0

Noćna mora na startu: Rumunjska pregazila Hrvatsku

18.06.2019 22:21 | Germanijak/I.M.

Očekivali smo puno, dobili ništa.

Katastrofa na startu Europskog prvenstva. Teško je naći druge riječi nakon što je Rumunjska potpuno zasluženo rastavila Hrvatsku s 4:1. gotovo cijelu utakmicu rumunjski su igrači bili brži, jači u duelima, a uz sve to Gračanovi izabranici praktički su im poklonili prva tri gola.

U prvom poluvremenu gledali smo izvrstan nogomet i vrlo sadržajnu utakmicu s pregršt prigoda. Sve je to bilo popraćeno potpunom dominacijom Rumunja na tribinama. Naime, u Italiji živi brojna rumunjska zajednica, oko 1,5 milijuna ljudi, dok ih je u okolici San Marina oko 300 tisuća, tako da je od šest tisuća gledatelja većina bila u žutim bojama.

Prvi pokušaj imao je Šunjić, pucao je izvana, ali samo smo zaradili korner. Iz njega nismo dobili ništa osim kontre u koju je izbačen George Puscas. Imao je napadač čistu šansu, ali Posavec nas jedva spašava. Potom bilježimo dobar udarac Brekala s 20-ak metara, lopta je otišla nekoliko centimetara pored gola. Slično je zaprijetio i Man, no Hajdukov čuvar mreže to kroti.

Prvi gol primamo u 11. minuti. Nakon nekoliko minuta pauze i uz pomoć VAR-a, Rumunjska je dobila kazneni udarac zbog igranja rukom Benkovića, a miran realizator je bio Puscas.

Dvije minute potom, naša obrana ponovno poklanja gol. Posavec je skočio u prazno, naši očistili s crte, ali odbijenu loptu Hagi sprema u nebranjenu mrežu za velikih 2:0. Da šok bude potpun, pobrinula se ozljeda Josipa Brekala koji je odmah nakon gola napustio igru, a zamijenio ga je Bradarić.

Hrvatska se u igru vraća u 19. minuti. Bio je to krasan solo prodor Vlašića i sjajan udarac s 16-17 metara, golman Radu je bio nemoćan te su Gračanovi izabranici smanjili na 2:1. Nedugo zatim, nova krasna akcija i udarac Vlašića, golman jedva odbija u korner, milimetri su nas dijelili od izjednačenja.

Nakon sjajnih 20 minuta, igrači obiju momčadi kao da su se malo ispuhali te smo prvu pravu šansu čekali sve do 35. minute. Jakoliš je lijepo proigrao Vlašića, ali se veznjak CSKA Moskve malo spetljao i nije uputio udarac iz srca kaznenog prostora. Šest minuta potom, Halilović iz sjajne pozicije iz slobodnjaka prebacuje gol. U zadnjoj od četiri minute sudačke nadoknade, Andrei Ivan je imao sjajnu šansu, ali loše je pucao s desetak metara te se otišlo na predah.

Nadali smo se preokretu u drugom poluvremenu, ali dobili smo jedno veliko ništa od Hrvatske. U određenim dijelovima igre smo držali posjed, ali nijednom nismo ozbiljnije zaprijetili, posebno iz igre.

U 54. minuti Vatrene je spasila greda! Borna Sosa je srušio Mana u opasnoj zoni, Ianis Hagi je lijepo šutirao iz slobodnjaka, a lopta je odsjela na gredi i spasila Hrvatsku od novog primljenog gola. Deset minuta kasnije, neminovno se dogodilo i Rumunji su povećali na 3:1. Nevjerojatnu pogrešku napravio je Sosa, doslovce dodao loptu Baluti koji je lakoćom matirao Posavca. Doista neshvatljiva pogreška i jedan od oglednih primjera zašto se uporno ističe da igrači moraju igrati u klubovima.

Prvu i jedinu ozbiljnu prijetnju Hrvatske u nastavku smo vidjeli tek u 87. minuti. Ivanušec je izborio slobodni udarac na 17 metara, Murić gađa u golmanov kut, ali Radu to brani. Pretohndo je Murić zamijenio Halilovića koji je bio naš uvjerljvio najlošiji pojedinac uz Sosu i stoperski dvojac.

U 90. minuti Petre je zabio na ubačaj s desne strane za 4:1. Suci su prvotno signalizirali zaleđe, ali VAR je opet bio koban po naše i završilo je 4.1.

Užasan start prvenstva, ali Hrvatska i dalje ima određene šanse za prolaz dalje. Za to će nam trebati pobjeda u oba preostala dvoboja, a prvi nam slijedi u petak. Gračanovi izabranici u 21 sat igraju protiv Francuske, koja će danas igrati protiv Engleske.

(foto: Uefa)