Michael McLoone-USA TODAY Sports

Vintage Harden i nezadovoljni Embiid svladali Buckse, Pistonsi bez Babe teško poraženi, Houston upisao prvu pobjedu nakon 11 vezanih poraza!

Vrijeme Čitanja: 4min | ned. 05.03.23. | 08:41

Preko bare je i s noći sa subote na nedjelju bilo jako zanimljivo.

Washington Wizardsi su na domaćem parketu, nakon produžetaka, izgubili od Toronto Raptorsa 116:109 (105:105). Predvodnici gostiju bili su VanVleet (25 poena, 4 skoka, 10 asistencija, 3 ukradene lopte) te Trent Jr. (26 poena, 5 skokova, 4 asistencije), dok je najbolji kod domaćina bio Porzingis (22 poena, 11 skokova, 4 asistencije, 2 ukradene lopte, 2 blokade). Očajnu utakmicu odigrao je Beal koji je iz igre šutirao 7/22 te je u konačnici sasvim pristojan njegov učinak od 21 poena i 10 asistencija. No, Beal je promašio neke ključne šuteve, naročito u posljednjih 12 minuta regularnog dijela te će ovaj ogled nastojati što je prije moguće zaboraviti.

Cleveland Cavaliersi nisu imali problema s Detroit Pistonsima. Domaća momčad je rutinski slavila rezultatom 114:90, a najbolji kod njih bili su Mobley (16 poena, 11 skokova, 6 asistencija) te Garland (21 poen, 7 asistencija). Kod gostiju se istaknuo samo Bagley III s 20 poena i 13 skokova, a izostanci Jalena Durena, Cadea Cunninghama, Aleca Burksa, Isaiaha Stewarta i naročito Bojan Bogdanovića (izuzev Burska, spomenuta četvorica su ujedno i starteri) pokazali su se očekivano prevelikim udarcem za njih. Inače, hrvatski košarkaš ima problema s petom, ali američki mediji javljaju kako nije riječ o ozbiljnijoj ozljedi te bi se uskoro trebao vratiti na parket.

Spursi se, izgleda, vraćaju na gubitničke staze. Kratkoročno, to nije dobro, ali im to dugoročno može osigurati Victora Wembanyama od kojeg se već sljedeće sezone očekuju velike stvari. No, na stranu sad s Francuzom, vratimo se teksaškom derbiju u kojem je Houston u gostima upisao pobjedu 122:110.

Bila je to prava timska pobjeda gostiju, čak osam igrača iz njihovih redova je utakmicu završilo s dvocifrenim učinkom, a najraspoloženiji su bili Eason (20 poena, 5 skokova) te Sengun (16 poena, 10 skokova). Kod domaćina je sjajnu utakmicu odigrao Devonte Graham (28 poena, 4 skoka, šut za tri poena 7/12) dok su Sochan, Collins i Bassey skupili svaki po 14 poena.

Bila je ovo prva pobjeda Houstona od 2. veljače kad su svladali OKC, da bi onda zaredali s groznom serijom od 11 uzastopnih poraza. Nadalje, za ovu utakmicu su se na klupu Spursa vratili trener Popovich i asistent mu Brown, ali to nije uspješno djelovalo na momčad.

Vjerovali ili ne, omjeri ovih dvaju momčadi u 2023. godini su očajni, 4-24 (SA Spurs) te 4-23 (Houston Rockets).

Utakmica dana svakako je bio ogled Milwaukee Bucksa i Philadelphije 76ersa (130:133). Harden je odigrao MVP-jevsku utakmicu, podsjetio je na dane iz Houstona, a na kraju je dogurao do 38 poena, 9 skokova i 10 asistencija. Njegov partner u zločinu, Joel Embiid, skupio je 31 poen, 10 asistencija, 6 skokova uz šut iz igre 11/22, s tim da valja pohvaliti i izvedbe Maxeyja (26 poena, 3 skoka) te Nianga (16 poena, šut iz igre 5/7).

Giannis je vukao Buckse, imao je 34 poena i 13 skokova, ali i 7 izgubljenih lopti (više od svih igrača Philadelphije zajedno). Sjajne utakmice su odigrali Lopez i Jrue Holiday, obojica su imala po 26 poena, a šut je služio i Allena koji je dogurao do 20 poena (za tri poena 6/8).

Bucksi su u posljednju četvrtinu ušli s ogromnih +14, da bi onda u posljednjih 12 minuta sve prosuli. 76ersi su u posljednjoj četvrtini slavili 48:31, a poen s kojim su prešli u prednost postigao je Embiid (trica) 41.4 sekunde prije kraja.

„Nađeš nešto što prolazi i onda se na to fokusiraš. Nama je to uspjelo, malo kasno, u posljednjoj četvrtini, a kad smo 'to nešto' pronašli, onda smo se istog i držali“, rekao je zagonetno Harden poslije utakmice.

„Radili su što su htjeli, pogađali s vrha reketa, floatere, bili uspješni u ISO situacijama, imali su napadačke skokove, nisu griješili sa slobodnih bacanja… Vi recite, oni su to uspjeli! Ali, ovo nam je lekcija, moramo igrati čvrsto 48 minuta svaku utakmicu, nema opuštanja“, riječi su Giannisa Antetokounmpa poslije utakmice.

Zanimljivo, Embiid nije bio zadovoljan svojim učinkom.

„Mislim da sam morao igrati bolje. Puno lakih šuteva sam promašio. A morao sam to zabiti, jednostavno sam morao“, dodao je Kamerunac.