Od 21 sat pratimo prvi hrvatski derbi od povratka HNL-a.

DINAMO – HAJDUK (2:3)

Tijek utakmice:

90' Kraj utakmice.

90+4 Velika prilika za Dinamo. Ubacio je Ćuže, a dimitrov očistio iz peterca u korner.

86' GOOOOOOOL Hajduk je preokrenuo rezultat. Kreković je probio desnu stranu i uputio opasan centaršut, kojeg je u vlastitu mrežu pospremio Theophile - Catherine za 2:3.

81' GOOOOOOOL Hajduk se vratio u igru. Juranović je uputio centaršut na Caktaša, koji glavom vraća na drugu vratnicu gdje je mladi Čuić neometan te zabija glavom svoj drugi gol za 2:2.

79' Velika prilika za Dinamo. Jurić se poskliznuo na suparničkoj polovici, što je iskoristio Ćuže i pokrenuo kontru. predao je loptu Ademiju, koji je odigrao dupli pas te izašao sam ispred Posavca, ali je otišao previše u stranu te je golman Hajduka otklonio opasnost.

78' Hajduk radi opsadu Dinamova gola, napada, ali za sad bez uspjeha.

72' Caktaš pucao glavom nakon dobrog centaršuta, lijepa situacija, no ravno u Livakovića.

67' ČOLINA U VRATNICU!! Gurnuo je loptu kroz noge, probai centrirati, a lopta je završila na okviru gola. Livakovič je ostao ukopan, Dinamo je imao puno sreće u ovoj situaciji.

65' Izašao Moubandje, ušao Šutalo.

61' GOOL ZA DINAMO!! 2:1 ORŠIĆ!! Po desnoj strani je Ademi dao kratki for za Stojanovića, on povratnu u samo srce kaznenog prostora prema Oršiću, a Dinamov Prigorec koji je tek nedavno ušao prima loptu kraj Juranoviča koji se pokliznuo i pao, te hladnokrvno zabiaj uz blizine za novo vodstvo. Kapetan Hajduka se promiče u tragičara utakmice.

56' Dimitrov prijeti glavom nakon izvedenog udarca iz kuta, no previsoko i bezopasno.

53' Čolina u duelu s Čužeom s slođi rukama i to prema glavi, tako da je i on završio u Bebekovoj knjižici.

51' Damian Kadzior se našao na travi nakon jednog malo težeg duela. Ujedno će umjesto njega ući Mislav Oršić.

46' POČELO JE DRUGO POLUVRIJEME.

45'+5 KRAJ PRVOG POLUVREMENA.

45'+4 GOJAKU CRVENI KARTON! Amer Gojak je u zračnom duelu laktom zakačio Dimitrova, i to je opravdani drugi žuit karton.

45'+1 Bebek prekinuo utakmicu na nekoliko minuta radi nekoliko baklji koje su doletjele na teren.

45'+1 Gojak je zbog prekršaja na Caktašu zaradio opomenu.

45' Jairo puca iz polukose situacije s poludistance, no lopta odlazi metar i pol od Livakovićevih vratiju. Bit će tri minute sudačke nadoknade.

43' STRAŠNA PRILIKA ZA HAJDUK!! S lijeve strane je jako dobro, oštro centrirao Čolina, prvi je na lotpi bio Caktaš, a on iz mrtve blizine puca ravno u Livakovića iz mrtve blizine. Iz kuta gledanja svakog navijača Hajduka, ovo je morao biti gol.

41' Odlična prilika za Hajduk. Čolina je pucao oštro po podu iskosam, no Livakovič odbija u korner. Nimalo ugodna situacija za Dinamo.

37' Ivanušec opet prijeti. Ovaj put se lijepo namjestio nakon prodora kroz vezni red Hajduka, pucao lagano iskosa s 20-ak metara po zemlji, no Posavec je bio spreman.

