0

Borbena Hrvatska pobjedom protiv Gruzije zaokružila sjajnu godinu

19.11.2019 20:01 | Germanijak/I.M.

Novi preokret Vatrenih.

Hrvatska nogometna reprezentacija u prijateljskoj je utakmici slavila protiv Gruzije nakon preokreta. Dalićevi izabranici pobijedili su 2:1 autogolom Kašije te pogotkom Perišića, ali pobjeda je pala u drugi plan zbog ozljede Nikole Vlašića.

Na tribinama stadiona Aldo Drosina skupilo se oko pet tisuća gledatelja, što je ipak ispod očekivanja jer Vatreni pune stadione gdje god da se pojave u Lijepoj našoj. Dio navijača vjerojatno je otjerala i kiša, koja je na momente padala u Puli.

Zlatko Dalić je za ovaj dvoboj napravio osam promjena u odnosu na sastav koji je startao protiv Slovačke. Iz tog su dvoboja 'preživjeli' samo Perišić, Jedvaj i Rebić. Na golu je bio Lovre Kalinić, obranu su popunili Škorić, Bartolec i Melnjak. U veznom redu mejsto su našli Badelj, Pašalić i Kovačić, dok je na mjestu napadača istrčao Oršić.

Prvi pokušaj Vatrenih stigao je u 10. minuti. Oršić je lijepo ostavio loptu za Perišića koji puca isprve, ali njegov pokušaj brani vratar Gruzije. Svega tri minute kasnije, čisti zicer za goste. Desni branič Kakabadze prošao je pored Perišića kao da ga nema, ušao u 16-erac nakon čega lijepom povratnom loptom pronalazi Jigaurija, ali na svu sreću napadač Gruzije nije namjestio svoje nišanske sprave. Bilo je puno sreće za Vatrene u ovoj situaciji.

Sjajnom prilikom izabranici Zlatka Dalića uzvratili su svojim rivalima u 15. minuti. Izvrsno je utrčao Perišić iza leđa Kakabadzea, ali njegov udarac brani vratar Gruzije koji je u prvih 15-ak minuta bio prvo ime susreta. Na krilima njegovih obrana, gosti su došli do vodstva. Krilni napadač Papunashvili sjurio se prema 16-ercu, dugo vagao Škorića nakon čega je uputio udarac kojeg je Kalinić trebao obraniti, ali nije. Teška pogreška golmana koji je pao u treći plan u klubu, što se vidjelo na njegovoj sigurnosti.

Izjednačenje je stiglo već nakon sedam minuta. Vatreni su izborili slobodan udarac, oštro je ubacio Mislav Oršić, a loptu je u vlastitu mrežu skrenuo Guram Kašia.

Odmah u sljedećem napadu, Hrvatska je skoro povela. Rebić je izborio šansu za Perišića, ali krilo Bayerna je naciljalo samo u prečku. Potom ponovno prijete gosti. Nakon pogreške Tina Jedvaja kojem je pobjegao Lobjanidze, napadač je pucao s ruba kaznenog prostora, ali samo u vanjski dio mreže.

Do kraja poluvrmeena vidjeli smo još jedan ozbiljan pokušaj svjetskih viceprvaka. Rbeić i Oršić su sve pripremili za Badelja, ali on je sa 16 metara promašio okvir gola.

U drugom poluvremenu se utakmica u potpunosti razvodnila, vjerojatno i zbog podosta zamjena. Odmah na startu su ušli Juranović, Ćačeta-Car, Rog i Sluga dok su u svlačionici ostali Bartolec, Jedvaj, Oršić i Kalinić. Već četiri minute kasnije, umalo smo poveli. Centimetri su dijelili Perišića od toga da zabije prekrasan pogodak sa vrha 16-erca, ali lopta ide tik iznad gola. No, isti je igrač konačno naplatio dobru igru u 53. minuti. Josip Juranović je prekrasno centrirao, a Perišić je matirao gostujućeg golmana za 26. pogodak u kockastom dresu.

Poslije vodećeg gola Hrvatske, igra se drastično primirila. U 65. minuti umjesto Kovačića je ušao Vlašić, ali nažalost to nije ispalo dobro jer se u 80. minuti sjajni veznjak CSKA Moskve ozlijedio u duelu s Navalovskim.

Do kraja utakmice bilježimo dvije fantastične prilike Gruzije. Prvu je ukrotio Simon Sluga sjajnom paradom, dok je drugu požrtvovnom reakcijom obranio Milan Badelj.

Hrvatska je time upisala 2:1 pobjedu i na najbolji način zaokružila odličnu kalendarsku godinu. 30. studenog čeka nas ždrijeb skupina za Europsko prvenstvo, a Vatreni će biti smješteni u drugoj jakosnoj skupini.