Robert Matic/Hajduk.hr
Robert Matic/Hajduk.hr

Ovo nije moje vrijeme, nije ovo moja jesen... Ima li nade za povratak 'starog' Livaje?

Vrijeme Čitanja: 4min | uto. 23.12.25. | 08:01

Livaja je u prvom dijelu sezone upisao dva pogotka i dvije asistencije, ima najlošiji učinak još od jeseni 2015. kada je u dresu Empolija postigao jedan pogodak u Serie A

Marko Livaja zabio je pobjednički pogodak Vukovaru, Hajduk je profitirao, ali kapetan je polusezonu završio baš kako je i počeo. U prvenstvo je krenuo sa suspenzijom isključenja, na kraju je ponovno dobio crveni karton. Dva susreta na startu sezone propustio je zbog isključenja iz prošle sezone sa Šubićevca, a prisilnu stanku ponovno će imati na početku proljeća zbog crvenog kartona protiv Vukovara 1991 u zadnjem jesenskom dvoboju.

Livaja je upisao najlošiju polusezonu još od jeseni 2015. kada je u dresu Empolija u 13 utakmica postigao tek jedan pogodak. I to u kakvom dvoboju poznatih aktera. Empoli protiv Fiorentine za koju je od prve minute igrao Rebić, a s klupe ušao dvostruki strijelac Nikola Kalinić u remiju (2-2) na Artemi Franchiju krajem studenoga 2015. godine. Od tada je igrajući za Las Palmas i AEK zabijao najmanje tri pogotka u jesenskoj polusezoni. Za usporedbu, prošle jeseni kod Gattusa kapetan je bio glavni igrač sa 10 pogodaka i osam asistencija, ali u ovom prvenstvu sve je od početka krenulo u pogrešnom pravcu, Ima li nade za povratak 'starog Livaje'?

Ovo nije moje vrijeme... pjeva Marijan Ban sa Dalekom obalom. Dodaje pritom 'nisu ovo moje zime', a u slučaju Livaje, nije ovo njegova jesen. Livaja i Garcia definitivno nisu na istoj frekvenciji. Ne razumiju se od početka sezone gdje je bilo očito da Livaji ne odgovara igra koju traži Garcia. Kod svih trenera prije urugvajskog Španjolca imao je potpunu slobodu napadačke kreacije, a pritom je bio oslobođen obrambenih zadataka. Livaja je igrač koji prima loptu u noge, nije igrač prostora, a Garcia preferira dinamičnu potragu za dubinom. Takvog igrača pronašao je u Šegi, napadaču koji se silno troši igrajući obranu, a pogotke postiže kao realizator automatizma momčadske igre koja napada prostor. Pored toga što igra nije više koncipirana 'šalji dugu na Livaju', kapetan je imao velikih problema s izostancima.

Odigrao je tek 11 utakmica u polusezoni s tim da je od toga pet puta ulazio s klupe. Samo šest utakmica u početnoj postavi odigrao je Livaja, neobična situacija u kojoj se nije snašao. Na početku je kontinuitet hvatao uslijed izbivanja zbog kazne, potom se krajem rujna ozljedio u dvoboju s Lokomotivom na Poljudu i stanka je potrajala pet tjedana. Povratničke minute upisao je protiv Osijeka, ali od tada je samo jednom igrao u početnoj postavi, u Derbiju protiv Dinama.

Zato je logično pretpostaviti da su dva žuta kartona, koja je u roku od sedam minuta dobio u dvoboju s Vukovarom 1991 na Poljudu, jasni odraz frustracije statusom. Prvi karton je dobio zbog skidanja dresa, a drugi radi napucavanja lopte poslije sučeva zvižduka. Od dolaska u Hajduk uvijek je Livaja bio glavni igrač, oko njega se stvarala igra, a kapetan je neumoljivo zabijao. Triput je postao najboljim strijelcem HNL-a, godinama je Hajduk bio Livaja, a Livaja je bio Hajduk. Ali, odjednom se sve okrenulo, sada Šego zabija kao nekoć Livaja, a kapetan gleda s klupe. I nije mu lako. Međutim, neće promjena doći sama od sebe.

Može li Livaja u 32. godini promijeniti sebe? Teško. Nije realno očekivati da će trčati u oba smjera, juriti za protivničkim stoperima u visokom presingu. Ako to dosad nije radio, kako će u smiraju karijere. Hoće li Garcia odustati od svoje igre? Neće. Garcia je jedan bod iza lidera, igra koju prezentira momčad bez Livaje drži ga u šampionskoj utrci. Jasno, bilo bi sjajno vidjeti Hajduk s Livajom u najboljem izdanju na proljeće. U potpunosti se slažemo s rečenicom koju je izrekao Željko Kopić, porukom koju često spominjemo.

"Livaja i Rebić u najboljem izdanju najveća su pojačanja za Hajduk na proljeće" poručio je nekadašnji strateg Hajduka i Dinama.

Rebić je na dobrom putu približiti se nekadašnjim igrama. Nismo ni očekivali ponavljanje već bljeskove kojima će opravdati angažman na Poljudu što Rebić upravo i radi u posljednjim utakmicama. Livaja je pogotkom protiv Vukovara 1991 uprizorio svojevrsni 'deja vu'. Zaista 'milijun puta' viđenu scenu gdje se Poljud diže na noge i pozdravlja potez velemajstora. Livaja ima podršku navijača, pristaše Hajduka željne su onog 'starog' Livaje. Ali, trener nije uspio 'pronaći' tog nekadašnjeg Livaju. Momčad je standardizirao u napadu, tercet Rebić-Almena-Šego je neprikosnoven, a četvrtog se, dok nema Pukštasa, otvoreno traži u svakoj utakmici. Livaja je ušao u taj 'mlin' rotacije, bez prednosti u odnosu na Bambu i Durdova.

Zato, po svemu viđenom, teško će Livaja kod Garcije na punu satnicu ako se ne dogode velike promjene stava i razmišljanja, S jedne i druge strane. Pripreme su definitivno nova šansa, jer Poljud je euforičnim pljeskom nakon pogotka Livaje pokazao koliko je 'gladan' spektakla na kojeg ih je kapetan godinama navikavao. 'Starog' Livaju sanjat će ovog Božića kao najbolji poklon za sljedeću godinu. Je li i Garcia toga svjestan?


Zaigraj odmah (HNL), Germania!

Cjelokupnu Germanijinu ponudu na Hrvatsku nogometnu ligu pronađite i proučite OVDJE.


Igre na sreću mogu dovesti do ovisnosti. Igraj odgovorno.


Tagovi

HajdukMarko LivajaGNK DinamoHNK GoricaHrvatska nogometna liga

Ostale Vijesti