0

Dominacija dinamovaca u kvalifikacijama: Zabili 12 golova za šest reprezentacija

11.09.2019 17:49 | Germanijak/I.M.

Uz ovakve strijelce i talente, nema straha da će novi izlazni transferi u Maksimiru biti jako izdašni.

Iza nas su dva kola kvalifikacija za EURO 2020. godine, a lopta se zakotrljala i u kvalifikacijama za U-21 prvenstvo Starog kontinenta koje se gotinu kasnije igra u Mađarskoj i Sloveniji. Hrvatska je upisala prosječne učinke od jedne pobjede (4:0 kod Slovačke), remija kod Azerbajdžana, a tu je i mlada reprezentacija koja se nije proslavila te je domaćim porazom od Škotske poslala izbornika Nenada Gračana na Zavod za zapošljavanje.

I dok je naš bodovni konto na dva kolosijeka mogao biti bogatiji te postoji prostor za napredak, razloga za zadovoljstvo neće nedostajati u redovima zagrebačkog Dinama. Trener Nenad Bjelica u reprezentativnoj je pauzi gostovao u Križevcima na 110. obljetnici lokalnog trećeligaša, no veći dio prve momčadi bio je zauzet obvezama u nacionalnim selekcijama. A tu su polučili sjajan učinak. Respektabilan štoviše.

Najbolje je nastup za svoju državu iskoristio Amer Gojak. Mladi BiH veznjak proživljava najbolje dane karijere. Zabio je za osvajanje hrvatskog Superkupa protiv Rijeke, spasio je Modre u Ligi prvaka ovjerivši prolaz Rosenborga briljantnim golom, a na sve to nadogradio je tri gola i dvije asistencije u dresu popularnih Zmajeva. Dva gola i asistenciju isporučio je Lihtenštajnu, dok je Armeniju počastio s po jednim golom i dodavanjem. Nema sumnje kako je ovim partijama dodatno podignuo cijenu te je izvjesno da će i on biti nova velika maksimirska prodaja. Možda čak i dvocifrena u milijunima.

Gol i izboren penal, učinak je Brune Petkovića u dvobojima kod Slovačke i Azerbajdžana. Briljirao je u Trnavi, kada je dobio brojne zražne duele, imponirao je sjajnim driblinzima, a njegova majstorija za 3:0 već je zaslužila usporedbe sa Zlatanom. Tri dana kasnije, njegov je druibling obram,beni igrač Azerbajdžana pokušao zaustaviti rukom, ali sudac je to primjetio te omogućio Hrvatskoj da zabije jedini gol na dvoboju. Jednako kao i Gojak, i Petko će uskoro po drugi puta otići u inozemstvo. Kada i gdje, nitko ne zna, ali možemo se kladiti da će biti za paprenu odštetu.

Arijan Ademi srce je i duša veznog reda hrvatskog prvaka, ali i reprezentacije Sjeverne Makedonije. Njegova momčad sjajno stoji u kvalifikacijama te imaju osam bodova nakon šest utakmica. Svega su tri boda iza Slovenije koja vođena Matjažom Kekom drži drugo mjesto, ono koje vodi na EURO. U toj borbi kapitalan bi im mogao biti remi kod Izraela, osiguran zahvaljujući golu Ademija, koji je u 64. minuti anulirao gol Erana Zahavija, prvog topnika kvalifikacija.

U Dinamu često ulazi s klupe, a ista je situacija i u dresu Švicarske. Za Marija Gavranovića nema veze kakav ima status, zabija u oba dresa. Novi gol u reprezentaciji isporučio je protiv slabašnog Gibraltara. U 55. minuti zamijenio je Embola, a nastup je tri minute prije kraja zaključio pogotkom za konačnih 4:0. Ukupno je dosad odigrao 22 utakmice za Švicarce te zabio sedam golova, što je odličan učinak, posebno jer je tek jednom odigrao svih 90 minuta.

Što više reći za Danija Olma? Briljirao je na U-21 EURO-u, uvršten je u najbolju momčad turnira, odveo je Dinamo u Ligu prvaka, a sada je u istom tonu nastavio i u novom ciklusu za mladu reprezentaciju Španjolske. Prvo je izborenim i realiziranim penalom donio pobjedu protiv Kazahstana, a potom je i Crnogorcima zabio dva komada u razmaku od šest minuta. Zanimljivo, bila su to jedina tri gola mlade Furije u prva dva kola.

Za kraj nam je ostala plava četvorka iz mlade reprezentacije Hrvatske. Oni su na meniju prvo imali prijateljski dvoboj protiv Ujedinjenih Arapskih Emirata, što su apsolvirali s 3:0. U strijelce su se upisali Luka Ivanušec i Lovro Majer (treći gol djelo je Kristijana Bistrovića), a njima su se na otvaranju kvalifikacija pridodali Sandro Kulenović i Nikola Moro. Potonji je asistirao, a novi napadač Dinama se naklonio i lijepo glavom zabio za vodstvo Hrvatske. Nažalost, nismo sačuvali vodstvo te smo porazom 2:1 loše otvorili novi ciklus, što je otkazom platio Nenad Gračan

Sve skupa kada sumiramo, nositelji igre Dinama bili su ujedno i glavne snage svojih nacionalnih selekcija. Ukupno su zabijali za četiri seniorske i dvije U-21 reprezentacije, što je najbolja najava otvaranje Lige prvaka. U srijedu u Zagreb stiže Atalanta, bolje pozivnice od ovih nastupa ne može biti.

(foto: Pixsell, Reuters)