0

Dinamo u Harkivu protiv tradicije

22.10.2019 08:06 | Germanijak/M.N.

Kuglice su često spajale zagrebački klub s Ukrajincima, ali..

Ždrijeb europskih natjecanja je u ovom tisućljeću često spajao zagrebački Dinamo s ukrajinskim klubovima, a Modri do sad nikad nisu izašli kao pobjednici iz tih dvoboja.

Tečajevi za utakmicu Šahtar-Dinamo

Dinamo je ždrijeb prvi put spojio s ukrajinskom momčadi 2003. godine u kvalifikacijama za Ligu prvaka, kad su kuglice u Nyonu spojile dva imenjaka. Ukrajinci su u tom dvomeču ostvarili obje pobjede, u Kijevu su slavili s 3:1, a u uzvratu 0:2.

Porazom od imenjaka Modri su svoj put nastavili u Europskoj ligi, a tamo im je ždrijeb namjestio Dnjipro. Ukrajinci su u prvoj utakmici na Maksimiru slavili s 0:2, da bi u uzvratu Dinamo izvukao mršavih 1:1.

U sezoni 2008./2009. Zagrepčani su jedini put do danas službeno sastali sa Šahtarom. Srna je već u trećoj minuti utakmice u Donjecku pogodio za vodstvo domaćih u utakmici koja je završila s 2:0. Uzvrat na Maksimiru je također pripao tada jako moćnoj ukrajinskoj momčadi rezultatom 1:3.

Nakon toga prošlo je par godina prije nego što su Modri ponovno izašli na megdan ukrajinskim momčadima. Ždrijeb 2012. godine u najelitnijem nogometnom natjecanju ponovno je Modre spojio sa slavnim imenjakom. Ovoga puta ponovno je bila kobna utakmica u Kijevu kojoj su domaćini pobijedili s 2:0, dok je uzvrat u Zagrebu završio neriješeno 1:1.

Godinu poslije opet su Modri morali u Ukrajinu, ovoga puta kuglice su ih spojile s Čornomorecom iz Odesse, ali ishod je bio potpuno jednak. Dinamo je ovoga puta imao sve u svojim rukama, u Zagrebu su poveli pred kraj poluvremena, da bi Ukrajinci u drugom poluvremenu okrenuli rezultat na 1:2. Uzvrat je bio apsolutno šokantan, to je bila jedna od onih utakmica kad su Modri pobijedili sami sebe. Dinamo je vodio od 20. minute i imao velike izglede za prolaz, no Ukrajinci su izjednačili u 78. da bi odnijeli pobjedu u sučevoj nadoknadi.

Zanimljivo, da su Dinamo i Šahtar osim tog jedinog službenog dvomeča odigrali i tri pripremne utakmice, a u jednoj od njih golom Hadžića su Modri slavili jedini put protiv ukrajinskih momčadi.

Dinamo je ove sezone odličan i možda je vrijeme da se neugodna tradicija napokon prekine.