REUTERS/Benoit Tessier ,REUTERS/Russell Cheyne , REUTERS/Leonhard Foeger , REUTERS/Yiannis Kourtoglou
REUTERS/Benoit Tessier ,REUTERS/Russell Cheyne , REUTERS/Leonhard Foeger , REUTERS/Yiannis Kourtoglou

Što nas čeka u Ligi nacija? Nepremostivi Francuzi, te vrlo opasni Danci i Austrijanci

Vrijeme Čitanja: 5min | čet. 16.12.21. | 19:55

Čeka nas bespoštedna borba za bodove...

Za razliku od prošlogodišnjeg izvlačenja, koje je prošlo u znaku preliminarnog opreza od tada još uvijek novog i nepoznatog virusa, ovogodišnji ždrijeb Lige nacija, održan u Nyonu, bio je pod velikim pritiskom zbog upitne regularnosti nedavnog plesa kuglica u sklopu izvlačenja parova osmine finala Lige prvaka.

Četiri divizije, po četiri jakosna šešira i još nekoliko posebitosti ovog natjecanja mogla su priuštiti nove glavobolje organizatorima, no sve je prošlo u najboljem redu. Kuglice su svoje otplesale a Hrvatska je izvukla poprilično zahtjevne, ali isto tako i atraktivne protivnike koji će sigurno biti pravi ispit u lipnju i rujnu, tik pred početka Svjetskog prvenstva.

Vatrene u skupini A prve divizije natjecanja čeka Austrija, Danska i naš vječiti rival kojeg nikako ne možemo svladati – Francuska. Bilo kako bilo čeka nas težak posao. Samo će prvoplasirana ekipa proći dalje u “final four”, dok će posljednjeplasirani jednostavno ispasti u drugu diviziju, što je Hrvatska u prošlom izdanju izbjegla upisavši ključnu pobjedu na Maksimiru protiv Švedske.

Izvukli smo kratku analizu naših novih protivnika, i prema prvim procjenama, Hrvatsku čeka teška borba za svaki bod, niti jedan susret neće biti “šetnja”, dapače.

Krenimo od Austrije. Iako naše sjeverne susjede ne smatramo elitnom nogometnom nacijom, nisu se slučajno našli u elitnoj, A diviziji. Uostalom, pitajte Talijane koji su se ljetos dobrano namučili u osmini završnice EURO-a, srušivši Das Team tek u produžetku odličnim pogotkom Chiese.

Okosnica momčadi je svakako osovina u sredini terena, uz solidnu “bazu” u defenzivi. Prvo i svakako najvažnije ime ove rperezentacije je Marcel Sabitzer iz Bayerna, koji uz pomoć defenzivno orijentiarnih Seiwalda i Grlillitscha (Red Bull Salzburg, Hoffenheim) svakako drži čvrstu i kompaktnu osnovu za organiziranu i discipliniranu igru na terenu. Izbornik Franco Foda je na klupi već četiri godine, odradio je 16 utakmica ove godine sa Das Teamom, broji sedam pobjeda, isto toliko poraaza i dva remija.

Isto tako, valja naglasiti kako se u momčadi nalazi i Marko Arnautović, svakako najopasniji golgeter Austrije. Trenutno nastupa za Bolognu, u šetnaest nastupa je zabio šest pogodaka i svakako je čovjek od povjerenja za Sinišu Mihajlovića. Sa 192 cm visine je dominantan u šesnaestercu, teško ga je čuvati. Tu je naravno i Alaba koji je ljetos prešao u Real Madrid. Za razliku od svog kluba u kojem najviše obnaša dužnost stopera, u reprezentaciji je kudikamo slobodniji ići naprijed, svakako ima puno kredita kod izbornika i funkcionira unutar momčadi kao polivalentno rješenje, može odigrati skoro pa sve.

Austriju čeka doigravanje za Mundijal protiv Walesa, bit će to teška utakmica u kojoj će se vidjeti pravo lice ove izabrane vrste i njenih stvarnih ambicija.

S Das Teamom smo igrali četiri puta. Početkom novog milenija dva prijateljska susreta (2:1 u Beču, i potom 1:0 na Kantridi). Sjećamo se i priprema za Mundijal u Njemačkoj 2006. godine. Pokojni Cico Kranjčar nas je odveo do pobjede u Beču na krilima golova Klasnića, Babića i Balabana, završilo je 4:1 za Vatrene. Posljednji susret je bio natjecateljske prirode. Opet smo igrali na Ernst Happelu, ovog puta u sklopu prvog kola Europskog prvenstva. Do važne pobjede nas je odveo Luka Modrić realizacijom jedanaesterca.

