.jpg.webp)
Statistika kao bikini: Coventryjevo sedmo nebo protiv QPR-a!
Vrijeme Čitanja: 3min | sub. 23.08.25. | 18:00
Oni koji se posebno bave analitikom, mogu se samo zamisliti nad statistikom ove utakmice, gdje je domaćin, prema brojci očekivanih pogodaka trebao zabiti samo jedan, a na kraju su brojali do sedam
U ovo digitalno vrijeme, gdje su mobiteli i računala dostupni gotovo svima, analitika se probila i u nogomet. Promatranjem utakmice i razradom u analitičke podatke, ljudi, koji dvoboj nisu pogledali, mogu dobiti poprilično realnu sliku o tome što se na samom susretu događalo. No, nije ni analitika uvijek točna.
Svi se sjećaju famoznog prikaza na ekranu nakon pobjede Celtica protiv Barcelone (2-1), u kojoj je katalonska momčad imala 955 dodavanja kompletiranih, dok su njihovi domaćini imali tek 166. Dodajmo tome i 23 udarca, od kojih je 14 išlo u okvir i poprilično je jasno kako se u Glasgowu te večeri dogodilo čudo.
Isto tako, čudo se dogodilo i u Coventryju. Nekadašnja momčad Victora Gyökeresa, u naizgled običnoj utakmici trećeg kola Championshipa, dočekala je QPR. Pogledom na statistiku, očekivani golovi domaćina, famozni xG, iznosio je tek nešto više od jedan, dok je gostima za gotovo isto toliko bio manji od jedan. Da je statistika ozbiljno pogriješila, pokazao je i semafor, na kojem je pisalo Coventry – QPR - 7-1!
Pogled na ostale brojke ne ukazuje ni na kakav vanserijski šok. Coventry je imao osam udaraca u okvir, od kojih je samo jedan okarakteriziran kao velika prilika. S druge strane, QPR je uputio ukupno osam udaraca, ali nijedan u okvir. Već nakon 45 minuta, domaćini su vodili 5-0, a zanimljivo je i kako su čak trojica njihovih igrača postigli po dva pogotka te da nitko nije ubilježio hat trick.
Poveli su preko Wrighta u 12. minuti, a brojka na semaforu samo je rasla: Thomas-Asante zabio je u 23., Rudoni u 35., Wright je ponovno bio strijelac u 37. minuti, a prije odlaska na odmor, još je jednom poentirao Rudoni (45.). U nastavku, dva je još dodao Torp (47., 66.). QPR je postigao počasni pogodak u prvoj minuti sudačke nadoknade.
Ne treba ni spominjati kako je Joe Walsh imao iznimno tešku utakmicu, jer je sedam puta morao po loptu iza svojih leđa, a prema ocjenama, momčad je kompletno podbacila te Julien Stephan mora obaviti dubinsku video analizu ove utakmice. S druge strane, Chelseajeva legenda, Frank Lampard, na klupi Coventryja vjerojatno ni sam nije svjestan kako su uspjeli postići sedam pogodak.
Ova je utakmica još samo jedan dokaz kako je analitika samo jedan alat kojeg se može koristiti prilikom gledanja utakmice, a ne početak i kraj svega u najbitnijoj sporednoj stvari na svijetu. Nogomet i volimo upravo zbog ovakvih stvari, a analitičari se mogu samo zamisliti nad podacima s ove utakmice, jer je ovo bio ogledni primjer kako brojke ukazuju na jedno, dok je realnost bila sasvim drugačija. (hk)
Tagovi
Ostale Vijesti
Nogomet
Košarka
Rukomet
Tenis
Odbojka
eKošarka
Hokej na ledu
Baseball
Stolni Tenis
Mali Nogomet
Ragbi
Američki nogomet
Counter Strike
LOL
eNogomet
Igre na sreću mogu dovesti do ovisnosti. Igraj odgovorno.
Igre na sreću mogu dovesti do ovisnosti. Igraj odgovorno.