Vječni FM wonderkid, nesuđena zvijezda Arsenala i Ronaldinhov nasljednik i dalje bez kluba (GRAFIKA)
Vrijeme Čitanja: 7min | uto. 23.11.21. | 08:20
Složili smo postavu od najboljih 11 koji su i dalje bez angažmana, a među njima su se našla neka dobro poznata imena.
Nogometne lige diljem svijeta u punom su zamahu. Većina europskih klubova sad nastoji skupiti što je moguće više bodova kako bi u boljoj poziciji dočekali božićne praznike i zimsku pauzu te se na taj način pripremili za ono što nas očekuje na proljeće. Jasno, sve to zasad djeluje kao daleka budućnost, puno se toga u međuvremenu mora promijeniti, ali planovi postoje. Uostalom, ne planirati znači planirati neuspjeh, stoga je sad primarni cilj većine klubova zauzeti što bolje pozicije u 'kvalifikacijama' kako bi u glavnoj utrci – onoj u proljetnom dijelu sezone – imali bolje startne pozicije.
Velika većina klubova svoje momčadi posloži sa zadnjim danom prijelaznog roka. Nakon toga, reagira se samo ako je situacija alarmantna, odnosno ako se traži neko vatrogasno rješenje. U HNL-u je većina klubova svoje igračke križaljke ispunila na vrijeme, a tek su poneki (Gorica – Šimunović; Hrvatski dragovoljac – Mioč, Lukić, Mamić) su reagirali i po isteku prijelaznog roka. U europskim klubovima, naročito onima iz Lige petice, su takvi slučajevi još rjeđi, pa tako nije nikakvo iznenađenje da neki igrači, usprkos kvaliteti koju posjeduju, ostanu bez angažmana u prvoj polusezoni. Neki čak i dulje...
Zimski prijelazni rok se u mnogim europskim ligama otvara 1. siječnja, dok se negdje čeka i 10-ak dana dulje. Dotad se mogu potpisivati samo igrači bez angažmana, a portal Germanijak je pripremio listu onih najboljih o čijim sjajnim golovima, asistencijama ili pak obrambenim intervencijama ove zime nećete čitati.
Pa, krenimo redom.
GOLMAN
Na golu se nalazi Yoan Cardinale, 27-godišnji Francuz koji je dosad u karijeri skupio 75 nastupa u Ligue 1. Cijelu svoju dosadašnju karijeru proveo je u Nici, a od ljeta je u statusu slobodnog igrača. Osim njega, tu su i 32-godišnji Brazilac Renan koji je četiri godine bio prvi vratar Ludogoretsa, a svakako valja spomenuti i veterana Willyja Caballera koji i s 40 na leđima i dalje nije spreman reći dosta profesionalnom nogometu.
OBRANA
Na lijevoj strani obrane nalazi se Loris Benito, bivši igrač Benfice, Young Boysa i Bordeauxa. 27-godišnjak je skupio 13 nastupa za reprezentaciju Švicarske, čak je i na Euru ove godine upisao jedan nastup, ali otkako je napustio Žirondince, on je i dalje u potrazi za novim angažmanom. To da je on bez kluba veliko je iznenađenje, ali gotovo pa sigurno će se to već zimus promijeniti. Spominjao se interes Basela i nekoliko turskih klubova, ali zasad se ništa konkretno nije dogodilo.
Na stoperskim pozicijama imamo dvojac za koje će mnogi biti iznenađeni da su bez angažmana. Prvi je Eliaquim Mangala, 30-godišnji Francuz belgijskog podrijetla koji je za Tricolore skupio osam nastupa i kojeg je Manchester City u ljeto 2014. godine doveo iz Porta za ogromnih 45 milijuna eura. Mangala je posljednji angažman imao u Valenciji, ali budući da je lani skupio tek 10 nastupa u svim natjecanjima, Šišmiši mu nisu produljili ugovor. Mangalu navijači Građana ne pamte po dobrom, jer on je svojoj prvoj sezoni u dresu Cityja u utakmici protiv Hulla upisao autogol, a k tome je i skrivio kazneni udarac. Od njega se očekivalo puno, a dobilo malo, ali opet je poprilično iznenađenje da je sa svega 30 godina bez angažmana.
Drugi stoper u ovoj neslavnoj postavi je Mateo Musacchio, 31-godišnji Argentinac koji je u ljeto 2017. godine stigao u Milan kao veliko pojačanje iz Villarreala plaćeno 18 milijuna eura. U siječnju 2021. godine prelazi u Lazio, ali ni tamo se nije naigrao, pa se tako nije aktivirala opcija o produljenju suradnje. Iako je neupitno riječ o kvalitetnom igraču, brojne ozljede kumovale su tome da je on u najboljim godinama za središnjeg braniča bez angažmana.
Na poziciji desnog beka za potrebe ove postave postavili smo igrača kojem je prirodna pozicija ona središnjeg braniča, ali po potrebi može 'zakrpati' i navedenu poziciju. Riječ je o velikom 'flopu' i igraču koji je započeo sezonu kao igrač Seville, ali je dobio otkaz radi očajne fizičke spreme i manjka želje da se vrati u optimalno stanje – Jorisu Gnagnonu. Kad vas netko plati 18.5 milijuna eura, a vi pritom imate 21. godinu, jasno je da su očekivanja velika. Gnagnon je sve napravio, samo ih ispunio nije. U tri godine u Andaluziji skupio je 17 nastupa za Sevillu, a to dovoljno govori o njegovim izvedbama. Dakle, on je klub koštao više od milijun eura po nastupu, a ako ne popravi svoje ponašanje i stav, teško će opet do kluba veličine kao što je Sevilla.
