Europska liga: Tudor ima igračinu i prolaz u džepu! Čudesni preokreti Jelićeve Žiline i Dortmunda! (VIDEO)

Vrijeme Čitanja: 3min | čet. 20.08.15. | 22:39

Večeras su odigrane prve utakmice play-offa Europske lige.

Da nas čeka ludi četvrtak, najavili su već rezultati utakmica u najranijem terminu, od 18 sati. Dinamo Minsk nokautirao je bogati Red Bull Salzburg, a junak je bio srpski veznjak Adamović. On je ušao s klupe i upisao asistenciju i gol za 2:0 pobjedu bjeloruskog doprvaka. U redovima domaćina cijelu utakmicu odigrao je Fatos Bećiraj, bivši član zagrebačkog Dinama, a kod gostiju mladi hrvatski stoper Duje Ćaleta-Car.

Solidan rezultat ostvarila je i Gabala, predstavnik Azerbajdžana, koja je doma odigrala 0:0 s Panathinaikosom. Za Grke su svih 90 minuta igrali Danijel Pranjić i Mladen Petrić.

Rumunjska Astra, Dinamov znanac iz lanjske europske kampanje, preokrenula je protiv AZ Alkmaara s 0:2 na 3:2, a svi pogoci pali su u prvih 45 minuta. No to je bio samo jedan u nizu preokreta... Nevjerojatno čudo uspjelo je Žilini koja je također imala dva gola zaostatka na domaćem terenu s Athletic Bilbaom.

Pisalo je tih 0:2 na semaforu sve do 66. minute, a onda je krenuo „comeback“. Smanjio je Paur, a golovima u 77. i 94. minuti osvajača Superkupa Španjolske nokautirao je brazilski joker s klupe Willian. Naš Matej Jelić nije bio strijelac, ali vrijedno je radio za momčad cijelu utakmicu.

Borussia Dortmund gostovala je u Norveškoj kod Odda. I nakon 22 minute gubila 0:3! Smanjio je Aubameyang, početkom nastavka zabio i Kagawa, a potom su Aubameyang novim golom i Mkhitaryan u 85. minuti donijelo „crno-žutima“ nesvakidašnji preokret.

Milsami, naših Belaka, Banovića i Lendrića, odigrao je na svom terenu 1:1 sa St. Etienneom. Igor Banović igrao je cijeli dvoboj, a Karlo Belak izašao u 69. minuti. Ivan Lendrić ostao je na klupi. A Ivan Santini nije se proslavio sa svojim Standard Liegeom. Kod Moldea, kojeg je Dinamo izbacio iz Lige prvaka, izgubio je 0:2. Santini je igrao do 65. minute.

Šećer ostavljamo za kraj. Igor Tudor pokazao je trenerski talent i osigurao europsku jesen već u prvoj utakmici. Njegov PAOK u Solunu je pregazio Brondby s 5:0, iako hrvatski trener nije mogao računati na većinu najnovijih pojačanja. Junak je bio sjajni Slovak Robert Mak, koji je imao prste kod svih golova. Zabio je hat-trick i namjestio pogotke Pelkasu i Rodrigues. Mogao je PAOK i do „metle“, no Kace je minutu prije kraja promašio penal za 6:0.

Play-off Europske lige, prve utakmice:

Astra – Alkmaar 3:2 (Boldrin 25', Alibec 41', Dandea 45+3 / Henriksen 11', Janssen 13')
Dinamo Minsk – Salzburg 2:0 (Rassadkin 57', Adamović 90+3')
Gabala – Panathinaikos 0:0
Ajax – Jablonec 1:0 (Milik 54' (11m))
Krasnodar – HJK 5:1 (a.g. Ojala 8', Mamajev 10', Smolov 57' (11m), Wanderson 62', Gazinskij 64' / Jallow 18')
Liberec – Hajduk 1:0 (Pokorny 79')
Molde – Standard Liege 2:0 (Hoiland 24', Elyounoussi 28')
PAOK – Brondby 5:0 (Mak 17', 80' i 82', Pelkas 36', Rodrigues 51')
Sparta Prag – Thun 3:1 (Costa 43', Dockal 45+1' i 90+4' / Sutter 5')
Zorya – Legia 0:1  (Kucharczyk 48')
Milsami – St. Etienne 1:1 (Bud 57' / Hamouma 40')
Atromitos – Fenerbahče 0:1 (Van Persie 90')
Rabotnički – Rubin Kazan 1:1 (Ristevski 85' / Karadeniz 68')
Steaua – Rosenborg 0:3 (Mikkelsen 61', Vhelland 67', Jensen 90+3')
Young Boys – Qarabag 0:1 (Almeida 67')
Žilina – Athletic Bilbao 3:2 (Paur 66', Willian 77' i 90+4' / Merino Zuloaga 16', Sola 33')
Altach – Belenenses 0:1 (Caeiro 13')
Bordeaux – Kairat 1:0 (Khazri 27')
Odd – Borussia Dortmund 3:4 (Samuelsen 2', Nordkvelle 20', Ruud 22' / Aubameyang 34' i 76', Kagawa 47', Mkhitaryan 85')
Viktoria Plzen – Vojvodina 3:0 (Kopic 25' i 82', Vanek 51')
Lech – Videoton 3:0 (Linetty 11', Thomalla 57', Tralka 68')
Southampton – Midtjylland 1:1 (Rodriguez 56' (11m) / Sparv 45')

Europska ligaDinamo MinskSalzburgFatos BećirajŽilinaMatej JelićAthletic BilbaoBorussia DortmundMilsamiKarlo BelakStandard LiegeIvan SantiniPAOKIgor TudorRobert Mak