a Španjolci su nas konstantno držali na razdaljini od gola zaostatka do posljednjih 11 minuta susreta kada ponovno radi osovina Duvnjak-Marić. Jedanaest minuta do kraja semafor je pokazivao rezultat 18-18. Obje momčadi su potom upale u svojevrsnu krizu, Stepančić je trebao preuzeti dio odgovornosti, ali je u dva navrata uprskao napad, srećom s druge strane obrana je držala vrlo visok intenzitet.

I taman kada smo svi skupa negodovali zbog Stepančićevih kikseva, Luka nas je natjerao da pregrizemo jezik jer je fantastično zabio s devet metara za prvo vodstvo Kauboja nakon prvog poluvremena.

Nastavila se igra gol za gol, a Stepančić je počeo pokazivati najvišu razinu svoje igre. Odličnim prodorom četiri minute prije kraja izborio je isključenje Entrreriosa koje u konačnici nismo iskoristili jer su Španjolci zabili gol, dok je s druge strane Brozović poentirao iz brzog centra.

U posljednje dvije minute ušlo se u egalu, nova drama je bila pred nama.

Španjolci su izborili i realizirali jednaesterac, a do kraja je ostala minuta i pol igre. Krucijalni napad za izjednačenje nam je propao jer je Igoru Karačiću pala koncentracija te je napravio očigledne korake. Kasnije je Dušejbajev zabio za konačnih 22-20 i obranu naslova prvaka Europe.

U konačnici, naš najbolji strijelac i igrač bio je Duvnjak sa pet golova, a isti broj zabio je i Aleix Gomez Abello kod Španjolaca. Na tri postignuta gola ostali su Stepančić, Marić i Karačić, dok je kod Španjolaca jednako zabio Maqueda.

Iako nismo uspjeli doći do tog jedinog zlata koji nam nedostaje, ipak smo uspjeli doći do prve medalje nakon Eura u Poljskoj i bronce 2016. godine.

(Foto: Pixsell/arhiva)