
Coco (slavi) u Parizu: Gauff ponovno šokirala Sabaljenku i osvojila Roland Garros!
Vrijeme Čitanja: 2min | sub. 07.06.25. | 18:12
Američka tenisačica došla je do svojeg drugog Grand Slama, nakon US Opena 2023. godine
Najbolja američka tenisačica, 21-godišnja Coco Gauff, nova je pobjednica Roland Garrosa, a do svog prvog naslova na pariškoj crvenoj zemlji došla je pobijedivši u finalu prvu tenisačicu svijeta, 27-godišnju Bjeloruskinju Arinu Sabaljenku sa 6-7, 6-2, 6-4 nakon dva sata i 38 minuta borbe.
Deseti je to trofej za Gauff, a drugi na Grand Slam turnirima. Prvi je osvojila 2023. na US Openu, kad je u finalu također bila bolja od Sabaljenke. Amerikanka je za pariški trijumf zaradila 2.550.000 eura i 2.000 bodova, a Sabaljenki je pripalo 1.275.000 eura i 1.300 bodova.
Čak 77 minuta trajao je prvi set u kojem je Bjeloruskinja propustila prednost od 4-1, 40-15 te dopustila američkoj tenisačici da se nizom od 12 poena vrati u rezultatsku ravnotežu. Ipak, novim breakom je bjeloruska predstavnica došla do servisa za set. Propustila je dvije set-lopte (40-30 i prednost), a onda je Amerikanka iskoristila petu priliku za break i izjednačila na 5-5.
Imala je Bjeloruskinja još jedan servis za set, nakon breaka za 6-5, ali je pogreškama pomogla suparnici da odvede prvu dionicu meča u tie-break. Gauff je odlično otvorila odlučujući gem. Vodila je 3-0, 4-1 i 5-3, a onda je Sabaljenka odigrala četiri sjajna poena i osvojila set.
Amerikanka se tijekom stanke između setova uspjela pribrati, ostaviti događaje iz prve dionice iza sebe i krenuti u drugi set kao da se prvi nije ni dogodio. Povela je 2-0, potom i 4-1 novim breakom. Sabaljenka je uspjela uzvratiti u sljedećem gemu i smanjiti na 4-2, ali je Gauff osvojila sljedećih osam poena i odvela finale u treći set.
U njemu je 21-godišnja Amerikanka nastavila mučiti 27-godišnju Bjeloruskinju ulazeći u dugačke razmjene udaraca, kad god je to bilo moguće. Do prvog breaka je stigla u trećem gemu, ali se Sabljenka vratila oduzevši servis Gauff u šestom gemu. No, u sljedećem je opet, po deveti put u meču izgubila servis. Amerikanka je taj break potvrdila i povela 5-3, a nakon što je Bjeloruskinja uspjela osvojiti sljedeći gem, Gauff je dočekala servis za svoj drugi Grand Slam trofej.
Nakon dva sata i 35 minuta došla je i do prve meč-lopte, pogodila prvi servis, ali je Sabaljenkin retern završio u samom kutu terena. Na drugu meč-loptu, Gauff je prvo pogodila crtu, a onda dočekala Sabaljenkin promašaj i u nevjerici pala te ostala ležati na crvenoj pariškoj zemlji.
Tri godine nakon što je na istom terenu uvjerljivo poražena u finalu od Poljakinje Ige Świątek, 21-godišnja Amerikanka osvojila je svoj prvi trofej Suzanne Lenglen, a drugi Grand Slam naslov, ponovno u finalu pobijedivši Sabaljenku, kao što je učinila i 2023. u završnom meču na US Openu.
(Hina)
Tagovi
Ostale Vijesti
Nogomet
Košarka
Rukomet
Tenis
Odbojka
Basket 3x3
eKošarka
Stolni Tenis
Vaterpolo
Snooker
LOL
Igre na sreću mogu dovesti do ovisnosti. Igraj odgovorno.
Igre na sreću mogu dovesti do ovisnosti. Igraj odgovorno.