Reuters
Reuters

VIDEO Suša od 42 godine se završila u Pragu, West Ham osvojio Konferencijsku ligu, Bowen apsolutni heroj!

Vrijeme Čitanja: 5min | sri. 07.06.23. | 22:50

Povremeni engleski reprezentativac postavio je konačnih 2-1 u 90. minuti nakon što ga je filigranski preciznim dodavanjem uposlio Paqueta te je svim navijačima West Hama osigurao noć za pamćenje

Prag je danas u balončićima, Prag je večeras u mjehurućima! Nogometaši West Hama osvojili su svoj prvi trofej nakon 42 godine čekanja nakon što su u finalu Konferencijske lige s 2-1 svladali Fiorentinu. Iako je prvo poluvrijeme bilo za zaborav, utakmica se u nastavku u potpunosti rasplamsala, a nakon što momčad iz Firenze nije uspjela kapitalizirati svoje prilike i preokrenuti vodstvo Engleza, Jarred Bowen je u 90. minuti uspio pobjeći njihovoj obrani te je spretno i sretno matirao vratara Terraccina za veliku pobjedu londonske momčadi!

Već nakon 38 sekundi West Ham je uputio svoj prvi udarac prema golu Viola, ali udarac Antonija s oko 25 metara iskosa bio je lagan zadatak za Terraccina. U 10. minuti Dodo je ostao ležati na travnjaku nakon duela s Benrahmom. Iz nosa mu je potekla krv, ali Brazilac je mogao nastaviti s igrom. Tri minute kasnije Rice je pucao s vrha 16-erca, ali je njegov je pokušaj otišao malo pored gola.

Igrala se 26. minuta kad se Milenković našao u sjajnoj prilici. Biraghi je izveo udarac iz kuta, srpski stoper bio je sam na petercu, ali nije najbolje 'napao' loptu pa tako nije mogao ugorziti Areolu. Udarac stopera Fiorentine otišao je visoko preko gola.

Novi prekid utakmice, ovog puta zbog velike količine krvi na glavi Biraghija, dogodio se u 34. minuti. Kapetan Fiorentine išao je izvesti korner, doletjelo je mnoštvo čaša u njegovom smjeru, jedna ga je pogodila u glavu, a nakon toga se utakmica prekinula jer mu je dres odjednom bio natopljen krvlju. Biraghi je djelovao kao da je sve u redu s njim, ali dok se glava nije 'zakrpala', utakmica se nije nastavila.

Usljedilo je malo zatišje, da bi onda u sudačkoj nadoknadi prvog poluvremna Jović doveo Fiorentinu u vodstvo. No, nakon kraće VAR provjere, potvrđena je odluka prvog pomoćnika koji je podigao zastavicu pa se tako na predah ipak otišlo s početnih 0-0

Italiano je na poluvremenu u svlačionici ostavio Jovića, dok se Moyes nije odlučio na promjene. Ništa značajnije nije promijenilo prvih 10 minuta u nastavku te smo i dalje mogli gledali jednu iznimno borbenu utakmicu u kojoj ozbiljnih prilika nije bilo. Ali, u posljednjih pola sata se sve promijenilo...

Zanimljivo, tek u 57. minuti je Fiorentina uputila prvi udarac u okvir gola West Hama, ali pokušaj Kouamea nije nimalo namučio Areolu.

Nakon sat vremena igre - West Ham je dobio priliku s bijele točke doći do vodstva! Bowen i Biraghi bili su u duelu, lopta je pogodila u ruku kapetana Fiorentine, a španjolski arbirar je nakon pregleda VAR-a lako zaključio kako je lijevi bek Viola na nepropisan način zaustavio Bowena u izglednoj prilici.

Benrahma je bio siguran izvođač, posalo je loptu u jednu, a vratara Fiorentine u drugu stranu te je na Eden Areni izbila prava erupcija oduševljena - 0-1

Pogodak krilnog napadača West Hama i prvi pogodak u finalu pogledajte OVDJE (Arenasport)

Samo pet minuta trajalo je slavlje navijača londonske momčadi. Gonazalez je bio najviši u skoku nakon duge lopte Amrabata, sjajno je sve pripremio za Bonaventuru kojem lopta dolazi ravno na nogu, a on s kojih 14 metara iskosa sjajno tuče i zabija za 1-1

Pogodak veznjaka Fiorentine pogledajte OVDJE (Arenasport)

U 72. minuti Fiorentina je imala sjajnu priliku da dođe do potpunog preokreta. Cabral je poput pravog sidruna primio loptu na petercu West Hama iako je imao dvojicu stopera na leđima, potom je odigrao školsku povratnu loptu, takozvanu rolicu, za Mandragoru, koji je potpuno sam na kojih 14 metara po sredini gola, ali udarac veznjaka Fiorentine, iz fenomenalne pozicije, nije išao u okvir gola...

Zanimljivo, Souček je umalo u 82. minuta, s gotovo vrha 16-eca, glavom matirao Terracciana. Vratar Fiorentine nije bio najbolje postavljen, udarac Čeha bio je precizan, ali ne i dovoljno snažan pa je tako talijanski vratar ipak uspio reagirati i obraniti njegov pokušaj.

Amrabat je u 89. minuti pokušao postati apsolutni heroj momčadi iz Firence. Potegao je Marokanac s kojih 25, možda i 30 metara, ali je Areola pročitao gdje bi njegov udarac mogao ići, dobor se postavio te je na kraju bez većih problema uspio zaustaviti njegov udarac.

I onda - apsolutna ludnica!

Paqueta je poslao fenomenalnu dubinsku loptu sa svoie polovice za Bowena koji bježi obrani Fiorentine, Terraccino mu je pokušao skratiti kut, ali krilni napadač londonske momčadi ostao je smiren te je uspio postići pogodak koji je njegovu momčad udaljio tek pet minuta do naslova prvaka Konferencijske lige - 1-2

Pogodak koji je West Ham učinio novim osvajačem Konferencijske lige pogledajte OVDJE (Arenasport)

Iako su do kraja utakmice bacili sve karte u napad, nogometaši Fiorentine nisu uspjeli doći do poravnanja.

Fiorentina – West Ham 1-2

Strijelci: 0-1 Benrahma (62. - 11m.), 1-1 Bonaventura (67., Gonzalez), 1-2 Bowen (90., Paqueta)

Stadion: Eden Arena (Prag)

Glavni sudac: Carlos del Cerro (Španjolska)

Žuti kartoni: Mandragora, Milenković, Amrabat (Fiorentina) Benrahma, Aguerd, Paqueta, Bowen (West Ham)

Crveni kartoni: /

Fiorentina (4-3-3): Terracciano – Dodo, Milenković, Ranieri (84. Igor), Birgahi – Bonaventura, Amrabat, Mandragora – Gonzalez, Jović (46. Cabral), Kouame (62. Saponara). Trener: V.Italiano

West Ham (4-2-3-1): Areola – Coufal, Zouma (62. Kehrer), Aguerd, Emerson – Souček, Rice – Bowen, Paqueta, Benrahma (76. Fornals) – Antonio. Trener: D.Moyes