REUTERS/Antonio Bronić

Dinamo u lovu na prekid još jedne crne serije

Vrijeme Čitanja: 3min | uto. 12.03.24. | 10:47

Modri na grčkom tlu nikada nisu slavili u natjecateljskim utakmicama

Dinamo je zagrebačkom pobjedom protiv PAOK-a (2-0) nakon skoro 47 godina slavio protiv nekog grčkog kluba, Modri će u četvrtak u Solunu (18.45, Arenasport 1) loviti prekid još jedne crne serije.

Naime, Dinamo na grčkom tlu nikada nije slavio u natjecateljskim utakmicama.

Na šest gostovanja upisao je pet poraza i jedan remi. No, i taj neodlučeni ishod je imao okus poraza, jer je 2-2 protiv AEK-a u kolovozu prošle godine značilo ispadanje iz kvalifikacija Lige prvaka.

Tri puta je Dinamo gubio u Pireju od Olympiacosa (1-3, 0-2, 1-2), te po jednom u Ateni od AEK-a (0-2) i Solunu od PAOK-a (0-1).

Dinamo i PAOK sučelili su se u i grupnoj fazi Europske lige u sezoni 2010./11. i u obje utakmicame grčka momčad je pobijedila sa 1-0 pri čemu je pogodak u 2. kolu u Solunu postigao Vladimir Ivić, a u Zagrebu u 6. kolu Dimitris Salpingidis.

U zagrebačkom dvoboju tog zadnjeg, 6. kola Dinamo i PAOK međusobno su odlučivali o tome tko će osvojiti drugo mjesto koje osigurava plasman u 16-inu finala. Dinamu je trebala pobjeda dok je Grcima odgovarao i remi. Utakmica je odigrana na -7 stupnjeva Celzija, a PAOK je pobijedio pogotkom Salpingidisa u 60. minuti pa je uz pobjednika skupine, Villarreal, izborio prolaz dalje.

Zanimljivo, u dvobojima Dinama i PAOK-a 2010. godine nastupio je i aktualni igrač solunske momčadi, Portugalac Vierinha.

Dinamo i PAOK su odigrali i jednu neobičnu utakmicu i to u srpnju 1998. Zagrebački je klub tada nastupao pod nazivom Croatia, a na ljetnim je pripremama sudjelovao na trokut turniru u austrijskom Fussachu na kojem se se još nadmeatali PAOK i Bayer Leverkusen.

Odigrane su tri utakmice, svatko protiv svakog, i to po 45 minuta. Dinamo je bio pobjednik turnira, a zanimljivo je da je u 45 minuta dvoboja protiv PAOK-a ukupno potignuto čak osam golova. Utakmica je završena bez pobjednika, 4-4.

Dinamovu je momčad s klupe predvodio Zlatko Cico Kranjčar, dok je trener PAOK-a bio Oleg Blohin. U prvoj su utakmici Bayer i PAOK odigrali 1-1, dok je u trećoj Dinamo pobijedio njemačku momčad 1-0 golom Danijela Štefulja i tako osvojio turnir.

Dinamo je u još dva navrata igrao protiv grčkih klubova. Plavi su u sezoni 1976./77. osvojili Balkanski kup pri čemu im je suparnik u skupini bio Ethinikos iz Pireja.

Grci su na svom terenu pobijedili s 1-0, dok je u Zagrebu bolji bio Dinamo s 2-1.

Neobična je situacija bila u sezoni 1964./65. Plavi su tada igrali Intertoto kup u kojem su u 1. kolu u Zagrebu pobijedili Olympiacos sa 4-0. No, Olympiacos je nakon dva odigrana kola u skupini odustao od daljnjeg natjecanja pri čemu ga je u preostala četiri zamijenio Panionios. U predzadnjem kolu Panionios i Dinamo odigrali su 2-2.