0

Povijest dvoboja Hrvatske i Engleske: Maksimirska krtica, Wally with the Brolly i devetka za osvetu

11.07.2018 08:59 | Germanijak/I.M.

Turbulentna povijest međusobnih susreta.

Polufinalni okršaj između Hrvatske i Engleske biti će čak osmi međusobni dvoboj ovih momčadi. U finalu Svjetskog prvenstva već čeka Francuska, a danas navečer saznat ćemo tko će joj se pridružiti u borbi za zlato.

> ODIGRAJ HRVATSKA – ENGLESKA

Da bismo se prisjetili prvog dvoboja Vatrenih i Gordog Albiona, povijest nas vraća u 1996. godinu. Igrali smo pripremni dvoboj za EURO u Engleskoj, a dvoboj se igrao na starom Wembleyu. Susret je završio bez pogodaka, a na terenu su se sučelili asovi poput Šukera, Bobana, Prosinečkog, Bokšića, Bilića, Jarnija na jednoj, te Gascoignea, Fowlera, Platta, Sheringhama, Seamana, Nevillea, Incea, McManamana na drugoj strani. Za Hrvatsku je tada nastupio i, nažalost pokojni, Dubravko Pavličić.

Za drugi dvoboj protiv Engleza čekali smo sedam godina, sve do 2003. godine i novog prijateljskog susreta na britanskom tlu, ovaj puta u Ipswichu. Meč je završio pobjedom domaćina 3:1, a pogotke su postigli Beckham, Owen i Lampard. Strijelac za Hrvatsku bio je Ivica Mornar, koji je sredinom drugog dijela vratio nadu golom za 2:1, no nedugo zatim spektakularno je pogodio Frank Lampard.

> HRVATSKA PRVAK SVIJETA, TEČAJ 5,00
> LUKA MODRIĆ NAJBOLJI IGRAČ SP-A, TEČAJ 5,00

Treći dvoboj jedan, ujedno i prvi službeni, jedan je od najpoznatijih mečeva u povijesti hrvatskih sudjelovanja na Europskom prvenstvu. Točnije, radilo se o EURO-u 2004. u Portugalu, kada smo u grupi s Švicarskom, Francuskom i Engleskom u posljednjem kolu izravnim dvobojem protiv Engleza odlučivali o putniku u četvrtfinale. Poveli smo ranim pogotkom Nike Kovača već u 5. minuti, no u smiraj prvog poluvremena Englezi okreću golovima Scholesa i Rooneya. Potonji je igrač u 68. minuti povisio na 3:1, nadu Hrvatskoj vraća Igor Tudor pet minuta kasnije, ali u 78. minuti Frank Lampard odlučuje pobjednika i postavlja konačnih 4:2. Po mnogima, radilo se o najmanje talentiranoj reprezentaciji Hrvatske ikada, ali je svejedno javnost bila jako razočarana ispadanjem u skupini.

> HARRY KANE ĆE ZABITI GOL, TEČAJ 2,40
> HARRY KANE ĆE ZABITI GOL I ENGLESKA ĆE POBIJEDITI, TEČAJ 5,00

Dvije godine kasnije Hrvatsku je u kvalifikacijama za EURO 2008. ždrijeb smjestio u iznimno tešku kvalifikacijsku skupinu gdje su glavni konkurenti bili Engleska, Rusija i Izrael. Priča nam je dobro poznata. Prvi dvoboj na Maksimiru rješavaju Eduardo sjajnim lobom glavom, dok je sve dvojbe oko pobjednika otklonila tzv. maksimirska krtica koja je posramila engleskog vratara Paula Robinsona.

Drugi dvoboj tih kvalifikacija odigrali smo krajem 2007. na Wembleyu i bilo je to zadnje kolo. Hrvatska je briljantnim igrama već osigurala prvo mjesto i odlazak na EURO, dok je za potvrdu drugog mjesta Engleska trebala remizirati, inače će na prvenstvo ići Rusija. Bila je to jedna od najvećih hrvatskih pobjeda u povijesti, a strijelci su bili Kranjčar (8), Olić (14) i Petrić (77), a za Englesku Lampard (56-11 m) i Crouch (65). Englezi su propustili EURO zbog čega su doživjeli nikad jače kritike medija i javnosti, a izbornik Steve McClaren pribijen je na stup srama. S obzirom da se utakmica igrala na jakoj kiši, a McClaren je utakmicu svih 90 minuta vodio držeći kišobran, dobio je nadimak "Wally with the brolly".

Već u idućim kvalifikacijama, onima za Svjetsko prvenstvo 2010., ždrijeb je Englezima ponudio priliku za osvetu i na našu žalost, iskoristili su je s kamatama. Hrvatska je doživjela dva teška poraza koja su nam u dobroj mjeri zatvorila vrata prolaska u Južnu Afriku. Na Maksimiru smo poraženi 1:4 uz hat-trick Thea Walcotta i crveni karton Roberta Kovača, dok je na Wembleyu završilo 5:1 (tu smo utakmicu igrali bez Luke Modrića).

> MANDŽUKIĆ DAJE GOL I HRVATSKA ĆE POBIJEDITI, TEČAJ 10,5

Kad se sve sabere, u dosadašnjih sedam odigranih međusobnih susreta, Engleska je upisala četiri pobjede, Hrvatska dvije uz jedan neodlučeni susret. Nakon skoro devet godina, današnji će meč biti osmo poglavlje u povijesti dvoboja Vatrenih i Gordog Albiona, a nama preostaje vjerovati da možemo doći do trećeg slavlja i prolaska u finale Svjetskog prvenstva.