0

Kauboji i dalje jašu: Hrvatska bez udarnih snaga pobijedila i Češku

20.01.2020 17:25 | Germanijak/I.M.

Sjajno odrađena utakmica koja nam rezultatski nije puno značila.

Hrvatska rukometna reprezentacija nastavila je niz pobjeda na Europskom prvenstvu. Sa 22:21 pala je Češka, a pobjeda je ostvarena bez većine glavnih igrača, jedini koji su od udarnih igla odigrali ponešto minuta su Luka Stepančić i David Mandić. U igru uopće nisu ulazili Karačić, Cindrić, horvat, Šego i Musa, dok je Domagoj Duvnjak samo jednom ušao i to kako bi izveo sedmerac. Ocjena odličan za ovo izdanje, kako naših reprezentativaca s klupe, tako i izbornika Červara koji je potpuno sačuvao igrače koji su najviše potrošeni, a da pri tome rezultat nije trpio.

Kako je i najavio uoči utakmice, Lino Červar na teren je izveo kombiniranu momčad u kojoj su se našli igrači koji su igralo jako malo u dosadašnjem tijeku prvenstva. Tako je na golu startao Ašanin, vanjsku liniju činili su Hrstić, Šarac i Mamić, na desnom krilu je mjesto Horvata zauzeo Matanović, dok su mjesto u sedmorci pronašli još Mandić i Marić, jedini od navedenih koji su imali osjetniju minutažu.

Na samom se početku igralo gol za gol, a prvo odvajanje vidjeli smo u 9. minuto. Kauboji su poveli s 5:3 nakon što su pogotke povezali Mandić i Mamić. Kasnije su Česi uhvatili priključak, da bi u završnici poluvremena izabranici Line Červara uhvatili prednost od dva gola, a sve na krilima nekoliko sjajnih obrana Mateja Ašanina, koji je vrlo dobro iskoristio današnju minutažu i opravdao povjerenje. Na veliki odmor otišlo se s 11:9 vodstvom Hrvatske.

Odmah na startu nastavka, David Mandić prvi puta dovodi 'kockaste' na +3. Imali smo priliku sa sedam metara otići i na četiri razlike, ali naša najveća boljka na ovom prvenstvu se nastavila i danas. Agonija, štoviše. Naime, iako slovi za odličnog izvođača sedmeraca, Matej Hrstić nije bio precizan, točnije Mrkva je obranio njegov udarac. Prednost od dva gola držali smo sve do 46. minute, kada su Česi mini-serijom 2:0 došli do 16:16, a usput je i Mamić zaradio nepotrebno isključenje. Kod 17:17 imali su naši protivnici prvi puta priliku da povedu u drugom poluvremenu, ali nisu uspjeli realizirati čistu kontru, točnije prečka je bila na našoj strani.

Taj smo poklon iskoristili s dva brza gola za novo odvajanje na dva gola prednosti i do posljednje minute se više nismo našli u egalu. Sjajno su zabijali Stepančić, Mamić, Matanović i Domagoj Duvnjak koji je ušao izvesti i zabiti sedmerac, ali još jednom vrijedi istaknuti kako je glavni preduvjet za održavanje razlike stvorio fantastični Matej Ašanin koji je upisao nekoliko sjajnih obrana u situacijama kada su Česi ostajali jedan na jedan s našim čuvarem mreže.

U 59. minuti lijevo krilo Jakub Hrstka je zabio za smanjenje na 21:20, nakon što smo propustili realizirati dva napada za povratak na tri gola razlike. Potom je Mandić iz teške pozicije promašio pobjedu, a Česi su izjednačili sjajnim golom Patzela. U preostalom vremenu, Kauboji su zaigrali bez golmana 7 na 6, a pobjedu nam je dvije sekunde do kraja osigurao Luka Stepančić sjajnim pogotkom.

Najefikasniji je u našim redovima bio Marko Mamić s pet golova, dok su Mandić, Marić i Stepančić zabili po tri. Ašanin je skupio devet obrana. Kod Češke, Zdrahala najbolji sa sedam golova.

Hrvatska je ovim slavljem održala pobjednički status na prvenstvu. Šest utakmica, jednako toliko pobjeda. O tome hoćemo li u polufinale otići s prvog ili drugog mjesta, odlučit ćemo u izravnom okršaju sa Španjolskom. Taj je dvoboj na rasporedu u srijedu od 16 sati.