0

Rezime prvog kola: Hoćemo li gledati najzanimljivije prvenstvo do sada?

17.07.2017 09:51 | Germanijak/N.R.

Dinamo i Rijeka rutinski, dobri Hajduk i senzacija u Gradskom vrtu

Krenula je nova sezona 1. HNL, 27. u nizu, a uvodno kolo je potvrdilo očekivanja i predviđanja kako bi ova sezona mogla biti jedna od najboljih u povijesti. Naime, Rijeka je aktualni prvak, Dinamo ima najbolju i najskuplju momčad, ali i prilično lošu atmosferu oko kluba, dok je Hajduk dodatno pojačao momčad koja je krajem prošle sezone igrala stvarno dobro.

Između ova tri kluba vodit će se borba za naslov prvaka. Dinamo je i dalje prvi favorit, unatoč turbulencijama koje se odvijaju u Maksimirskoj 128, ali i na Županijskom sudu u Osijeku. Iako su iza Plavih slabije pripreme, a dva dana prije početka sezone klub su napustili trener i najskuplji igrač, Dinamo je protiv Istre izgledao dominantno i na kraju upisao zasluženu pobjedu.

Modri su stvorili pregršt šansi, djelovali su rastrčano i razigrano, ali ne treba zaboraviti pohvaliti Istru koja je odigrala jednu od boljih utakmica na Maksimiru u posljednjih nekoliko godina. Puljani su došli nadigravati se, ne braniti i nekoliko su puta probili lijevu stranu Modrih, ali u završnici precizan nije bio Ivan Matyazh, novo pojačanje Puljana pristiglo iz Olimpika iz Donjecka.

Sve u svemu, novi strateg Dinama Mario Cvitanović može biti zadovoljan izvedbom njegove momčadi, povratkom i dobrom utakmicom Filipa Benkovića kao i odličnom partijom i još boljim golom Nikole Mora. U dobrom svjetlu se pokazao i Ante Ćorić koji je igru napustio u 53. minuti zbog grčenja mišića. Ništa strašno, pokazali su kasniji pregledi.

Cvitanović može biti nezadovoljan novim pojačanjem Janom Lecjaksom, koji je u dijelovima utakmice izgledao izgubljeno, a Istra je prijetila ponajviše po njegovoj strani. Modrima slijedi domaći dvoboj protiv Cibalije i onda pakleni raspored – Osijek vani, Europska liga doma, Hajduk doma, Europska liga vani, Rijeka vani i onda utakmica play-offa Europske lige, pod uvjetom, dakako, da Dinamo prođe treće pretkolo.

Razdoblje od kraja srpnja do kraja kolovoza puno će reći o stanju ovog Dinama i nadanjima u aktualnoj sezoni.

Filip Benković

Aktualni prvak Rijeka prvenstvo je otvorilo dvjema domaćim pobjedama od 2:0. Prvo su u Ligi prvaka srušili The New Saintse iz Walesa, a u subotu na Rujevici Slaven Belupo. Rijeka je dokazala da je puno bolja momčad o Velšana i ne bi trebala imati problema u uzvratu koji se u utorak igra u Engleskoj (Velški prvak domaće utakmice igra u engleskom gradu na granici s Walesom).

Rijeka je u obranu naslova na Rujevici krenula naizgled rutinski, svladavši uvijek im neugodne Farmaceute s 2:0. No, Rijekina pobjeda je bila sve samo ne rutinska. Slaven je propustio nekoliko vrlo dobrih prigoda, a domaćini su od 56. minute igrali s igračem manje.

Ipak, Rijeka je dokazala klasu, s igračem manje zabila još jedan pogodak i došla do druge ovosezonske pobjede. Odlika šampionskih momčadi jest da pobjeđuju i kad ne igraju najbolje. Rijeka je na dobrom putu da to postane. Momčad im ima glavu i rep, izuzev Franka Andrijaševića ostavili su cjelokupnu prošlogodišnju momčad i dodatno se pojačali.

