Sanjin Strukic/PIXSELL

Cibona u trileru slavila nad Zadrom za polufinale Kupa, Drežnjak promašio šut sa zvukom sirene

Vrijeme Čitanja: 4min | sri. 15.02.23. | 21:27

Sjajna utakmica pred dvije i pol tisuće ljudi i Draženovom domu

Ništa drugo, osim žestoke borbe, nije se ni očekivalo u šlageru četvrtfinala košarkaškog Kupa u kojemu su se sastala dva vječna nemesisa - Cibona i Zadar. Ona prvoloptaška prognoza da će se sve odlučivati u zadnjem napadu se obistinila - u triler završnici, pred dvije i pol tisuće ljudi i Draženovom domu, slavila je Cibona sa 71:70 i ušla u polufinale.

Sjajna utakmica, velika borba i šteta što je ovo bilo tek četvrtfinale...

Sesar je na parket poslao petorku u sastavu Kapusta, Perasović, Aranitović, Mazalin i Ljubičić, kojima je Jusup sučelio postavu u sastavu Jordano, Šantelj, Božić, Drežnjak i Ramljak. I prije je u ritam ušao Zadar. Prve poene zabio je Perasović polaganjem, a uzvratio mu je Jordano tricom.

Jordano je, inače, od starta bio izuzetno agresivan u obrani na Kapusti, a u napadu je nakon trice vezao još dva poena prolaskom kroz sredinu. Nakon trice Šantelja Zadrani su potpisali prednost od šest poena (8:2), da bi ih zatim tricom malo rashladio Kapusta.

Vrtjeli su Zadrani, prema očekivanju, puno toga preko Drežnjaka, dok je zapaženu napadačku rolu u prvoj dionici imao i Jordano koji je na svom kontu imao osam poena nakon samo četiri i pol minute igre.

Jordanov pandan u redovima zagrebačkog sastava bio je Perasović uz čije je ime nakon uvodnih deset minuta stajalo sedam poena.

Nakon što je Zadar uglavnom vodio u prvoj četvrtini, Aranitović je iz penala vratio vodstvo Ciboni 16:15, no na koncu je to ipak bio mrtvi egal za deset minuta igre (20:20).

Na otvaranju druge dionice Radovčić je stavio tricu i to nakon što je trener Zadra Jusup naredio svojim igračima da ga ostave samog na trici. Pa mu je Krešo uputio par 'toplih' riječi dok se vraćao u obranu... Sportsko podbadanje svidjelo se i publici u Draženovom domu.

Sanjin Strukic/PIXSELLSanjin Strukic/PIXSELL

Kada se Cibona malo rezultatski odlijepila na 27:23, javio se Jordano i tricom vratio Zadrane na samo pola koša minusa.

Nakon što je obrana Cibone skupila na Drežnjaku, Kapusta je odjurio u kontranapad pa idealno poslužio Smajlagića koji zabija koš faul za 20:26 nakon 14 minuta igre.

Kapusta je zatiom fino poslužio usamljenog Bakovića na trici za 35:28 na tri minute do kraja četvrtine.

Kapusta je tricom podignuo na 38:30, pa onda uhvatio i obrambeni skok na minutu i pol do kraja poluvremena. Međutim, Lakić je pogodio tricu s istekom napada za 38:35 Cibone na poluvremenu.

Brzim pregledom statistike nakon uvodnih 20 minuta bilo je jasno da je Cibona mogla imati i komotniju razliku. Šuterski je Cibona bila nešto bolja, imala je i više asistencija, ali i poena igrača s klupe – Sesaru su zamjene donijele 15 poena, a Jusupu osam. Zadar je imao i tri skoka više, no glavne vedete Jusupovog sastava nisu imale sjajno poluvrijeme. Osobito Božić kojeg Cibona i inače zna dobro čuvati, ali ponajbolji član Zadra je zabio tek tri poena i to iz slobodnih bacanja.

Vukovi su se na ulasku u treću dionicu poslužili istim receptom kao na startu druge četvrtine, samo što ovog puta egzekutor nije bio Radovčić, nego drugi playmaker, Kapusta, koji je pogodio tricu s osam metara.

Na to se nadovezao i Aranitović pa je Cibona imala tada najvećih plus devet (44:35) nakon dvije minute igre u drugom dijelu.

Na sredini četvrtine Sesar je pozvao i zonu koju mu je odmah izbušio Ramljak – tricom (49:48).

A onda je Jordano izgubio živce pa zaradio faul i tehničku što je značilo da se opteretio s četiri osobne pogreške.

Kapustu je u tom trenutku ponijela kolegijalnost pa je u narednom napadu zaradio svoju četvrtu pogrešku. Čisto kako bi dvojac vodio ravnopravnu borbu do kraja susreta...

Takav ritam je više odgovarao Zadru, gosti su, nošeni bučnom podrškom 50-ak svojih navijača sa zelenog sektora, sasvim preokrenuli utakmicu i prešli u vodstvo 52:49 na dvije minute i 21 sekundu do kraja. To je natjeralo Sesara da pozove minutu odmora jer mu igrači u pet napada zaredom nisu baš ništa mogli postaviti u napadu i uglavnom su gubili lopte.

Minuta odmora najbolje je sjela Bakovića čija trica vraća utakmica u rezultatski egal.

Na ulasku u zadnju četvrtinu, rezultat je bio 57:56 za Cibonu, a u uvodnim minutama posljednjih deset minuta igralo se koš za koš.

A onda je Smajlagić stavio tricu na dvije i pol minute do kraja za 67:64, a Kapusta zabio jedno slobodno za 68:64.

Kod rezultata 70:67 Božić je zabio jedno bacanje za Zadar. Na semaforu je stajal minuta i pol do kraja, a nervoza je u dvorani rasla...

Nakon promašaja Aranitovića Žganec je pogodio dvicu za 70:70, a onda i uhvatio obrambeni skok na drugoj strani.

Kapusta je na tri i pol sekunde zaradio faul kojeg je napravio Ramljak i zabio tek jedno za 71:70. Zadar je imao zadnji napad, a lopta je išla u ruke Drežnjaku kojemu je sa zvukom sirene lopta iscurila iz obruča, a Cibona ovjerila prolazak u polufinale Kupa.

Kapusta je u pobjedi zabio 15 poena, Aranitović 12, dok je Zadrane predvodio Ramljak s 18 poena.