0

Atalanta razbila Valenciju i nosi golemu prednost na Mestallu (VIDEO)

19.02.2020 22:49 | Germanijak/I.M.

Potpuno zasluženo slavlje brigade iz Bergama koja je jednom rukom otvorila vrata četvrtfinala.

U drugom večerašnjem dvoboju osmine finala Lige prvaka, Atalanta je na San Siru dočekala Valenciju i upisala uvjerljivo slavlje od 4:1. Bila je to još jedna vrlo ofanzivna partija talijanskog predstavnika, koji je napravio veliki korak ka četvrtfinalu.

Naš Mario Pašalić krenuo je od prve minute za klub koji je izbacio zagrebački Dinamo u grupnoj fazi. Upravo je hrvatski reprezentativac na samom početku utakmice promašio veliku šansu. Bilo je to u 8. minuti kada je imao sjajnu priliku dovesti Atalantu u vodstvo, ali golman je bio spretniji. Iličić je fenomenalno proigrao Pašalića, koji je izašao sam ispred Domenecha, ali gostujući golman fantastično je obranio njegov udarac.

No, Atalanta nije posustala te je do kraja poluvremena dva puta zatresla mrežu gostiju. Prvo je u 16. minuti na asistenciju Gomeza zabio Hans Hateboer. Bio je to sjajan dribling Argentinca, nakon čega nizozemskom beku nije bilo teško iz blizine matirati Domenecha. Nastavila je potom momčad iz Bergama napadati, ali nije niti Valencia mirno gledala njihovu nadmoć. Dapače, u 31. minuti mogli su do izjednačenja, ali je udarac Ferana Torresa odsjeo na vratnici.

Kazna za taj promašaj stigla je u 42. minuti. Pašalić je dodao Iličiću, Slovenac je primio loptu na 18 metara od gola te silovitim udarcem maestralno počistio paučinu gostujućeg gola.

Fantastičan nogomet koji smo gledali u prvom poluvremenu, nastavio se i u drugih 45 minuta. Obje momčadi aktivno su napadale i tražile pogodak, a na sreću nedostajalo ih nije. I to su bili sve redom krasni potezi.

Počelo je u 57. minuti, kada je Švicarac Remo Freuler primio loptu na 20-ak metara iskosa, domaća je obrana zaspala i blok nije postojao. A kada je tako, onda je gol neminovan. Freuler je prekrasno plasirao loptu poluvisoko u suprotan kut, nesretni Domenech tu ništa nije mogao.

Imala je Valencia vrlo brzo priliku da smanji rezultat, svega četiri minute nakon primljenog trećeg gola. Šišmiši su sjajno probili po desnom krilu, loptu je na svega nekoliko metara od gola dočekao Maxi Gomez, ali je grozno, očajno pucao i dao šansu Golliniju da se istakne obranom. Sjajno je talijanski čuvar mreže spasio suigrače, ali trebao je to igrač kalibra Maxija zabiti zatvorenih očiju.

Kazna je brza i brutalna. Sjajni Hateboer projurio je desnom stranom, pobjegao obrani te izbio pred gostujućeg golmana. Rezultat njihovog drugog susreta bio je jednak prvome, a semafor je ubrzo pokazivao 4:0.

Odmah nakon primljenog gola, gosti su napravili izmjenu kada je indisponiranog Guedesa zamijenio Denis Čerišev, igrač poznat hrvatskoj publici po sjajnom golu u četvrtfinalu ruskog Mundijala. Njegova je ljevica ponovno proradila, svega dvije minute po ulasku u igru. Bio je to prizeman udarac s 20 metara, Gollini se protegnuo koliko može, ali lopta je odsjela u sami donji lijevi ugao.

Uslijedila je potpuna opsada domaćeg gola, Valencia je tražila pogodak nade. Veliku je priliku svega pet minuta nakon gola propustio Čerišev, točnije Gollini je sjajno obranio udarac iz blizine. Potom je zaprijetio Kondogbia iz daljine, otišlo je malo iznad prečke. U jednom od izlazaka iz krila vlastitog vratara, Atalanta je lako mogla do petog zgoditka. Zapata je u jednoj kontri mogao proigrati samog Pašalića, odlučio se na povratnu loptu za Malinovskog koji je naletio na rubu kaznenog prostora, imao priliku bez bloka šutirati na gol, ali završilo je visoko iznad gola.

Do kraja utakmice pokušavale su obje momčadi doći do novog pogotka, pri čemu je Atalanta jasno bila ta koja je vrebala kontre, ali rezultat se nije više mijenjao. Za neutralne promatrače, prava poslastica u kojoj je i pet golova sasvim dovoljno da se ovih 90 minuta nagradi pljeskom i visokom ocjenom. Nema dvojbe kako će u uzvratu sve osim prolaska Atalante biti šokantan preokret, no upravo smo prošlih sezona vidjeli mnogo takvih scenarija, tako da ne treba otpisati Španjolce.

Uzvrat je na rasporedu 10. ožujka na Mestalli.