 Pool via REUTERS/Mihai Barbu Pool via REUTERS/Mihai Barbu

Druga po redu reprezentacija je – Danska. Za razliku od Austrije koju Transfermarkt procjenjuje na vrijednost u visini od 130 milijuna eura, Danci su kudikamo bliži Vatrenima s ukupnom brojkom od 290 milijuna. Slično kao i kod Austrijanaca, možda i najvažniji igrač trenutnog rostera je Tottenhamov Hojbjerg, polivalentni defenzivni veznjak koji odlično drži strukturu ekipe, agresivan je u borbi za loptu, zna diktirati tempo i svakako je, pokraj stopera Kjaera najbolji pojedinac u reprezentaciji.

Christian Eriksen je trenutno u oporavku i teško da ćemo ga gledati kako igra za izabranu vrstu u dogledno vrijeme. Iako neće igrati on, reprezentacija će igrati za njega. Na krilima strašnog momčadskog duha, Danska je dogurala do poluzavršnice EURO-a gdje su ispali tek nakon sumnjivog jedanaesterca protiv Engleza. Pogled na ekipu s te utakmice nam daje do znanja da je riječ o momčadi koja je sjajno pokrivena s vim pozicijama.

Gol drži Kasper Schmeihel. Stoperi su već spomenuti Kjaer (Milan) i Christiansen te Vestegaard, obojica se svakog tjedna hrvaju u Premier ligi, svakako je riječ o top stoperima. Ispred defenzivne trojke je s desne strane Tygar Larsen, možda i najslabija karika ove vrste, lijevo je pouzdanio Maehle iz Atalante, a ne smijemo zaboraviti ni na Delaneyja koji je odlična protuteža Hojbjergu u samom srcu igrališta.

Napad nudi dva rješenja. Dolberga i Poulsenna, dok su krila standardizirana nakon fantastičnog turnira koji su odigrali Damsgaard i nešto skromniji Braitwaite.

Sve u svemu, protivnik po mjeri, barem na papiru. Povijest međusobnih ogleda je pozamašna. Svi pamte Šukerov lob s EURO-a 96’ u Engleskoj koji nam je donio konačno slavlje rezultatom 3:0, kasnije smo još odradili i dva kvalifikacijska ogleda za Mundijal u Francuskoj. Do sudobnosnog sraza u osmini finala Svjetskog prvenstva u Rusiji, odradili smo još i neke prijateljske oglede. Što se Rusije tiče, U Nižnji Novgorodu je utakmica otišla do jedanaesteraca, a mi smo prošli zahvaljujući Subašiću koji je odradio lavovski posao kraj goropadnog Schmeichela.

Pool via REUTERS/Jonathan NackstrandPool via REUTERS/Jonathan Nackstrand

Za kraj – Francuska. Crna mačka Vatrenih. Sedam međusobnih ogleda, pet poraza i samo dva remija. Gubili smo finale Mundijala, gubili smo i polufinale istog natjecanja, a nismo se dobro proveli protiv Pijetlova ni u prošloj ediciji Lige nacija. Definitivno najgori mogući protivnik i svakako novi pritisak vatrenih doprvaka koji i dalje čekaju prvi trobod protiv Deschampsa i društva.

Što se momčadi tiče, Pijetlovi prema Transfermarktu vrijede tri puta više od Hrvatske (974 milijuna eura). Pokriveni su na svim pozicijama, nemaju slabih točaka. U napadu nas čeka goropadni Benzema koji igra nogomet života, a ako neće ići njega, ići će Girouda ili Ben-Yeddera. O Mbappeu, Griezmannu i ostalima ne treba trošiti previše riječi. U obrani svakim danom Upamecano i Kounde rastu kao igrači u svojim sredinama, taman će idućeg ljeta Francuska sazrijeti u momčad koja predstavlja spoj goropadne mladosti i iskustva.

Pool via REUTERS/Miguel MedinaPool via REUTERS/Miguel Medina

Sve u svemu, Hrvatsku čeka šest teških utakmica u lipnju i rujnu, za kada je zakazano odigravanje grupne faze ovog natjecanja. Još jedanput, samo prvoplasirani ide dalje, posljednji će ispasti u diviziju B gdje su izazovi nešto lakši, ali su isto tako i protivnici manje atraktivni.


Tagovi

AustrijaDanskaFrancuskaHrvatska

Ostale Vijesti