31' ODLIČAN POGODAK HAJDUKA ZA 1:1! Caktaš je u sredini uposlio Eduoka, on s čuvarem na leđima čeka suigrača, i dočekuje Čuića. Mladi veznjak mu na najbolji mogući način mu zahvaljuje odlilčnim udarcem ljevicom prilikom kojeg je Livaković bio nemoćan. 1:1 na trećini utakmice.

27' Hajduka je ovaj razvoj događanja ipak malo osokolio, agresivnije i odlučnije napadaju Dinama na njegovoj polovici.

22' CAKTAŠ PROMAŠUJE JEDANAESTERAC! Nevjerojatno, najbolji igrač Hajduka je prevario Livakovića, no udarav po travi s bijele točke otišla je tik pored gola. Dinamo ostaje u vodstvu.

19' PENAL ZA HAJDUK! Ademi je nakon kornera igrao rukom, sudac Bebek provjerava VAR snimku, i to je jedanaesterac.

18' Hajdukovi igrači pokazuju želju da naprave protuudar, no za sada to djeluje jalovo. Opasnijima se čine prigode za Dinamove kontre iz tih situacija.

13' GOOOOL!! 1:0 ZA DINAMO! S desne je strane ubačena lopta, Kulenović ju je promašio te je došla do Juranovića čiji je zadatak bio da očisti opasnost. No kapetan Juranović oklijeva i radi kapitalnu grešku i dozvoljava da mu se prišulja Luka Ivanušec, uzme loptu i iz blizine matira Posavca. Veoma skupa greška Bilih.

10' PRVA VELIKA PRILIKA!! Dinamovci su kombinirali u kaznenom prostoru, lopta je došla do Ivanušeca koji puca kroz teški promet silovito, no lopta odlazi blago preko gola Posavca.

8' Dinamo je u startu pokušao par puta preko desne strane, nije išlo. Lijeva strana napada se u nekoliko minuta poslije pokazala produktivnijom.

5' Hajduk je po običaju krenuo neustrašivo na Maksimiru. Na Švicarcu Moubandjeu se vidi da mu nedostaje minuta u igri.

1' Počela je utakmica.

UOČI UTAKMICE:

S početkom od 21:05 sat čeka nas zadnji ovosezonski hrvatski derbi. Ujedno i prvi postpandemijski, u kojeg i Dinamo i Hajduk, bez obzira što je pitanje prvaka riješeno, ulaze svak sa svojim različitim motivima.

Domaćini imaju taj da isperu gorak okus u ustima loše igre pod sad već bivšim trenerom Jovićevićem – u sedam prevenstvenih utakmica nakon povratka Dinamo je pobijedio u tek tri, uz po dva poraza i remija. Zoran Mamić preuzeo je klupu do kraja prvenstva, a kao netko tko uživa renome Dinamovog ‘’specijalista za derbije’’ sigurno je da motiva ne nedostaje niti njemu osobno. Nakon danas, klub će se gotovo u potpunosti okrenuti ka realiziranju posla dovođenja novog trenera (Matjaž Kek?) i pripreme za novu europsku sezonu.

U Hajduku je situacija dosta kompleksnija. Igor Tudor pod paljbom je nogometne javnosti, napose medija, a problematiku u pravilu dodatno sâm ‘’zasoli’’ ciničnim, ali i rijetko samokritičnim povratnim infomacijama. Nakon što su dio prvenstva poslije stanke krenuli relativno dobro, s dvije pobjede, u narednih pet utakmica upisalu su čak četiri poraza, od kojih su neki iz perspektive prosječano realnog navijača Hajduka nedopustivi.

Ne bi bilo neočeivano, a niti prvi put, da Bili upravo na Maksimiru odigraju najbolju utakmicu u kontekstu loše igre u zadnje vrijeme, pa ćemo uoči utakmice blagonaklono, ali možda pomalo i naivno, navijati za one aspekte narativa derbija koji govore u prilog dobroj utakmici.

(foto: Luka Stanzl/Pixsell)