Robert Pratta/Action Images

Nema mjesta za paniku: Hrvatska druge utakmice na velikim natjecanjima ne gubi

Vrijeme Čitanja: 3min | sri. 16.06.21. | 09:31

Jednom smo u drugom kolu igrali i s Česima.

Hrvatska protiv Češke 18. lipnja u Glasgowu igra drugu utakmicu na Euru 2020. Česi su prvenstvo otvorili 2:0 pobjedom nad domaćinom Škotskom, a Hrvatska je izgubila 0:1 od domaćina Engleske.

Česi se pred utakmicu nalaze u dobroj poziciji, jer im bod praktički osigurava prolazak u drugi krug, a Hrvatska u lošoj jer ima imperativ pobjede. No, osim kvalitete kadra, na strani Vatrenih je i tradicija. Hrvatskoj je ovo 11. veliko natjecanje u povijesti, a ono što je zajedničko u prethodnih 10 smotri jest da - Hrvatska do sada nije izgubila drugu utakmicu na niti jednom velikom turniru.

Omjer je šest pobjeda i četiri remija.

Sve je krenulo 1996. kada su Šuker i Boban tri puta 'probušili' Petera Schmeichela u Sheffieldu na (ne)slavnom Hillsbroughu.

Uslijedila je muka na 'žegi' u Nantesu koju je prelomio Asanovićev centaršut i Šukerov volej.

Četiri godine kasnije na Kashima stadionu Hrvatska se nakon 0:1 poraza od Meksika i 0:1 zaostatka od Italije nalazila u nezavidnom položaju. Sve do 73. minute kada je Ivica Olić zabio za 1:1, a onda je tri minute kasnije Milan Rapajić donio Hrvatskoj pobjedu.

Dvije godine kasnije Hrvatska je ponovno preokrenula, ovaj puta Francusku (Rapajić 48', Pršo 52') u portugalskoj Leiri, no ovaj puta je David Trezeguet, uz pomoć suca Kima Miltona Nilsena, Francuskoj donio bod. To je bila prva 'druga' utakmica koju Vatreni nisu pobijedili. No, i dalje su bez poraza.

Dvije godine kasnije, protiv Japana smo ponovno igrali drugu utakmicu. Ponovno se igralo u popodnevnom terminu, ovaj puta u Nurnbergu, Hrvatska je bila bliže pobjedi, ali je Darijo Srna propustio realizirati jedanaesterac. Ostalo je 0:0.

Na Euru 2008. Hrvatska u austrijskom Klagenfurthu bilježi još jedan veliki 'skalp'. Pala je Njemačka (2:1) pogocima Darija Srne i Ivice Olića. Skačemo odmah na idući Euro, 2012. u Poljskoj i Ukrajini. Nakon lošeg prvog poluvremena protiv Italije, i zaostatka 0:1 (Pirlo 39'), Bilićeva Hrvatska probudila se u nastavku i izjednačila golom Mandžukića u 72'.

Dvije godine kasnije u Manausu pao je Kamerun s 4:0, briljirali su Mandžukić i Perišić svaki s dva pogotka. Na Euru 2016. susreli smo se s našim idućim suparnicima, Česima. Hrvatska je igrala odlično imala je 2:0, no grupa ultrasa nezadovoljna stanjem u krovnoj kući hrvatskog nogometa prekinula je dvoboj ubacivanjem baklju. Česi su se vratili i u posljednjih 15 minuta zabili dva za konačnih 2:2.

I tako stižemo do onog najsjajnijeg prvenstva. Na jednoj strani Argentina predvođena Leom Messijem s nula golova u Subašićevoj mreži te Hrvatska predvođena Rebićem, Modrićem i Rakitićem s tri pogotka u mreži Caballera.

Ukupni omjer Vatrenih u drugim utakmicama na velikim natjecanjima je šest pobjeda, četiri remija i niti jedan poraz, uz gol-razliku 20:7.

Hoće li zakon velikih brojeva donijeti Češkoj pobjedu u utorak ili će se nastaviti uspješna tradicija Vatrenih ostaje za vidjeti.