VEZNA LINIJA
U veznoj liniji imamo mnoštvo kvalitete te se bilo teško odlučiti za svega tri igrača, ali tri imena ipak prednjače nad ostalima.
Prije svega tu je Paulinho, bivši reprezentativac Brazila i prvotimac Barcelone koji je zbog slabe forme dobio otkaz u saudijskom velikanu i ponajvećem azijskom klubu Al-Ahliju. Za Paulinha je kombinirano plaćena odšteta u iznosu od 126.86 milijuna eura, a Barcelona ga je kupila za 40 milijuna eura od kineskog Guangzhoua, da bi ga onda godinu i pol dana kasnije istom klubu prodala za 42 milijuna eura. On je također bez angažmana, a iako ga španjolski mediji povezuju s nekolicinom klubova iz La Lige, on je ipak puno bliži povratku u Brazil ili Kinu.
Drugi u ovoj napadačkoj postavi je Paulinhov sunarodnjak Fernando. Iako ima 'samo' 29 godina te bi sad trebao biti u formi života, bivši igrač Šahtara, Sampdorije i Spartaka je bez angažmana otkako se rastao s kineskim Beijing Guoanom. Fernando je skupio osam nastupa za reprezentaciju Brazila, osvojio je četiri trofeja u klupskoj karijeri, a dok je u onoj reprezentativnoj bio Svjetski prvak do 20 godina.
Dolazimo do trojice ofenzivnih veznjaka koji po potrebi mogu biti i u ulogama drugog napadača.
Na desnoj strani imamo Kevina Mirallasa, neugodnog i polivalentnog ofenzivca koji je u iznimno bogatoj karijeri igrao za Standard, Lille, St.Etienne, Olympiacos, Everton, Fiorentinu i Royal Antwerp, a posljednji angažman je imao u turskom Gaziantepu. Sjajan igrač koji, iako ima 34 godine, itekako i dalje može igrati u nekom od klubova iz Lige petice. Možda ne nekom koji je renomea Evertona ili Fiorentine, ali svakako može.
U sredini imamo Atomskog mrava – Sebastiana Giovinca. Omaleni Talijan je netko tko je najbolje godine svoje karijere proveo u MLS-u, a baš je on najzaslužniji zašto je nogomet jedan od važnijih sportova danas u Torontu. I on je bio na Bliskom istoku, pisalo se da će ovog ljeta ili u Italiju ili u PAOK ili nazad u MLS, ali on i dalje 'važe ponude'.
Iako je i on nominalno klasični ofenzivni veznjak, za potrebe ove postave mladića kojeg su neki nazivali nasljednikom Ronaldinha stavili smo na mjesto lijeve polušpice. Riječ je o ponajboljem meksičkom nogometašu novije povijesti, Giovanniju Dos Santosu. 2015. godine Gio je napustio Europu, igrao je u LA Galaxyju i meksičkoj Americi, a od ljeta je u statusu slobodnog igrača. 32-godišnjak kojeg su nazivali novim Ronaldinhom ima dobru karijeru iza sebe, ali dojam je da je ona mogla biti još mnogo, mnogo bolja.
NAPAD
U vrhu napada imali smo nekoliko opcija. Prije svih tu su Facundo Ferreyra, zatim 'najskuplji igrač' bez angažmana Ricardo Goulart, a svakako valja spomenuti i 23-godišnjaka iz Sjeverne Koreje Kwang-song Han koji je – pretpostavljamo – zabio 680 golova u 12 nastupa u elitnom rangu natjecanja u Sjevernoj Koreji, a igrao je još za Cagliari, Perugiu, mladu momčad Juventusa i katarski Al-Duhail čiji je član bio i Mario Mandžukić.
Ipak, mi smo se odlučili biti pomalo romantični te u vrh napada gurnuti Yayu Sanoga, vječnog wonderkida s popularne igrice Football Manager i jednog od onih igrača za koje je Arsene Wenger jamčio svime što je mogao, ali mu Yaya na kraju nije vratio kako je trebao, mogao i morao.
Sanogo je imao osam nastupa i pet pogodaka za U-21 reprezentaciju Francuske, a posljednji angažman imao je u Huddersfield Townu, o čemu ste već imali prilike čitati na Germanijaku.
HRVATI BEZ ANGAŽMANA
Kad je riječ o najpoznatijim hrvatskih nogometašima bez angažmana, i tu bi se mogla složiti jedna respektabilna momčad.
Među vratnicama bi sigurno prvi izbor bio Antonijo Ježina koji se nedavno razišao s Osijekom, a tu su još Ivan Vargić, Dominik Picak,Miro Varvodić i Mladen Matković.
Od središnjih braniča ćemo istaknuti Nikolu Žižića, Antonija Asanovića, Luku Marića, Damira Grgića, Antu Kulušića i Andreja Šimunovića.
Pozicija lijevog beka najčešće se naziva onom najdeficitarnijom, ali to i baš nije istina znamo li da su bez angažmana neka poznata nogometna imena za hrvatske pojmove kao što su Antonio Pavić, Hrvoje Milić i Tonći Kukoč, dok na desnoj strani obrambene linije imamo Darka Mišića, Josipa Bašića i Dominika Perkovića.
U veznoj liniji imamo Diega Živulića i Domagoja Gomelta, a svakako vrijedi spomenuti i Marka Brtana.
Od ofenzivaca je najpoznatiji Tony Livančić, a tu su Kruno Ivančić i Petar Zubak.