U utorak im slijedi TNS u gostima, još dvije domaće utakmice u prvenstvu – protiv Rudeša i Istre – te bi prva dva tjedna u osmom mjesecu, u kojima igraju odlučujuću utakmicu protiv Red Bulla i dva derbija protiv Osijeka u Gradskom vrtu i Dinama na Rujevici, trebali dočekati samopouzdani i maksimalno motivirani.

Hajduk je u sezonu istine krenuo važnom pobjedom na Maksimiru protiv Lokomotive. Iako je Joan Carrillo na teren izveo kombiniranu momčadi, Bijeli, ili u ovom slučaju Crni, odigrali su vrlo dobru partiju.

U prvom dijelu Hajduk nije igrao ništa posebno, ali je na odmor otišao s minimalnom prednošću, nakon sjajne realizacije Francka Ohandze u 44. minuti. Iako je Lokomotiva početkom nastavka smanjila, Hajduk je u drugom dijelu bio puno bolja momčad i do kraja utakmice s dva pogotka, od kojih je onaj Ante Ercega bio prava majstorija, upisao vrlo bitna tri boda na startu prvenstva.

U četvrtak Hajduk gostuje u Sofiji u kojoj pred praznim tribinama igra uzvratni susret drugog pretkola Europske lige protiv domaćeg Levskog. Od Bijelih se u ovoj sezoni traži rezultatski iskorak. Momčad koja bi barem donekle mogla biti konkurentna Dinamu i Rijeci imaju, financijski su se stabilizirali, a ne nedostajem im niti podrške s tribina.

Hajduk u prvenstvo starta s četiri gostovanja koje će kulminirati 5. kolovoza na Maksimiru protiv ljutog rivala Dinama.

Franck Ohandza

Najveću senzaciju prvog kola priredio je Rudeš koji se u Gradskom vrtu bacio na glavu i odigrao neriješeno s, čini se, ove sezone vrlo dobrim Osijekom. Iako su Bijelo-plavi dominirali, Rudeš se u nastavku utakmice okuražio, počeo napadati i poveo u 66. minuti.

Na nesreću novog prvoligaša, Osijek je izjednačio dvije minute kasnije, ali do kraja utakmice nije imao snage doći do konačne pobjede. Na Osijeku se vidio umor od igranja na dva fronta. Bijelo-plavima je ovo bila već četvrta utakmica u sezoni te je pad u nastavku utakmice djelomično bio očekivan. Osim toga, momčad Zorana Zekića u četvrtak igra utakmicu sezone u kojoj brane 2:0 prednost iz prve utakmice protiv švicarskog Luzerna te su neki igrači s mislima sigurno bili na toj utakmici.

Rudeš je s druge strane igrao jednu od najvažnijih utakmica u povijesti. Debi u najvišem rangu nije mala stvar, a to se vidjelo i na pristupu igrača. Rudeš nominalno ima najslabiju momčad 1. HNL, no čini se kako Inaki Alonso zna znanje i mogao bi iz ove objektivno limitirane momčadi, koja doduše ima nekoliko zanimljivih pojedinaca, mogao izvući maksimum.

O mogućnostima i objektivnoj kvaliteti Rudeša moći ćemo ozbiljnije govoriti tek kada im splasne početni adrenalin i euforija zbog dobrog starta u najvišem rangu hrvatskog nogometa.

Inaki Alonso

U prvoj utakmici ove sezone u HNL-u, i posljednjoj na našem popisu, Inter je na domaćem terenu s 3:1 svladao Cibaliju. Inter ove sezone djeluje još jači nego lani, a prošle sezone je bio dobar! Dojam je kako bi Div iz predgrađa mogao imati najležerniju sezonu od svih prvoligaša. Nemaju kvalitetu da bi napali Europu, a opet su prekvalitetni kako bi se borili za opstanak.

Cibaliju s druge strane ponovno očekuje borba za opstanak, najvjerojatnije s novim prvoligašem Rudešom.