Reuters/Matthew Childs

Cityjeva škola nogometa na Emiratesu, Pep je i dalje korak ispred prijatelja Mikela, De Bruyne heroj, Tomiyasu tragičar

Vrijeme Čitanja: 6min | sri. 15.02.23. | 22:27

Sjajna nogometna predstava u režiji Arsenala i Manchester Cityja u kojoj su gosti potpuno zasluženo slavili i privremeno preuzeli vrh Premier lige.

Utakmica dana, tjedna, a vjerojatno i mjeseca nije razočarala nogometne fanatike. Naravno, navijači Arsenala ne mogu biti zadovoljni ishodom, Građani su se sada bodovno izjednačili s Topnicima na vrhu Premier lige, privremeno ga čak i preuzeli, ali Arsenal ima jednu utakmicu manje od svojih glavnih konkurenata u borbi za naslovom prvaka stoga i dalje postoji kakva-takva nada kod navijača da će na kraju ova momčad otići do kraja. Danas su djelovali kao da još nisu spremni za to, City je bio bolji većim dijelom ogleda te su potpuno zasluženo slavili rezultatom 3:1. Za goste su zabijali De Bruyne, Grealish i Haaland, dok je jedini pogodak Topnika djelo Sake koji je bio precizan s bijele točke.

Prvo poluvrijeme valja razdvojiti na prvih 25 i drugih 20 i kusur minuta. U početku smo gledali taktičko nadmudrivanje dva ponajveća nogometna uma modernog nogometa, svi zaljubljenici u taktiku širom otvorenih očiju pratili su kretnje igrača u crvenom i svijetlo plavom. Igra bez lopte, kretanje u međuprostorima, napadanje dubine i pokušaji da se naruši obrambena struktura protivnika… Bila je to svojevrsna nogometna poezija. Ozbiljnijih prilika nije bilo, ali je bilo uistinu fenomenalno pratiti kako igrači obaju momčadi do najsitnijeg detalja prate upute svojih trenera.

Mikel i Pep su, ponajviše zbog činjenice da su sjajni u svojem poslu, postali svojevrsni rivali, ali su oni prije svega prijatelji. Već neko vrijeme ne rade zajedno, ali nit vodilja im je ista. Arsenal i Manchester City teže taktičkom nadigravanju, svoje protivnike ne žele pobijediti na snagu svojih mišića, već umova, a upravo radi toga je prvih 45 minuta bilo i više nego izvrsno.

Utakmica je promijenila svoju konturu nakon što je postignut prvi pogodak. U šahovskoj partiji dvaju trenera nešto je za reći imao i istinski velemajstor na terenu, Kevin De Bruyne. Belgijac je ‘nanjušio’ grešku Tomiyasua, Japanac je išao vraćati loptu svojem vrataru iako je bio dobrih 40-ak metara udaljen od njega, De Bruyne je to anticipirao, krenuo na vrijeme, prvi stigao do lopte i onda fenomenalno prebacio istrčalog Ramsdalea koji u toj situaciji nije mogao ništa. Klasa, ponajbolji veznjak današnjice i igrač bez kojeg Manchester City sigurno ne bi bio ovako dominantan kao što to je posljednjih pet, šest i više godina. Od 24. minute City je bio u vodstvu, ali jasno je bilo svima kako to neće biti jedini pogodak na ovom ogledu - 0:1

Tomiyasu je imao priliku vratiti stvari na početak u 28., ali je veoma loše pucao iz veoma dobre pozicije. Bio je to nekakav pokušaj poluvoleja, ali Japanac ipak ne posjeduje tehničke vještine da bi takve prilike pretvorio u pogodak.

Igra se potom rasplamsala, ali Topnici ni u jednom trenutku nisu gubili glavu. I onda, praktički ni iz čega, stigla je prilika za izjednačenjem.

