Rudeš esport: Naši igrači imaju mjesečne plaće, a oni iskusniji odštetne klauzule u ugovorima

Vrijeme Čitanja: 4min | uto. 10.04.18. | 11:28

Ovu subotu Rudeš je predstavio svoje esport momčadi za videoigre League of Legends i CounterStrike.

„Baskonia Alaves grupacija drži košarkaši klub Baskoniju, nogometni klub Alaves i naš Rudeš, ali također ima i esport momčad ThunderX3 Baskonia koji je dosta popularan u Španjolskoj pa je onda ideja bila stvoriti nešto slično i kod nas,“ ispričao je za Germanijak Damir Hoyla Blumenschein, branch menadžer Baskonie, koji vodi esport menadžment toj baskijskoj grupaciji za cijelu jugoistočnu Europu.

„Postojimo par mjeseci, u subotu na utakmici protiv Osijeka u Kranjčevićevoj baš smo predstavili naše dvije esport momčadi. Izašli su zajedno na teren igrači nogometnog kluba i essportaši Rudeša. S prvim danom veljače potpisali smo ugovore s Counter Strike igračima, a od početka travnja imamo potpisane ugovore s igračima League of Legendsa."

„Planiramo se proširiti i na Hearthstone te Clash Royale. Ima još nekoliko vrlo popularnih naslova u esportu, ali neki nisu baš razvijeni u Hrvatskoj. Zato još nemamo momčad u toj drugim naslovima jer naši igrači svi primaju mjesečne plaće i moraju ih nekako opravdati, odnosno nastupiti na određenom broju turnira, a za ostale naslove ih trenutačno nema dovoljno u Hrvatskoj. Zato smo odabrali ove naslove trenutačno jer one imaju više igrača u Hrvatskoj.“

Spomenuli ste plaće, koliko zarađuju esportaši u Hrvatskoj, ako se smije znati?

„Zasad još zarađuju manje od nogometaša,“ smije se Damir.


„Može li se preživjeti od tih primanja? Može, ali ovisi o kvaliteti igrača koliko će dobro živjeti od esporta. Slično kao u nogometu, samo što u esportu iskusniji igrači imaju drugačije povlastice. Primjerice, ako neki sponzor da tipkovnice i slušalice, bolji igrači imaju pravo prvi birati što žele. Ovi noviji se za početak moraju zadovoljiti slabijim uvjetima.“

„Naši igrači imaju ugovore na tri, šest mjeseci, a maksimum je godinu dana s odštetnom klauzulom. Plaćamo im doslovno sve i od njih očekujemo rezultate, tako da oni bolje plaćeni, moraju opravdati naše ulaganje rezultatima.“

Što imaju pokriveno na putovanjima?

„Identično kao i naši nogometaši, kad naša esport momčad ide na turnir u Split, cijeli Rudešov marketing ide s njima, plaćamo im smještaj, hranu, još dobivaju plaće… Želimo im pružiti što bolje uvjete kako bi jednog dana postali zvijezde esporta, a za to očekujemo nekakve rezultate.“

Svi sportaši moraju negdje trenirati kako bi bili što bolji na utakmici, kako se vi pripremate za turnire?

„Većinom su to online treninzi jer još nemamo vlastite prostorije. Problem nam je također što su nam igrači raštrkani po Hrvatskoj, nisu svi iz Zagreba pa nam zasad više odgovaraju treninzi preko interneta. Sve momčadi imaju specijalizirane trenere, dakle imamo čovjeka koji prati kako treniraju igrači Counterstrikea te jednog za League of Legends. Mi ih pratimo uglavnom online, ali kad igraju offline turnire putujemo s njima.“

Zvijezde Rudešove esport momčadi imaju ugovore na godinu dana, a ako ih netko želi dovesti prije isteka ugovora, mora za njih platiti odštetu, baš kao i u pravom sportu. Vrijede ista pravila kao i na nogometnoj tržnici.

„Želi li netko našeg igrača prije isteka ugovora, moraju platiti odštetu klubu koji je vlasnik nekog igrača. Mi zasad još nismo plaćali odštete. Pojedini igrači su došli iz moje organizacije Team Ancestral, a neke smo pronašli na „free-transferu“, odnosno organizirali smo probe, određenu regrutaciju kako bismo popunili mjesta u momčadima.“

„Cilj nam je bilo pronaći igrače koji su talentirani, ali posvećeni esportu kako bismo ih pretvorili u zvijezde jednog dana, ali prije svega želimo otkriti neke nove igrače u Hrvatskoj.“

Jedan takav im je nažalost pobjegao, naime Hrvat Luka “PerkZ” Perković jedan je od ponajboljih esportaša na svijetu, ali on je već sad igrač esport „Real Madrida“.

„Da, on igra za G2 Esports, jednu od vodećih svjetskih organizacija. Ima na godišnjoj razini plaću do 100 tisuća dolara. Najbolji igrači na svijetu imaju godišnju plaću I do milijun dolara. To su cifra bez sponzora, no također ima prihoda I od turnira, live streaming...“

„Primjerice, jedan Nijemac koji igra Dotu 2 u zadnjih nekoliko godina uprihodio je mislim oko pet milijuna dolara od esporta.“

 

„Široj publici igrači video igara još su stereotipizirani kao debeli, prištavi, štreberi koji po cijele dane piju energetska pića i igraju na internetu, ali danas su esportaši u režimu kao profi-sportaši. Primjerice, Luka Perković kojeg smo spomenuli u G2 Esportsu ima trening ujutro, pa razgovor s psihologom, pa dogovor s nutricionistom o prehrani. Ima cijeli tim ljudi koji se brine za njegovo zdravlje. Ozlijedi li se neki jači igrač, primjerice, ruku, ne može igrati nekoliko turnira ili cijelu sezonu, a to je ogroman hendikep za njegovu momčad, slično valjda kao što bi Realu bilo bez Ronalda.“

Nogometne momčadi sve više ulaze u esport kako bi se što prije probile na rapidno rastuće tržište pa tako igrači iz Rudeša jednog dana mogu završiti u Barceloni, PSG-u, Schalkeu…

„Svi veći nogometni klubovi razvijaju svoje esport momčadi, imaju ih svi poznatiji klubovi poput Valencije, Manchester Uniteda, PSG… Eto, možda jednog dana obavimo neki transfer na relaciji – primjerice Rudeš – PSG,“ zaključio je.

Germania Sport kladionica prva i jedina u Hrvatskoj u svojoj ponudi ima klađenje na esport. Našu ponudu provjerite ovdje.

(foto: Pixsell, Facebook, NK Rudeš)

 


Tagovi

Rudeš EsportBaskoniaAlavesRudeš

Ostale Vijesti