Pixsell
Pixsell

Dinamo sa Španjolcima: Krenulo je s Barcom, igralo se finale KVG-a, a u povijesti su Plavi slavili samo jednom

Vrijeme Čitanja: 5min | čet. 17.02.22. | 08:00

Dinamo igra protiv predstavnika države koja Zagrepčanima jednostavno ne leži.

Jedna pobjeda, dva remija i čak 13 poraza, uz gol-razliku 10:36 Dinamov je učinak protiv predstavnika Španjolske. Tu jedinu pobjedu Plavi su upisali u prvom kolu Europske lige 2010/11, kada je na Maksimiru pogocima Ante Rukavine i Sammira pao Villarreal, španjolski klub s kojima je Dinamo odigrao posljednje europske utakmice u Europi.

U četvrtfinalu prošlosezonske Europske lige, Dinamo je nakon izbacivanja Tottenhama drugi put ugostio Žutu podmornicu. Gerard je na Maksimiru zabio jedini pogodak iz kaznenog udarca, a španjolski reprezentativac zabio je i u 43. minuti uzvratne utakmice nakon što je Paco Alcacer zabio prvi. Mislav Oršić u 74. zabio je za konačnih 1:2 i časni oproštaj Dinama iz Europe.

(1.40) Sevilla (5.25) Dinamo (10.50)

Protiv idućeg španjolskog protivnika u europskim natjecanjima, s kojim ovaj (17. veljače) i idući (24. veljače) četvrtak Plavi igraju u šesnaestini finala Europske lige, Dinamo je igrao dvaput u, možemo reći, 'neslavnoj' Ligi prvaka (2016/17), koju je Dinamo završio s nula bodova i bez postignutog pogotka, Sevilla je u trećem kolu slavila na Maksimiru pogotkom Samira Nasrija, a potom je uvjerljivo slavila na Sanchez Pizjuanu s 4:0. Plave su tada rušili Vietto (31.), Escudero (66.), Nzonzi (80.) i Ben Yedder (87.).

Pivarić i Schildenfeld zaustavljaju Vietta.Pivarić i Schildenfeld zaustavljaju Vietta.

Pet sezona ranije Plavi su se u Ligi prvaka sučelili s najvećim svjetskim klubom, barem kada je riječ o broju najvažnijih trofeja. Dinamo je prvu kampanju Lige prvaka nakon 11 godina otvorio jako dobrom utakmicu na Maksimiru protiv Mourinhovog i Cristianovog Real Madrida. Angel Di Maria na kraju je Madriđanima donio minimalnu pobjedu, no dvoboj u uzvratu bio je puno jednosmjerniji. Već u 9. minuti na semaforu je stajalo 3:0 (Benzema, Callejon, Higuain), a u 20. 4:0 (Ozil). Callejon i Benzema zabili su u nastavku još svaki po jedan, a Dinamov poraz (2:6) u samoj završnici dvoboja ublažili su Fatos Beqiraj i Ivan Tomečak.

Mateo Kovačić tada nije niti sanjao da će jednog dana nositi dres Real Madrida (Foto Sanjin Strukic/PIXSELL)Mateo Kovačić tada nije niti sanjao da će jednog dana nositi dres Real Madrida (Foto Sanjin Strukic/PIXSELL)

Nakon već spomenute i opjevane pobjede Dinama protiv Villarreala u Euroskoj ligi 2010/11, uslijedio je 0:3 poraz na El Madrigalu od istog protivnika. Prije Villarreala na dvoboj Dinama i jednog španjolskog kluba čekalo se 13 godina. U osmini finala tadašnjeg Kupa UEFA (sezona 1997/98), Dinamo (Croatia) nakon izbacivanja Grasshoppera iz Zurcha i MTK iz Budimpešte u prva dva kola naletio je na tada moćni Atletico Madrid s Christianom Vierijem, Kikom, Molinom i ostalim zvijezdama. Na Maksimiru je Dinamo imao otvaranje iz snova, zabio je već u drugoj minuti pogotkom Edina Mujčina, no u 61. veznjak Jose Luis Perez Caminero koji je u karijeri igrao samo za Atletico i Valladolid zabio je za 1:1, a u uzvratu je isti igrač postigao jedini pogodak na utakmici i gurnuo Atletico u četvrtfinale u kojem su Madrižani izbacili Aston Villu, da bi u polufinalu pokleknuli od Lazija.

Atletico Madrid bio je prvi španjolski suparnik Dinama od samostalnosti, a Atletico Madrid je ujedno bio i posljednji španjolski suparnik Dinama u bivšoj državi. Dinamo je kao osvajač Kupa (u finalu svladana Budućnost iz Podgorice) predstavljao državu u Kupu pobjednika kupova. U prvom kolu Plavi su naletjeli na osvajača Cope del Reya i teško stradao od Atletico Madrida u prvoj utakmici. Portugalski napadač Jorge Mendonca zabio je hattrick u prvoj utakmici, a jedan pogodak pridodao je pokojni Luis Aragones koji je sa reprezentacijom Španjolske 2008. osvojio Europsko prvenstvo. Atletico je slavio i u uzvratu s minimalnih 1:0 (Adelardo 80').

Najslavniji dvoboji između Dinama i španjolskog kluba odigrali su se u finalu Kupa velesajamskih gradova 1963. godine. Dinamo je preko Porta, Union St. Gilloisea, Bayerna i Ferencvaroša plasirao u prvo euro-finale u kojem ga je čekala Valencija. Dinamo je dvoboj na Maksimiru otvorio fenomenalno, Slaven Zambata zabio je za 1:0, no Waldo i Uritaga u razmaku od 64. do 67. zabio za konačni preokret. Dinamo se dobro držao u uzvratu sve do 'kobne' 68. kada je Valencija zabila prvi, a 10 minuta kasnije i konačni pogodak na utakmici.

Dinamova generacija koja je dominirala Europom u 60-timaDinamova generacija koja je dominirala Europom u 60-tima

I tako smo stigli do prvih službenih susreta između Dinama i španjolskog kluba. Nakon izbacivanja Kopenhagena u prvom kolu s ukupnih 9:4, Dinamo je u drugom kolu išao na noge velikoj Barceloni. Već u 33. minuti prve utakmice na semaforu je stajalo 4:0 za Barcu, u 68. slavni mađarski napadač Sandor Kocsis zabio je peti, a poraz Dinama ublažio je Dražan Jerković u 87. Dinamo je u uzvratu pogocima nedavno preminulog Stjepana Lamze dvaput vodio, no Barca je na kraju izvukla remi (2:2).

Sve u svemu, nadamo se da će se već danas ovaj 'omjer' barem malo popraviti...