LEE SMITH/Action Images
LEE SMITH/Action Images

Tri razloga zašto mislimo da će Hrvatska pobijediti Škotsku

Vrijeme Čitanja: 4min | uto. 22.06.21. | 14:13

Pred Vatrenima je utakmica istine.

Bespredmetno je ponavljati da se Hrvatska od Rusije 2018. nalazi u lošoj formi. U posljednje tri godine Vatreni su upisali svega tri ‘velike’ pobjede, od kojih mnogi onih 3:0 protiv Mađarske na Poljudu i 4:0 protiv Slovačke u Trnavi ne bi okarakterizirali kao ‘velikim’ pobjedama. A čak je i taj jedini trijumf protiv elitne reprezentacije, onih 3:2 protiv Španjolske u Zagrebu, dohvaćen duboko u sudačkoj nadoknadi pogotkom neočekivanog junaka Tina Jedvaja, prekomandiranog u lijevog beka.

Slaba forma reprezentacije, posebno u posljednjih godinu dana, solidna forma Škotske, njihov domaći teren i činjenica da Hrvatska nikada u povijesti nije svladala Tartan Army uzrok su velike skepse prema mogućnostima i uspjehu hrvatske izabrane vrste, kako u današnjoj utakmici, tako i na (potencijalnom) ostatku turnira.

Međutim, Hrvatska je i dalje favorit, a mi mislimo da će Vatreni večeras upisati pobjedu i ostati još (najmanje) nekoliko dana sudionici najjače smotre europskih nogometnih reprezentacija.

HRVATSKA IMA VEĆU INDIVIDUALNU KVALITETU

Prvi i osnovni razlog zašto mislimo da će Vatreni danas pobijediti je veća individualna kvaliteta Dalićeve momčadi. Ako bismo usporedili najboljih 11 Hrvatske s najboljih 11 Škotske, sa sigurnošću bismo mogli reći da bi jedino kapetan Tartan Armyja Andrew Robertson pronašao mjesto u udarnih 11 Vatrenih.

Škoti imaju još nekoliko jako dobrih premierligaških igrača poput Scotta McTominaya, Kierena Tierneyja, Johna Mcginna i Chea Adamsa, no Hrvatska na tim pozicijama ima nositelje igre Real Madrida, Chelseaja i Intera, a u napadu bi, vjerujemo, i Andrej Kramarić i Bruno Petković dobili prednost pred 24-godišnjim napadačem Southamptona u gotovo bilo kojoj momčadi svijeta.

Škotski najskuplji igrač (Robertson), na tržištu vrijedi više od najskupljeg Hrvata (Kovačića), škotskih ‘top 5’ najskupljih prema Transfermarktu je skuplje od top pet hrvatskih, no ukupna vrijednost Dalićevih izabranika premašuje onu Clarkeovih.

Škotski izbornik jednostavno nema tu privilegiju da na klupi ostavi igrače poput Andreja Kramarića, Ante Rebića, Ante Budimira, Matea Kovačića, Nikole Vlašića, Marija Pašalića, Milana Badelja, Duje Ćaleta Cara...

Hrvatska je bolja i to sada treba pokazati na zelenom terenu.

ISKUSTVO IGRANJA NA VELIKIM NATJECANJIMA

Nositelju ove generacije Luki Modriću ovo će biti sedmo veliko natjecanje s Hrvatskom. U aktualnom kadru reprezentacije, Hrvatska ima 13 igrača koji su osvojili srebrnu medalju prije tri godine u Rusiji, osmoricu koji su zaigrali na Euru 2016., osmoricu s Mundiala 2014., petoricu koji su zaigrali na Euru 2012....

Škoti? Ovo im je prvo veliko natjecanje nakon nama predragog Svjetskog prvenstva 1998., prvo Europsko prvenstvo nakon 1996. Niti jedan škotski igrač do sada nije upisao nastup na velikim natjecanjima s reprezentacijom.

Na klupskoj razini Luka Modrić i Mateo Kovačić imaju svaki po četiri naslova prvaka Europe, Ivan Perišić i Dejan Lovren imaki jedan, Šime Vrsaljko osvojenu Europsku ligu, a iza četiri Dinamova igrača su uspjesi igranja u europskim natjecanjima, iza Marcela Brozovića je osvojeno prvenstvo Italije, iza Lovrena i Vide također nacionalna prvenstva....

Škoti? Ukupno dvije osvojene Lige prvaka, od kojih jedan osvajač (Billy Gilmour) je sudjelovao s tek 95 minuta Chelseajevom naslovu, a niti će danas igrati....

SVAKOJ TRADICIJI JEDNOM DOĐE KRAJ

Hrvatska se ovdje bori protiv dvije tradicije. Prva je ta da Hrvatska nikada u povijesti nije pobijedila Škotsku. U pet međusobnih ogleda, omjer je nula pobjeda, tri remija i dva poraza. Hrvatska je u tih pet utakmica Škotima zabila tek - dva gola.

Ono što je simptomatično za prethodnih pet susreta – u kojima Hrvatska nikada nije slavila – jest veća kvaliteta hrvatskih nogometaša.

U prvim kvalifikacijama, onima za Svjetsko prvenstvo 2002. većina brončanih iz Francuske nije uspjela pobijediti Škotsku koja tada nije imala niti jednog ‘elitnog igrača’. U kvalifikacijama za Mundial 2014., Modrić, Rakitić, Mandžukić, Perišić, Srna, Kranjčar i društvo nisu mogli pobijediti momčad koju je predvodio Robert Snodgrass.

Zar je zaista realno da Hrvatska niti šesti puta ne pobijedi nominalno slabiju ekipu u jednom međusobnom omjeru?

Druga tradicija protiv koje se borimo jest taj da Hrvatska ne zna za pobjedu u posljednjoj utakmici grupe na velikom natjecanju kada je ona odlučivala o drugom krugu. U četiri navrata (1996., 1998., 2008., 2016.) Hrvatska je prošla grupu prije zadnjeg kola u skupini.

U preostalim izdanjima – 2002., 2004., 2006., 2012. i 2014. Hrvatska je u zadnjem kolu morala slaviti i nije uspjela. Omjer je remi protiv Australije 2006. (2:2) te porazi od Ekvadora 2002. (0:1), Engleske 2004. (2:4), Španjolske 2012. (0:1) te Meksika 2014. (1:3).

Hoće li biti šesta sreća ili nastavak agonije, znat ćemo danas oko 23 sata. Ono što se nadamo jest da se tradicija neće prekinuti na škotskoj strani i da će Tartan Army prvi put u povijesti proći grupu....



Tagovi

HrvatskaHrvatska nogometna reprezentacijaŠkotskaškotska nogometna reprezentacijaEUROEuro 2020Euro 2021

Ostale Vijesti