REUTERS/Piroschka Van De Wouw

VIDEO Majstor svog zanata: Mbappe se izjednačio s Platinijem i odveo Francuze na Euro!

Vrijeme Čitanja: 2min | pet. 13.10.23. | 22:46

Zabio je dva gola, ali drugi je posebno atraktivan

Francuska nogometa reprezentacija plasirala se na završni turnir Europskog nogometnog prvenstva koji će se održati 2024. godine u Njemačkoj. Les Bleus su slavili 2-0 protiv Nizozemske i tako ostvarili svoju šestu pobjedu u šest kvalifikacijskih utakmica skupine B i suvereno drže prvo mjesto s 18 prikupljenih bodova.

Oba gola Francuza zabio je Kylian Mbappe. Prvi je puta mrežu zatresao već u sedmoj minuti. Clauss je prošao po desnoj strani i pronašao Mbappa pred golom, koji je zabio desnicom iz blizine za 1-0. Već to je bilo dovoljno da Francuzi krenu kupovati karte za Njemačku, ali trebalo je sačuvati prednost još više od 80 minuta na Johan Cruijff Areni.

Joey Veerman imao je nakon otprilike pola sata igre solidan pokušaj, ali je lopta otišla lijevo od vratnice. Do kraja poluvremena još su se Simons i Hartman potrudili izjednačiti rezultat, ali su svjetski prvaci iz 2018. ipak na odmor otišli s prednošću, a u nastavku - ponavljanje povijesti. Igrala se 53. minuta kada je Mbappe još jednom bio u svom najboljem izadnju. Primio je loptu u šesnaestercu i u svom stilu ju zakucao u desne rašlje za oduševljenje gostujuće momčadi.

Izjednačio se Mbappe tako s Michelom Platinijem po broju golova za francusku reprezentaciju. Zabili su ih svaki po 41 u 72 utakmice.

Samo dvije minute kasnije tresla se i mreža Francuza, ali su se kratko veselili Nizozemci jer je sudac pokazao da je golu prethoodilo zleđe. U 84. minuti ipak se isplatio trud Oranja, barem utješno. Steven Bergwijn je poslao loptu u šesnaesterac, a tamo ju je dočekao nemarkirani Quilindschy Hartman i zabio za smanjenje zaostatka, ali prekasno da bi promijenio konačni ishod. Francuska je izborila svoju ulaznicu za Njemačku.