
Sprema se finale disfunkcionalni United vs zbunjeni Spursi. Kako bi rekli Englezi, „kakvo vrijeme za biti živ“
Vrijeme Čitanja: 4min | čet. 08.05.25. | 08:05
U čitavom tom premierligaškom kaosu, gdje je United pobjeđivao tko se sjetio, pojavila se nevjerojatna, neobjašnjiva pojava. United je u Europi redao – pobjede. Kako i zašto, nitko ne može sa sigurnošću utvrditi. Ne znaju to ni Amorim i njegovi igrači, ne znaju to ni navijači Uniteda, ali u Europskoj ligi je iz nekog posve nepoznatog razloga kliknulo. United je igrao i igra svoj najbolji nogomet još od one Mourinhove generacije i sada ima veliku priliku spasiti sezonu.
Na papiru je čitava stvar djelovala bajkovito za Athletic: finale Europske lige bukirano je upravo u Bilbau, u svlačionici je sklopljena momčad koja obiluje talentom i to je već bilo dovoljno da domaći navijači puste mašti na volju. Polagali su se nade u Ernestea Valverdea i u dečka za kojim je ljetos slinilo pola Europe, Nicu Williamsa, inače mlađeg brata ikone kluba, Inakija.
Korak po korak, momčad sa strogim uvjetima regrutacije novih igrača počela je pokazivati mišiće u euro-ogledima.
U osmini finala ih je dočekao prvi važan ispit – Roma. U dvije utakmice Valverdeovi izabranici izbacili su Talijane, da bi u narednom kolu izbacili i Glasgow Rangerse. Finale je već bilo na obzoru, a onda je pred njih stao Man United. Iako su se Baski nadali kako će sastav Rubena Amorima na San Mames ponijeti svoju premierligašku formu, utakmica se ipak nije odvila prema željama domaćih pristalica, koje su na kraju morale svjedočiti euro-renesansi inače očajne momčadi s Old Trafforda. Odsjela su tri gola u mreži, a da bi stvar bila gora za Athletic, Valverde u uzvratu ne može računati na tri najbolja igrača: braću Williams te Oihana Sanceta.
Koliki je to hendikep pokazat će brojke: Inaki Williams je ove sezone postigao 11 pogodaka uz devet asistencija u svim natjecanjima, ali će uzvrat u četvrtak propustiti zbog ozljede tetive koljena. Njegov mlađi brat Nico također je ove sezone 11 puta bio strijelac, a trenutačno mu problemi s preponama ne dopuštaju igru.
Najbolji strijelac Athletica ove sezone je Sancet s čak 17 golova, a i on ima problema s tetivom koljena. Uglavnom, malotko se u Athleticu nada kakvoj prvoklasnoj senzaciji. Da je spomenuti trojac zdrav i spreman, možda bi se mogla zavrtjeti kakva optimistična priča, remontada ili što već, ali ovako su šanse Athletica prilično tanke.
Čak i kada znamo da igra protiv Uniteda koji je svojim pristalicama ponudio još jednu ringišpil sezonu.
Dolaskom za kormilo Uniteda, Amorim je slovio za ponajboljeg trenera nove generacije. Od Sportinga je napravio nepobjedivi stroj koji je lakoćom žvakao protivnike, s prepoznatljivim obrascima i napadačkom igrom.
Iako je bio relativno suzdržan u svom prvom javnom nastupu kao trener Uniteda, između redaka se ipak mogao iščitati entuzijazam kod Portugalca. Kao da je, interno, vjerovao da ipak ima čarobni štapić i da će u nevjerojatnom obratu, baš on biti taj koji će donijeti prosperitet posrnulom gigantu. Ubrzo je shvatio gdje je stigao. Nakon skeniranja stanja u klub, uvodnih igara i poraza – stvarnost je portugalskog stručnjaka lupila po čelu. Njegova javna komunikacija je u hipu prešla put od entuzijastične do defetističke, gard je postao nesigurniji, a onda je stigla i sumnja u sebe i svoje mogućnosti. Hoće to United napraviti treneru, nije Amorim prvi kojega je sustiglo 'Fergusonovo prokletstvo'. No u čitavom tom premierligaškom kaosu, gdje je United pobjeđivao tko se sjetio, pojavila se nevjerojatna, neobjašnjiva pojava. United je u Europi redao – pobjede.
Kako i zašto, nitko ne može sa sigurnošću utvrditi. Ne znaju to ni Amorim i njegovi igrači, ne znaju to ni navijači Uniteda, ali u Europskoj ligi je iz nekog posve nepoznatog razloga kliknulo. United je igrao i igra svoj najbolji nogomet još od one Mourinhove generacije i sada ima veliku priliku spasiti sezonu.
Od kalvarije s Erikom ten Hagom, burnim razlazom s Cristianom Ronaldom, 'protjerivanjem' obitelji Glazer i dolaska INEOS grupe, trošni Old Trafford večeras će konačno ugostiti jednu važnu utakmicu.
Geneza Unitedovog srozavanja pomalo podsjeća na kultnu scenu iz Monthy Pythona. Nadobudni Brian, u želji da se dokaže revolucionarima, dobije zadatak da grafitom „Rimljani, idite kući“, oskvrne pročelje jeruzalemske palače. Pod okriljem noći, s kistom u jednoj i kantom crvene boje u drugoj ruci, Brian krene na latinskom ispisivati parolu „Romanes eunt domus“. Taman kada je završio, u nedjelu ga uhvati rimski centurion, a Brian se u tom trenutku već pripremio na strogu kaznu. Centuriona, međutim, nije zasmetao Brianov vandalizam, već gramatička pogreška koju, u maniri strogog učitelja latinskog, ispravi u pravilnu „Romani ite domum“ te usput zaprijeti Brianu kastracijom, ako točnu frazu do jutra ne napiše sto puta.
Tako se i u Unitedu godinama gledalo prema svlačionici i trenerskom uredu, umjesto da se ozbiljno posvetilo restrukturiranju na gornjim etažama kluba.
Nakon dolaska Sir Jima Ratcliffea, United je, barem ako je suditi po euro-izdanjima, ipak uhvatio nekakav kurs, pa bi, iz perspektive Unitedovih navijača, idealan scenarij bio osvajanje Europske lige, što bi poslužilo kao zamašnjak za povratak u engleski i europski vrh.
Sada samo valja obraniti tri gola prednosti protiv ozljedama osakaćenog i demoraliziranog protivnika. Baski bi sigurno voljeli pred San Mames izvjesiti „Angli, ite domum“, no iz ovog ponora se teško mogu iskobeljati.
Potvrde li se očekivanja, s druge strane stajat će, pa, hajmo reći, specifičan klub - Tottenham. Kakav bi to samo finalni okršaj bio, disfunkcionalni Vragovi protiv nedorečenih Spursa. Možda će pred San Mamesom biti izvješeno „Angli, ite domum“, no sve upućuje na sve-englesko finale. Kako bi rekli Englezi – „kakvo vrijeme za biti živ“.