Nketiah se našao u sjajnoj prilici, uspio je šutirati, lopta je krenula u gol, ali je Ake praktički s gol crte otklonio opasnost. No, Ederson je ‘uletio’ u napadača Arsenala kad je on tukao, a Taylor, nakon što je vidio da gola nema, je odlučno pokazao na bijelu točku. Podijeljena su mišljena je li start Edersona za kazneni udarac ili ne, ali ako se odvrti film samo koji mjesec unazad te se prisjetimo ogleda Argentine i Hrvatske u polufinalu SP-a, odnosno sudara Alvareza i Livakovića, onda je ovu odluku engleskog arbitra lakše prihvatiti. Ederson je pokušao sitnim trikovima poremetiti fokus Sake, ali zvijezda Arsenala nije se dala pa je tako Brazilac otišao u jednu, a lopta u drugu stranu. U 42.minuti smo opet bili na početku – 1:1

Neposredno prije odlaska na predah, mogli su Građani ponovno povesti. Bila je to uigrana akcija iz prekida, na kraju je Rodri bio taj koji je uputio udarac, a iako je Ramsdale već bio savladan, novi pogodak na utakmici je spriječila greda.

U drugom poluvremenu nastavili smo gledati nogometnu rapsodiju dvaju fenomenalnih momčadi, s tim da je City u prvih 10-ak minuta bio nešto bolji. I onda, u 57. minuti, Taylor drugi puta na utakmici pokazuje na bijelu točku. Hrvačkim zahvatom obgrlio je Gabriel Haalanda, Norvežanin je pao, a Taylor nije imao drugog izbora nego svirati jedanaesterac. No, nakon pregleda VAR-a je ustanovljeno da je norveški napadač bio u nedozvoljenoj situaciji kad ga je lopta krenula prema njemu pa tako od jedanaesterca nije bilo ništa…

Ta sudačka odluka, odnosno dojava iz VAR sobe, nije podigla moral domaće momčadi, već je City nastavio biti dominantniji. Veliku priliku je u 68. minuti propustio Haaland, ali ne može se reći da je Norvežanin nešto krivo napravio, već je jednostavno intervencija Ramsdalea bila izvrsna.

Ali, četiri minute kasnije, ni Ramsdale nije mogao ništa. Gabriel, koji je bio potpuno indisponiran tijekom svih 90 minuta, je ‘poklonio’ loptu Građanima u opasnoj zoni, lopta je stigla do Haalanda koji kratko dodaje do Gündogana, on mirno prosljeđuje na lijevu stranu gdje je potpuno usamljen Jack Grealish, a on mirnim udarcem dovodi City u novo vodstvo. Vratar Arsenala bi vjerojatno čak i obranio udarac svojeg reprezentativnog kolege, ali je Tomiyasu u klizećem startu malo promijenio smjer lopte pa je tako udarac Grealisha na kraju ipak bio nedostižan za jedinicu Topnika – 1:2

Ako je postojala neka nada kod domaćih navijača da se do kraja utakmice mogu vratiti, u 82. minuti je ista u potpunosti ugašena. Kombinirali su Gündogan, De Bruyne i Haaland, Norvežanin je mirno zabio pogodak nakon što mu je De Bruyne kao na pladnju servirao povratnu loptu, a ne kaže se bez razloga da je dobra povratna lopta ‘pola gola’. Ili samo gol, ako je na istoj stoj za pogotke Erling Braut Haaland - 1:3

Do kraja utakmice jednu veliku priliku propustio je Nketiah (88.) te se mreže više nisu tresle. Građani su kaznili sve greške Topnika koji su u konačnici popustili pod pritiskom, a ovom pobjedom Građani su privremeno preuzeli vrh Premier lige. Doduše, Topnici imaju utakmicu manje, ali ako budu nastavili igrati kao danas, neće im to puno značiti…

Arsenal – Manchester City 1:3

Strijelci: 0:1 De Bruyne (24.), 1:1 Saka (42. – 11m.), 1:2 Grealish (72., Gündogan), 1:3 Haaland (82., De Bruyne)

Stadion: Emirates

Gledatelja: 60 276

Glavni sudac: Anthony Taylor

Žuti kartoni: Tomiysu, Nketiah (Arsenal) Walker, Ederson, Silva, Grealish (Manchester City)

Crveni kartoni: /

Arsenal (4-3-3) : Ramsdale –Tomiyasu (83. White), Saliba, Gabriel, Zinčenko - Odegaard, Jorginho, Xhaka (83. Vieira) - Saka, Nketiah, Martinelli (76. Trossard)

Manchester City (3-2-4-1): Ederson - Walker, Dias, Ake - Rodri, Silva - Mahrez (61. Akanji), De Bruyne (88. Phillips), Gündogan, Grealish (77. Foden) - Haaland