REUTERS/Siphiwe Sibeko

VIDEO Južna Afrika šokirala Maroko, u četvrtfinale ide i Mali

Vrijeme Čitanja: 1min | uto. 30.01.24. | 23:15

Marokanci su bili jedni od najvećih favorita za naslov...

Nogometna reprezentacija Južne Afrike posljednji je putnik u četvrtfinale afričkog Kupa nacija nakon što je u susretu osmine finala priredila iznenađenje porazivši Maroko sa 2-0.

Osvajač četvrtog mjesta na posljednjem Svjetskom prvenstvu je bio favorit, ne samo ogleda osmine finala, već i cijelog afričkog Kupa nacija. Međutim, Južna Afrika je pobijedila sa 2-0 izborivši četvrtfinale protiv Zelenortskih Otoka koji su u ponedjeljak bili bolji od Mauritanije sa 1-0.

Južna Afrika je povela u 57. minuti golom Evidencea Makgope (VIDEO). Achraf Hakimi je mogao izjednačiti iz jedanaesterca u 85. minuti, međutim krilni igrač PSG-a je pogodi prečku. U drugoj minuti sudačke nadoknade Maroko je ostao s igračem manje nakon što je isključen Sofyan Amrabat, a sve dvojbe oko pitanja pobjednika razriješio je Teboho Mokoena pogodivši u šestoj minuti nadoknade iz slobodnjaka za 2-0 (VIDEO).

U utorak je četvrtfinale izborila i reprezentacija Malija koja je porazila Burkinu Faso sa 2-1.

Mali je poveo u već u trećoj minuti autogolom Edmonda Tapsobe, a na 2-0 je povećao Lassine Sinayoko u 47. minuti. Smanjio je Bertrand Traore iz kaznenog udarca u 57. minuti.

U posljednjim trenucima susreta Burkina Faso je izjednačila, ali je Issoufou Dayo ipak bio u zaleđu.

Mali je prvi put nakon 2013. dogurao do četvrtfinala, a idući suparnik bit će domaćin prvenstva Obala Bjelokosti.